حالت نمایش
  • فقط نمایش کتاب‌های موجود
مرتب سازی براساس

مثل همه ی عصرها

گروه مولفان | زویا پیرزاد
ناشر: نشر مرکز
تعداد صفحات: 94

10,500 تومــان

انقلاب صنعتی قرون وسطا

گروه مولفان | ژان گمپل| مهدی سحابی
ناشر: نشر مرکز
تعداد صفحات: 231

29,500 تومــان

ساحره سوزان

گروه مولفان | آرتور میلر| فریدون فاطمی
ناشر: نشر مرکز
تعداد صفحات: 166

22,500 تومــان

پاریس دوراس

گروه مولفان | آلن ویرکندله| قاسم روبین
ناشر: نشر مرکز
تعداد صفحات: 82

12,500 تومــان

تاریخ مختصر عدالت توزیعی

گروه مولفان | ساموئل فلیشاکر| مجید امینی
ناشر: نشر مرکز
تعداد صفحات: 265

32,900 تومــان

لویی فردینان سلین

گروه مولفان | دیوید هیمن| مهدی سحابی
ناشر: نشر مرکز
تعداد صفحات: 98

14,500 تومــان

سیاست نامه

گروه مولفان | حسن بن علی نظام الملک| جعفر مدرس صادقی
ناشر: نشر مرکز
تعداد صفحات: 250

38,500 تومــان

مصدق و مبارزه برای قدرت در ایران

گروه مولفان | محمد علی همایون کاتوزیان| فرزانه طاهری
ناشر: نشر مرکز
تعداد صفحات: 340

46,500 تومــان

شهرهای نامریی

گروه مولفان | ایتالو کالوینو| ترانه یلدا
ناشر: نشر مرکز
تعداد صفحات: 176

22,500 تومــان

نظریه ی عمومی جادو

گروه مولفان | مارسل موس| حسین ترکمن نژاد
ناشر: نشر مرکز
تعداد صفحات: 196

29,500 تومــان

پدیدارشناسی دین

گروه مولفان | جیمز لیلند کاکس| جعفر فلاحی
ناشر: نشر مرکز
تعداد صفحات: 327

45,500 تومــان

تاریخ و هرمنوتیک

گروه مولفان | پل ریکور| مهدی فیضی
ناشر: نشر مرکز
تعداد صفحات: 118

16,900 تومــان

لوگوی نشر مرکز Nashre Markaz Logo

نشر مرکز با آبا و اجدادی کتاب فروش و ناشر

رد آبا و اجداد علیرضا رمضانی، مدیر نشر مرکز را اگر در شجره نامه تفصیلی دنبال کنیم لااقل تا دوره قاجار یک عبارت در آن زیاد تکرار میشود؛ کتاب و نشر. داستان رمضانی ها و کتاب با یک اسم شروع میشود؛ حاج آقا میرزا تاجر بزرگ کاشانی که فرش میخریده و میفروخته. بعد میرسیم به دو تا پسر تاجر بزرگ فرض که اسمشان هست حاج آقا میرزا علی اصغر کتابفروش و حاج محمد حسین تاجر کتابفروش.

اولی در کارنامه اش چاپ سنگی نهج البلاغه هست و ناسخ التواریخ. این دو کتاب و چاپشان هم مربوط است به عهد ناصری. بعدتر هم میرزا علی اصغر اولین قرآن نفیس را چاپ میکند که این قرآن به اسم قرآن باغچه سرا معروف میشود. آن یکی هم برادر هم در زمینه کتاب همپای این یکی پیش میرفته است. شاهدش شاهنامه چاپ سنگی عصری ناصری است.

کتاب و چاپ آنچنان در خون و رگ این دو تا برادر میرود که نسل بعدشان هم لاجرم این علاقه را به ارث میبرند. شجره نامه کتابی خاندان رمضانی در قسمت حاج محمد حسین خیلی علاقه ای به امتداد نداشته و در عوض زیر اسم حاج میرزا علی اصغر سنگ تمام میگذارد. میرزا علی اصغر صاحب چهار فرزند پسر میشود که سه تایشان پا میگذارند جای پدر.

بعد حاج میرزا علی اصغر، فامیلی این خاندان میشود رمضانی. رمضانی هایی که اسمشان پیوند ناگسستنی با کتاب و چاپ داشته و دارد.

محمد رمضانی، یکی از پسرها اسمش میخورد پای کتابخانه شرق و انتشارات کلاله خاور. محمود رمضانی کتابخانه ابن سینا را راه می اندازد، ابراهیم رمضانی هم میشود موسس انتشارات ابن سینا . آخری هم که جواد رمضانی است که راهی خلاف برادران در پیش میگیرد و همان تاجر میماند. البته آقا جواد رمضانی یادش نمیرود که باید با استفاده از ماجرای وراثت علاقه به کتاب و هر چیزی که به آن مربوط است را به پسرش منتقل کند. در فقره اخیر بعدتر علیرضا رمضانی، پسر جواد آقای رمضانی به دنیا می آید که قرار است موسس نشر مرکز باشد.

اگر زمانی قرار بود سریالی با موضوع نشر و کتاب ساخته شود، خاطرات رمضانی ها برای یکی دو فصلش کفایت میکرد. محسن رمضانی زمانی در مصاحبه ای گفته بود پدرم، محمد رمضانی، آرشیو عجیب و غریبی از مجلات و روزنامه ها داشت که یکیشان روزنامه رعد سید ضیاءالدین طباطبایی بود. یک روز همین سید ضیاء می رود سراغ محمد رمضانی و شماره ای خاص از روزنامه خودش را می خواهد. محمد رمضانی میرود لابلای کوهی از کاغذ و روزنامه و نسخه را میدهد سید ضیاء و البته شرط میکند باید نسخه آرشیوی همین جا خوانده شود و حق بیرون بردنش را ندارد. آرشیو آنقدر درهم و برهم و آشفته و البته پر و پیمان است که یکبار که نیروهای امنیتی می آیند آن را تفتیش کنند، همان دم در وحشت زده برمیگردند.

داستان نسل دوم رمضانی ها و کتاب در نسل سوم هم تکرار میشود. مسئولیت این تکرار را محسن رمضانی و علیرضا رمضانی به عهده می گیرند. محسن رمضانی را الان همه با اسم انتشارات پدیده میشناسند و علیرضا را به اسم نشر مرکز.

 

علیرضا رمضانی با کتاب بزرگ می شود

سال هزار و سیصد و بیست و هفت، علیرضا زمانی به دنیا می آید و از زمانی که اولین خاطراتش را به یاد می آورد، کتاب در آنها هست. با اینکه پدرش، آقا چواد کتابفروش نبوده ولی از همان اولین روزهای بازی های کودکانه پس زمینه چاپ و کتاب در خاطراتش هست. با حسن و حسین دو تا از پسرعموهایش لابلای ادوات چاپخانه قد میکشند و کم کم بزرگ میشوند.

چاپخانه مرحوم محمد رمضانی، لوکیشن اولین خاطرات موسس نشر مرکز است. این چاپخانه واقع در خیابان ملت در واقع، صحافی، چاپخانه، حروفچینی، گراورسازی و کتابفروشی بوده که به صورت یکجا در گوشه خانه محمد رمضانی بنا شده. خانه ای بزرگ با اتاق های تو در تو که پسرعموها می رفته اند کنار دستگاه ها و کار کارگرها را تماشا می کرده اند.

رابطه چهار برادر با هم خوب بوده و رفت و آمدشان با هم زیاد. علیرضا زمانی جز چاپخانه عمویش، محمد رمضانی وقت های دیگر هم که می رفته خانه دیگر عموها باز همه جا مجله میدیده و کتاب. مثلا در خانه عمو ابراهیم هم باز همین سفره پهن بوده.

برای علیرضا زمانی واژه کتاب مفهومی گسترده را از همان اول در بر می گیرد؛ مفهومی شامل تمام معانی از آرشیو گرفته تا حروف چینی و صحافی و کاغذ و بقیه داستان های متعلقه.

محیط کتاب و کتابخانه ای اطراف علیرضا زمانی را دو تا عامل دیگر هم تکمیل می کنند. مرواده با «علمی» ها که خودشان ید طولایی در نشر دارند و وجود یک دایی به اسم حسین کیهانی که مسلط به آلمانی بوده و مردی فرهیخته. جایی علیرضا زمانی گفته بود آقای حسین کیهانی اولین مترجم «کلبه عمو تم» بوده است.

 

نشر مرکز از ایده تا تاسیس

علیرضا رمضانی قبل از نشر مرکز و کار جدی چاپ و کتاب فضاهای دیگری را هم تجربه میکند. او در جوانی در دانشگاه ملی ادبیات میخواند و بعد از سربازی هم مدتی در بخش کشاورزی مشغول میشود و در قدم بعد هم کار در بخش صنعت را تجربه می کند. اینها هست تا سال هزار و سیصد و شصت و سه که کم کم به فکر کار نشر می افتد.

این تجربه های ظاهرا متفاوت بعدها قرار است خیلی به کار علیرضا زمانی بیاید، هر چه نباشد ده سال سابقه و کار در صنعت کوله باری از تجربه را در قسمت های مختلف به رمضانی میدهد؛ علیرضا رمضانی، از کارشناسی برنامه ریزی تولید را تجربه می کند تا کار سطوح مدیریتی. آشنایی با زوایای حقوقی، اقتصادی و تجاری قراردادها از دیگر سوغات های این تجربه برای موسس نشر مرکز است.

اسفند هزار و سیصد و شصت و سه علیرضا رمضانی تحقیقاتش را در مورد تاسیس نشر شروع می کند و سال شصت و چهار از همه کارهایش استعفا میدهد تا رویایش از یک ایده صرف به واقعیت تبدیل شود.

کار از همان اول سخت بوده، چرا که هیچ کس جواب سر راستی برای این سوال نداشته که چطور باید یک ناشر شد؟ رمضانی کفش آهنی پایش میکند و هی از وزارت فرهنگ به ثبت شرکت ها رفت و آمد می کند تا بالاخره نشر مرکز به دنیا می آید.

نشر مرکز اولین بار به قیمت اجاره نشین شدن برادر محسن رمضانی، علی اصغر رمضانی، صاحبِ خانه می شود. برادر اثاثش را می برد  و منزلی اجاره می کند و بساط انتشارات نوپا در خانه او پهن می شود. علی اصغر و همسرش خانم فریده شاهرودی اولین همکارهای علیرضا زمانی در انتشارات مرکز می شوند. فریدون فاطمی و بیژن آشیدری هم بعدها به آنها می پیوندند.

این وسط باید از همکاری در سایه جواد رمضانی، پدر علیرضا زمانی هم یاد کرد، کسی که ظاهرا مستقیم در کار نشر نبوده است ولی اگر کمک های مالی او و همسرش به پسرشان علیرضا زمانی نمیبود، مرکز تا اینجا دوام نمی آورد و هرگز نشر مرکز امروز نمی شد. سرمایه اولیه نشر مرکز حدود سه میلیون تومان نقد و سه میلیون تومان غیر نقدی بوده است که سیصدهزارتومان آن ثبت شده. طی چند مرحله که کار علیرضا زمانی و نشر تازه تاسیسش گره می خورد این پدر بوده که به دادشان رسیده و به مجموعه سرمایه تزریق کرده است.

 

اولین کتاب های نشر مرکز

علیرضا زمانی و همکاران نشر مرکز در اولین قدم می روند سراغ نشر دانشگاهی و چند کتابفروشی دیگر. کتاب خارجی نو و دست دوم می خرند و کتاب های فارسی. هدفشان هم بررسی موقعیت های ترجمه و انتشار بوده و ایضا درست کردن کتابخانه کوچکی برای انتشارات تازه تاسیس شان. این وسط کتابی چشم آنها را می گیرد به اسم اطلس تاریخی جهان.

بنا میشود این اطلس ترجمه و منتشر شود که البته کار چندان آسانی نبوده. فریدون فاطمی که هم انگلیسی میدانسته هم فرانسه و عربی عهده دار این مسئولیت میشود.

این اطلس اطلاعات نو و تحلیل های جامع و تازه ای داشته است. برای هر منطقه از اروپا و خاورمیانه و قسمتی از آمریکا هم مطالبی داشته به انضمام نقشه های دو رنگ  پرتعداد. ترجمه کردن عناوین روی نقشه ها می شود یه چالش در راه انتشار اولین کتاب نشر مرکز.

به هزار جور تلاش شبانه روزی علیرضا رمضانی و باقی رفقا بالاخره اطلس آنجور که دلخواهشان بوده چاپ میشود. در این راه اگر لازم میشده خود علیرضا زمانی ساعت دو بعد از نیمه شب میرفته چاپخانه تا رنگ فلان قسمت یکی از نقشه ها درست ساخته و به کار گرفته شود.

اطلس بالاخره در پنج هزار جلد با قیمت چهل و پنچ تومان بیرون می آید و البته در کار فروش به مشکل می خورد.

جلد دوم این اطلس هم با همه مشکلات جلد اول در دستور کار انتشارات مرکز قرار می گیرد که این برای خودش دردسر بزرگی می شود. در اثر اشتباه لیتوگرافی و مونتاژ در چاپخانه باطل میشود و حالا باید در مورد کاغذهایش به ارشاد اثبات شود که سهمیه انتشارات فروخته نشده.

علیرضا رمضانی از دو اسم در تمام مراحل اولیه کار نشر مرکز یاد می کند که همپای او کمک رسان بوده اند. یکی محسن رمضانی و دیگری ناصر طاقه چیان مدیر چاپ پنگوئن.

با همه سختی های چاپ اول اطلس دو جلدی و یک کتاب چهار جلدی دیگر که از دوره باستان تا معاصر را شامل میشود برای مرکز تجربه نسبتا موفقی از آب در می آیند و این می شود اولین تجربه های نشر مرکز.

با وجود اینکه در این زمان عملا نشر مرکز وارد چرخه کسب و کار شده است ولی با توجه به قیمت گذاری از سوی وزارت ارشاد و کمبودهای زمان جنگ، مرکز تا سال هفتاد با معیارهای اقتصادی یک بنگاه زیان ده بوده و اینکه می تواند دوام بیاورد مرهون جواد رمضانی است که بی دریغ پای کسب و کار پسرش ایستاده و به او کمک می کند.

 

کتاب ماد و کتاب مریم وابسته به نشر مرکز

نشر مرکز از همان اول دوست داشته است که در سه زمینه کار کند یکی همین کتاب هایی است که با نشان مرکز بیرون می آیند، دو تای دیگر الان به اسم «کتاب مریم» و «کتاب ماد» شناخته می شوند. کتاب مریم مربوط است به قسمت کودک و نوجوان و کتاب ماد هم کتاب های علمی-آموزشی.

با عنوان کتاب مریم اولین کتاب هایی که چاپ می شوند از نویسنده ای است به اسم حسن تهرانی؛ برادر م.آزاد که شاعر بوده است. کتاب برگ زرد پاییزی از این نویسنده است و اتفاقا کتاب سال هم شده. حسن تهرانی زمانی از ایران مهاجرت می کند و علیرضا زمانی در باره این مهاجرت با افسوس حرف میزند. به عقیده رمضانی او یکی از بهترین نویسنده های ایران بوده است.

 

نشر مرکز چطور موفق شد؟

انتشارات مرکز از موفقترین ها در حوزه کاری خودش به شمار می رود. خیلی ها قبولش دارند و نشان مرکز برایشان پشت یک کتاب، برایشان این حکم را دارد که کتاب، خواندنی است.

رمضانی خودش معتقد است تلاش شبانه روزی یکی از عوامل این جایگاه است؛ هیجده ساعت کار در شبانه روز طی سال های گذشته هم دلیل رمضانی است بر این مدعا.

یکبار در گفتگوی رمضانی به مجله ای در مورد ریز کارهایش در این هجده ساعت پرسیده بودند. رمضانی گفته بود همه کار!

این همه کار یعنی کتابهای پیشنهاد شده اهل قلم را بررسی می کرده، کتاب هایی را که قرار بوده بدهند برای ترجمه زیر و رو میکرده. اولویت بندی های نوبت نشر در سه طبقه هم جز کارهایی است که رمضانی انجام داده است. فهرست کتابهای ناشران خارجی هم هست که معمولا انتشاراتی ها به ان توجه میکنند. رمضانی مثلا در یک قلم فهرست پنج هزار عنوانی منتشر شده توسط کمبریج را دانه دانه بررسی می کرده و دلش نمی آمده از هیچ کدام بگذرد.

امور مالی، چاپ، صحافی، کارهای جاری نشر مرکز، اداره سازمان داخلی نشر و هزار و یم قلم کار ریز و درشت دیگر هم هست که گاهی همین هجده ساعت هم برایشان کم می آمده.

رمضانی در نشر مرکز یک سیاست گذاشته است که شاید یکی از پایه های موفقیت امروز این نشر باشد؛ باید با خودمان رقابت کنیم  و این تلاش شبانه روزی از دل این سیاست بیرون آمده.

 

نشر مرکز و صادرات و واردات فرهنگی

نشر مرکز در حوزه ادبیات ایران و جهان، دین و فلسفه، جامعه شناسی و اقتصاد، متون کهن فارسی و تاریخ و هنر کتاب چاپ کرده است. مرکز در قالب کنوانسیون های بین المللی با رعایت کپی رایت هم فعالیت هایی کرده است. مرکز از زبان های انگلیسی، ترکی، اسلوونیایی، ژاپنی، فرانسوی، ایتالیایی، آلمانی، چینی و یونانی به فارسی کتاب ترجمه و چاپ کرده است. در زمینه صادرات هم بیکار ننشسته و با خارجی ها قرار داد بسته تا قند پارسی لای کتاب های ترجمه شده برسد به سفره فرنگی ها.

 

چه کسانی با نشر مرکز کار کرده اند

جواب این سوال این است؛ خیلیها؛ اگر کسی مثال خواست باید در زمینه تالیف به این اسمها اشاره کرد:

جعفر مدرس صادقی، زویا پیرزاد، فریبا وفی، شهریار مندنی‌پور، بابک احمدی، مصطفی مستور، سپیده شاملو، محبوبه موسوی، مرجان شیرمحمدی، شیوا ارسطویی، بیژن نجدی، ابوتراب خسروی، سروش چیت‌ساز، مریم جهانی، منیرو روانی‌پور، پیام ناصر، شهریار عباسی، امیرحسین خورشیدفر، نسیم وهابی، فریبا کلهر، جلال ستاری و داریوش آشوری و خیلی های دیگر

فهرست مترجمها هم پر و پیمان است:

مهدی سحابی، حسن افشار، لیلی گلستان، عباس مخبر، علی عبداللهی، محسن ابراهیم، مژگان محمدی، شهلا طهماسبی، سعید مقدم، باقر پرهام و کاظم فیروزمند و خیلی های دیگر

 

کتابهای نشر مرکز را چطور بخریم؟

روزآهنگ متد نوینی را در جستجوی کتاب تدارک دیده و عرضه کرده است که میتوانید با استفاده از آن به راحت ترین شکل کتابی را که می خواهید پیدا کنید. در فروشگاه اینترنتی روزآهنگ به ساده ترین شکل کتابهای نشر مرکز را پیدا کنید، آسان سفارش دهید و در سریعترین زمان کتاب های خود را دریافت کنید. خرید کتاب در روزآهنگ از همیشه لدت بخشتر است