حالت نمایش
  • فقط نمایش کتاب‌های موجود
مرتب سازی براساس

رز برفی

گروه مولفان | لولو تیلور| مریم مفتاحی
ناشر: نشر ثالث
تعداد صفحات: 554

55,000 تومــان

جهانی شدن اقتصاد و ساختار طبقات اجتماعی در ایران

گروه مولفان | حسین عبداللهی
ناشر: نشر ثالث
تعداد صفحات: 318

35,000 تومــان

گفتگو با ایران درودی

گروه مولفان | ایران درودی| مهدی مظفری ساوجی
ناشر: نشر ثالث
تعداد صفحات: 197

25,000 تومــان

زندگی در پیش رو

گروه مولفان | رومن گاری| لیلی گلستان
ناشر: نشر ثالث
تعداد صفحات: 232

25,000 تومــان

زنی عاشق زیر باران

گروه مولفان | غاده سمان| ستار جلیل زاده
ناشر: نشر ثالث
تعداد صفحات: 210

22,500 تومــان

مثل خواب دم صبح

گروه مولفان | عباس صفاری
ناشر: نشر ثالث
تعداد صفحات: 396

35,000 تومــان

خانواده، نخستین اولویت

گروه مولفان | فیلیپ سی مک گراو| افخم راه دوست
ناشر: نشر ثالث
تعداد صفحات: 518

42,500 تومــان

در من این گونه پرواز کن!

گروه مولفان | افشین داورپناه
ناشر: نشر ثالث
تعداد صفحات: 162

15,000 تومــان

زیستن

گروه مولفان | هوآ یو| مهدی غبرایی
ناشر: نشر ثالث
تعداد صفحات: 232

25,000 تومــان

عروسکی به اسم «تو»

گروه مولفان | مریم صابری
ناشر: نشر ثالث
تعداد صفحات: 145

15,500 تومــان

امپریالیسم نوین

گروه مولفان | دیوید هاروی| مهدی داودی
ناشر: نشر ثالث
تعداد صفحات: 264

26,500 تومــان

کاش رنجی کم کنیم

گروه مولفان | سید مجید‏ حسینی
ناشر: نشر ثالث
تعداد صفحات: 286

28,000 تومــان

saless publication logo لوگوی نشر ثالث

محمد علی جعفریه مطبعه چی بنیان گذار نشر ثالث

محمد علی جعفریه مطبعه چی بنیان گذار نشر ثالث سال هزار و سیصد و سی و نه، اسفندماه، هفدهم، در خیابان فلسطین به دنیا آمد. مطبعه چی از روی ظاهرش هم پیداست یک ربطی به کتاب و چاپ دارد و نشان از قدیمی بودن این حرفه در این خانواده دارد.

سال هزار و دویست و هشتاد جد بزرگ بنیان گذار نشر ثالث، حاج محمد مطبعه چی، در کار کتاب بوده است. این زمان مربوط است به دوره مظفرالدین شاه که جد بزرگ همراه یکی از پسرها در خیابان منجم تبریز چاپ سنگی انجام می داد. کار در خانه بزگی انجام می شد که هم چاپخانه بود هم محل زندگی. مطبعه چی بزرگ خودش خوش نویس بود و بیشتر هم قرآن چاپ می کرد. شش تا از این قرآن ها هم به خط خودش هستند.

رگ و ریشه کار چاپ را اگر در خاندان جعفریه دنبال کنیم، از حاج محمد مطبعه چی هم باید عقبتر برویم. در خاطرات حاج محمد جایی حوالی پنچ سالگی اش هست که نیمه شبی ستارخان و باقرخان آمدند خانه مطبعه چی ها و قصدشان چاپ اعلامیه مشروطه بود. اعلامیه را روی سنگ کار می کنند و بعد از تمام شدن مار برای از بین بردن آثار جرم سنگ را نابود می کنند.

سال هزار و سیصد و بیست حاج محمد از تبریز تهران آمد و در کوچه خدا بنده لو مشغول به کار چاپ شد. بعدتر هم پای لیتوگرافی به حوزه نشر باز شد و حاج محمد همراه محمد علی علمی فعالیتش را ادامه می دهد.

از سال هزار و سیصد و پنجاه و دو زمانی که هنوز محمدعلی جعفریه مدرسه می رفت پایش به کار چاپ و طبع باز شد و اولین مشق های بنیان گذار ثالث همراه پدر و پدربزرگ انجام شد.

جز کار چاپ کار بازرگانی کتاب هم مشق می خواست و تجربه که محمد علی جعفریه همراه اولین قدم های کار چاپ از آن ها غافل نشد؛ جعفریه از انتشارات امیرکبیر کتاب هایی مثل شور زندگی را می خرید و به همکلاسی ها می فروخت. بعد هم این ماجرا در دبیرستان ادامه داد و در مدرسه فلسفی که رنگ و بوی مذهبی داشت، کارهای جلال و شریعتی را می فروخت.

 

دردسرهای مطبعه چی ها با ساواک

در چاپخانه خانواده مطبعه پی جز کتاب دردسر هم تولید می شد. این خانواده رفته بودند سراغ کارهای به قول خودشان بودار و به شکل جلد سفید کتاب چاپ می کردند. این زمانی است که محمدعلی هم بیست و چهار ساعته مشغول کار در چاپخانه پدربزرگ شده بود. آثار حسین نعیمی مثالی از کارهای پر ریسک آن روزهای خاندان مطبعه چی است.

 

قدم به قدم تا تاسیس نشر ثالث

بنیان گذار نشر ثالث تا قبل از اینکه نشر ثالث را با این اسم و رسم راه بیندازد چند مرحله را پشت سر گذاشت. سال هزار و سیصد و شصت اولین روزهای کار مستقل جعفریه بود و سال هزار و سیصد و شصت و یک هم همراه آقای احمدی و شیرازد انتشارات هدایت را راه انداخت. دوریت کوچک با ترجمه محمد قاضی، مادام بواری و دن کیشوت حاصل سال های اولیه فعالیت مستقل جعفریه هستند که البته با اسمی غیر از نشر ثالث انجام شده.

سال هزار و سیصد و شصت و هشت، خبر به گوش جعفریه می رسد که ارشاد مجوز نشر می دهد جعفریه هم رفت و مجوز خواست. ارشاد به جعفریه می گوید شما لیسانس ندارید و چاره این است که به اسم خودت کتاب چاپ کنی و اسمت در شناسنامه بیاید. جعفریه هم می رود پیش حاج احمد افجه ای و دیوان حافظ را با زمینه سیمرغ دو رنگ آماده می کند، بالای هر غزل هم اسمی میگذارد. حاصل کار می شود کتابی به اسم حافظ خلوت نشین. جعفریه اولین مجوز نشرش را این طور می گیرد؛ نشری که به توصیه سپانلو اسمش می شود روایت. روایت جز کار چاپ کار توزیع هم انجام می داده؛ هم کتاب های خودش هم کتابهای ناشرین دیگر. بعد این ماجرا سالهای تقویم به هزار و سیصد و هفتاد و پنج که رسید جعفریه رفت نشر ثالث را تاسیس کرد.

 

اسباب کشی نشر ثالث به خیابان کریم خان

اوایل کار دفتر نشر ثالث خیابان انقلاب بود؛ خیابان دوازده فروردین. یک کتاب فروشی هم ثالثی ها داشتند در پاساژ فروزنده. کار خیابان انقلاب که به سمت کمک درسی فروشی رفت، کار برای ثالثی ها سخت شد و کم کم رختشان را گذاشتند در چمدان و کتابها را زیر بغل زدند و آمدند کریمخان. این ماجرا مربوط به سال هزار و سیصد و هشتاد و یک است.

 

نشر ثالث و نمایشگاه های خارجی

جعفریه معتقد است در هر صنفی باید با علم روز دنیا آشنا باشی. برای همین به وجود همه حواشی و مشکلات، مثلا مسائلی که دور و بر قضیه کپی رایت وجود دارد، جعفریه اصرار دارد در نمایشگاه های خارجی حضور داشته باشد.

اولین بار نشر ثالث در نمایشگاه فرانکفورت شرکت کرد، آن نمایشگاه نشر چشمه و روشنگران هم بودند. نمایشگاه های سوند و کرواسی هم جز نمایشگاه هایی هستند که نشر ثالث در آنها شرکت کرده است.

آشنایی با کتاب های روز دنیا، نویسندگان و شیوه های جدید تولید کتاب و ایده های جدید جز دستاوردهایی است که نشر ثالث با خودش سوغات آورده است. یکی از این ایده ها ایده کافه کتاب بود . گسترش کار فروشگاه نشر ثالث هم فکر بگر دیگری بود که فروشگاه نشر ثالث را تبدیل کرد به یک مکان توریستی.

 

اولین کتابی که نشر ثالث چاپ کرد

عروس خانواده پندرویک اولین کتابی است که با نشان نشر ثالث به کتاب فروشی ها رفت. داستان درباره دختری است زیبا که دور و بر نوزده سال دارد. اسم دختر فاول است و در جزیره ای توریستی همراه پدرش زندگی می کند. پدر نقاش است و سالهاست که مادر خانواده مرده است.

پدر فاول علاوه بر نقاشی گالری نقاشی هم دارد ک اجناس عتیقه به توریست ها هم می فروشد. با اینکه توریست ها از گالری خرید می کنند ولی اوضاع مالی پدر و دختر چندان چنگی به دل نمی زند. علتش هم اعتیاد پدر به قمار است. زمانی غریبه ای به نام پندوریک به گالری می آید و می شود خرید می کند. این مشتری فردا هم می آید و روز بعد هم. خریدهای این مشتری باعث بهبود اوضاع جهان دختر و پدرش می شود.

وقتی که غریبه از فاول درخواست می کند جزیره را به او نشان بدهد و فاول می پذیرد، داستان رنگ و بوی عاشقانه می گیرد. ازدواج دو جوان دلداده زود اتفاق می افتد. شادکامی صفحات کتاب دوام چندانی ندارد چون پدر فاول در دریا غرق می شود و مجبور می شود دست عروس را بگیرد و برگردد انگلستان به خانه پدری که در واقع یک قلعه است. داستانی که نشر ثالث برای اولین کتابش انتخاب کرد مربوط به هول و هراس و هیجان های این قلعه است چون تمام عروس های خانواده در این قلعه کشته شده اند.

 

اسم نشر ثالث از کجا آمده است؟

هدایت و روایت دو تا انتشاراتی بودند که سنگ بنایشان را جعفریه راه انداخت. نشر بعدی سومی بود و پیشنهاد شد که به همین مناسبت اسمش را بگذارید ثالث. احترامی ضمنی هم بود به اخوان ثالث.

خود ثالثی ها تاکید می کنند که ادعایی مبنی بر نسبت و فامیل بودن با اخوان ثالث ندارند. آن طرف ماجرا البته یکی از بستگان اخوان ثالث در مصاحبه ای تاکید موکدی کرده بود که نشر ثالث هیچ نسبتی با مرحوم اخوان ثالث ندارد.

 

تاریخ شفاهی ادبیات ایران در نشر ثالث

زمانی که هنوز نشر ثالث به دنیا نیامده بود و جعفریه در نشر روایت کار می کرد، رفت سراغ محمد حقوقی و پیشنهاد کرد بیا دبیر اجرای مجموعه ای شو که ایده ای نو دارد؛ نویسنده و شاعری بزرگ درباره نویسنده یا شاعری بزرگ بنویسد و ته ماجرا بشود مجموعه ای با ارزش. اشکال کار به قول خود جعفریه این بود آدم های بزرگ یک جا سختشان است جمع شوند کار کنند.

بعدها که کامیار عابدی پایش به دفتر نشر ثالث باز شد این پروژه ادامه پیدا کرد. عابدی در مصاحبت آفتاب را در مورد سهراب سپهری نوشت و این شد شروع دوباره برای مجموعه ای ارزشمند. در ادامه، آزاد درباره فروغ نوشت، دکتر بشر دوست درباره شفیعی کدکنی، پاشایی در مورد شاملو، دکتر ابومجبوب درباره مشیری دست به قلم شد و سیمین بهبهانی را هم به رشته تحریر در آورد. کار منوچهر آتشی را هم فرخ تمیمی قبول کرد.

 

بعضی از کتاب های مهم نشر ثالث

کلاغ از خوشحالی در پوست خود نمی گنجشک،نویسنده رضا غنی راینی وستا

بهرام بیضایی، جدال با جهل (گفتگو با نوشابه امیری)

کلیات سعدی

گاماسیاب ماهی ندارد،نویسنده حامد اسماعیلیون

شاه بی بی سرباز، نویسنده ولادیمیر نابوکوف، مترجم رضا رضایی

هزار خورشید تابان، نویسنده خالد حسینی، مترجم مهدی غبرایی

توتالیتاریسم، نویسنده هانا آرنت، مترجم محسن ثلاثی

 

کتابهای نشر ثالث را چطور بخریم؟

با استفاده از موتور جستجوی قدرتمند سایت روزآهنگ می توانید به آسانی کتاب های مورد نطرتان را پیدا کنید و آن را سفارش دهید. فهرست آثار ناشر و پرفروش ترین های نشر ثالث را هم می توانید در روزاهنگ مشاهده کنید. لذت کتابخوانی با روزآهنگ از مرحله خرید کتاب شروع می شود.