حالت نمایش
  • فقط نمایش کتاب‌های موجود
مرتب سازی براساس

الاغ طلایی

گروه مولفان | عبدالحسین شریفیان
ناشر: اساطیر
تعداد صفحات: 314

18,000 تومــان

آبهای بهاری

گروه مولفان | ایوان سرگی یویچ تورگنیف| عبدالحسین نوشین
ناشر: اساطیر
تعداد صفحات: 224

25,000 تومــان

نخستین عشق

گروه مولفان | ایوان سرگی یویچ تورگنیف| عبدالحسین نوشین
ناشر: اساطیر
تعداد صفحات: 112

13,500 تومــان

آسیا

گروه مولفان | ایوان سرگی یویچ تورگنیف| عبدالحسین نوشین
ناشر: اساطیر
تعداد صفحات: 104

12,500 تومــان

ستارگان سیاه

گروه مولفان | سعید نفیسی| عبدالکریم جربزه دار
ناشر: اساطیر
تعداد صفحات: 288

45,000 تومــان

انقلاب ایران

گروه مولفان | ادوارد گرانویل براون| احمد پژوه شیرازی| عبدالکریم جربزه دار
ناشر: اساطیر
تعداد صفحات: 904

135,000 تومــان

مطلوب کل طالب

گروه مولفان | محمدبن محمد رشید وطواط| عمرو بن بحر جاحظ| جلال الدین محدث| امام اول علی بن ابی طالب (ع)
ناشر: اساطیر
تعداد صفحات: 56

30,000 تومــان

ماه نخشب

گروه مولفان | سعید نفیسی| عبدالکریم جربزه دار
ناشر: اساطیر
تعداد صفحات: 312

35,000 تومــان

پهلوی آسان

گروه مولفان | کتایون مزداپور| فرزانه وزوایی| نسیم حسنی مهموئی
ناشر: اساطیر
تعداد صفحات: 368

40,000 تومــان

تاریخ جهان آرا

گروه مولفان | احمدبن محمد غفاری قزوینی| سیدابوالقاسم مرعشی| عبدالکریم جربزه دار
ناشر: اساطیر
تعداد صفحات: 416

45,000 تومــان

چهار مقاله

گروه مولفان | احمد بن عمر نظامی| محمد قزوینی
ناشر: اساطیر
تعداد صفحات: 424

42,000 تومــان

تاریخ بیهق

گروه مولفان | علی بن زید بیهقی| کلیم الله حسینی| محمد قزوینی| احمد بهمنیار| عبدالکریم جربزه دار
ناشر: اساطیر
تعداد صفحات: 816

80,000 تومــان

انتشارات اساطیر در یک نگاه

انتشارات اساطیر را سال هزار و سیصد و شصت عبدالکریم جربزه دار تاسیس کرد. انتشارات اساطیر بیشتر در حوزه فرهنگ و تمدن ایران کتاب چاپ کرده و رسانده دست کتاب فروش ها.

 اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم که انتشارات اساطیر چه چیزهایی چاپ می کند یا به بیانی دیگر اساطیری ها دقیقا به چیزهایی حوزه فرهنگ و تمدن ایران می گویند، جوابش می شود این:

- متون کهن فارسی در رسته های مختلف علم و ادب.

- ترجمه آثار عربی؛ آنهایی که به تاریخ و فرهنگ ایران ربط دارند. مثالش می شود تاریخ طبری و تاریخ کامل ابن اثیر

- منابع و مآخذ لازم برای تحقیقات اسلامی و قرآن پژوهی. در این دسته از ترجمه قرآن کریم داریم تا کتابی مثل تفسیر کبیر فخر رازی و ناسخ التواریخ و زندگینامه پیامبر اسلام و زندگی نامه حضرت علی بن ابی طالب (ع) و زندگی نامه حضرت فاطمه زهرا (س)

- گاهی شده که انتشارات اساطیر در حوزه فرهنگ ایرانی برود سراغ بازنشر آثار بزرگانی که درگذشته اند. از این بزرگان می شود به سعید نفیسی و ملک الشعرا اشاره کرد

- نشریات ادواری که قدیم بوده اند و حالا نیستند یکی دیگر از موضوعات مورد علاقه در انتشارات اساطیر است.

- ادبیات کلاسیک را هم انتشارات اساطیری ها مهم می دانند. در این دسته که طرفدارهای پر و پا قرصی دارد می شود به هرمان هسه و آندره ژید اشاره کرد. این درست که این آثار مستقیم به تمدن ایران ربط ندارند ولی چه کسی دلش می آید کتاب خوان باشد و هرمان هسه نخواند ؟

- در کارنامه اساطیر منابع ایران شناسی هم هست. آنهایی که در گذشته های دور به زبانی خارجی منتشر می شده اند و الان رفته اند لای عتیقه جات نایاب و از نظر پنهان اند.

 

عبدالکریم جربزه دار بنیان گذار انتشارات اساطیر

جربزه دار سال هزار و سیصد و سی در خانه ای به دنیا آمد که اهل و ریشه اش کتاب خوان بودند. به اصطلاح جدید، کتاب باز. سه نسلشان کتابفروش بود و روزنامه فروش. اسم کتاب فروشیشان در بروجرد امیرکبیر بود جدا از تشابه اسمی با انتشارات امیرکبیر معروف، نماینده آنها هم در بروجرد بودند.

 جز نمایندگی انتشارات امیرکبیر، کتاب فروشی امیرکبیر بروجرد،  نمایندگی بنیاد فرهنگ ایران و نمایندگی بنگاه ترجمه و نشر کتاب را هم داشت. سیاست کاریشان هم این بود که بر اساس موضوع بروند دنبال کتاب. در سال های پر رونق فعالیت، امیرکبیر حتی کرکره مغازه را روزهای جمعه هم بالا می داد و میزبان بروجردی های کتاب خوان می شد. از بقیه شهرهای اطراف، مثل خرم آباد و ازنا و الیگودرز و ملایر و نهاوند هم کتابخوان ها می آمدند مهمان امیر کبیر می شدند.  این بود تا دهه پنجاه که به قول خود عبدالکریم جربزه دار، فشار روی کتاب و مطبوعات زیاد شد و  مجبور شدند بروند در دنیای دیگری فعالیت کنند.

 

عبدالکریم جربزه دار و تاسیس انتشارات اساطیر

کتاب بازها و کتاب خوان ها قاعده ای دارند که کتاب را معمولا امانت نمی دهند، حالا یا آن قاعده سال های دور مثل الان جا نیفتاده بوده، یا عبدالکریم جربزه دار در تعارفی گیر می افتد، زمانی جربزه دار دو جلد تاریخ طبری می دهد دست کسی که می برد و دیگر نمی آورد.

آب رفته به جوی بر نمی گردد و کتابخانه شخصی جربزه دار ناقص می ماند و ناچار شال و کلاه می کند به مقصد تهران تا کسری کتاب کتابخانه اش را جبران کند. این داستان مال بعد از پیروزی انقلاب است.

عبدالکریم در تهران می خورد در دیدار یکی از ناشران، در جستجوی تاریخ طبری، به ناشر محترم می گوید تاریخ طبری خواهان دارد چرا چاپ نمی کنید و جواب می شنود که جای این شانزده جلد ما شانزده عنوان کتاب چاپ می کنیم که روی دستمان هم نماند. تازه سرمایه لازم هم نصف و حتی ربع است. این شد جرقه یک ایده در ذهن عبدالکریم جربزه دار تا شرکتی تاسیس کنند و کتاب هایی را که چاپشان سود ندارد یا سود اندکی دارند ولی در عین حال بار فرهنگی دارند، چاپ کنند.

چهار خانواده سرمایه شان را روی هم گذاشتند تا ایده جربزه دار عملیاتی شود و قرار گذاشتند هر طوری هست اصل پول را حفظ کنند ولی دنبال سود نباشند.

 

متون در انتشارات اساطیر چطور انتخاب می شوند؟

در انتشارات اساطیر هر کاری جدید را اول ماجرا می دهند به سه تن از بزرگان متخصص. دو نفر اگر تایید کنند کار را جلو می برند و گرنه کار کان لم یکن تلقی می شود. البته شرط اولیه ای هم هست؛ خود کار باید در دایره علاقه مندی های انتشارات اساطیر بگنجد.

 

نشر و بازنشرهای انتشارات اساطیر

بعضی کتاب ها هستند که انتشارات اساطیر خودش برای بار اول آنها را منتشر می کند، مثل تذکره الشعرای نصرآبادی. یک دسته هم هستند که بازنشر یا بازچاپشان را انتشارات اساطیر به عهده می گیرد.

اصل ماجرا این است که اساطیری ها کاری را که در راستای تمدن ایرانی و اسلامی و به اصطلاح در راستای گسترش فرهنگ ایرانی باشد چاپ کنند. حالا ممکن است قابل نشر باشد ممکن است باز نشر.

در مورد دومی اهمیت قصه آنجا است که در دوران هایی در حوزه مطالعات ایران و ایران شناسی، کتاب یا کتاب هایی چاپ شده، بعضا هم در تیراژ محدود، بعد هم متولی ماجرا دیگر تجدید چاپ را نداشته است. قبل تر هامثلا در دهه 1330 در خود ایران، هند، پاکستان، چین، ایتالیا و حتی آلمان از این دست کتاب ها چاپ می شده است.

یکی از مثال های مهم این بازنشرها کتاب «اوستا کتاب مقدس پارسیان» به تصحیح و کوشش کارل فریدریش گلدنر است.  گلدنر در فضای آلمان دهه 1900 که مطالعات ایرانشناسی و ایران باستان رونق داشت، اوستا را تصحیح انتقادی کرد  و با امکانات آن وقت حروفی طراحی و کتاب چاپ شد. کتاب ظرف بیست و دو سال در قطع رحلی چاپ شد، در سه جلد. کل نسخه های چاپ شده هم صد یا دویست تا بود.

بعد از گذشت سال ها اگر کسی این کتاب را می خواست و خیلی اقبالش بلند بود می توانست نسخه ای پیدا کند به قسمت هزار یورو.

روزی کسی آمد انتشارات اساطیر و گفت من یک نسخه از این کتاب دارم و نسخه اش را در اختیار انتشارات اساطیر گذاشت. باز نشر این اثر از جمله کتاب هایی است که انتشارات اساطیر آن را انجام داد.

یکی دیگر از کارهای بازنشری انتشارات اساطیر، کتاب فرهنگ ایرانی باستان است که بعد از چاپش دکتر علیرضا شاپورشهبازی (ایران شناس بزرگ) با جربزه دار تماس می گیرد و بابت چاپ کتاب تشکر می کند. دکتر شاپورشهبازی به جربزه دار گفته بود با اینکه چاپ افست کتاب در آلمان موجود است ولی کار خوبی توسط انتشارات اساطیر انجام شده چون قطع نمونه آلمانی وزیری است و حروف خیلی ریزند و کار را نمی شود خواند. تازه کار انتشارات اساطیر غلط نامه پنجاه صفحه ای هم دارد. شهبازی گفته بود قیمت نسخه آلمانی 650 یورو است!

از جمله کارهای دیگری که انتشارات اساطیر انجام داد و جربزه دار به آن افتخار می کند چاپ شاهنامه ولف است. کار این نسخه را ولف در اتاق زیر شیروانی در مدت سی سال انجام داد. جربزه دار به تشویق کسانی مثل استاد کیکاووس جهانداری، دکتر فتح الله مجتبایی و دکتر علی اشرف صادقی رفت سراغ بازچاپ این نسخه از شاهنامه. کار به ضمیمه مقاله ای از دکتر پرویز ذکایی منتشر شد. روز اولی که کار درآمد دکتر ایرج افشار زنگ زده بود به جربزه دار و تعریف و تمجید. آخر سر هم ایرج افشار گفته بود قیمت این کار 260 مارک است و الان با 9 مارک قابل تهیه است. افشار گفته بود این کتاب زنده شد.

از این دست باز هم می شود به مجموعه آثار ناصر خسرو چاپ برلین و خوان الاخوان و زادالمسافرین و وجه دین اشاره کرد.

 

بزرگداشت عبدالکریم جربزه دار

سال هزار و سیصد و نود و شش، آذر ماه، در روزهای شصت و شش سالگی عبدالکریم جربزه دار از او به عنوان خادم فرهنگ و تمدن ایرانی تقدیر شد. مراسم در کتابخانه ملک بود و در آن از انتشارات اساطیر حرف شد و کتاب های مهم آن. صحبت از کتاب ها و مقالات خود جربزه دار هم بود؛ کتاب هایی مثل «فتوت‌نامه: تاریخ، آیین، آداب و رسوم»،  «گشایش و رهایش»، «شرح حال عبدالله بن المقفع» و ‌«مقالات علامه محمد قزوینی» در پنج جلد. البته کتاب های جربزه دار بیشتر از این حرفهاست که در بخش بعد به آن اشاره می شود.

کتابشناسی و آثار عبدالکریک. جربزه دار موسس انتشارات اساطیر

تذکره شعرای بختیاری، تألیف عبدالکریم جربزه‌دار

مقالات علامه محمد قزوینی در پنج جلد، گردآوری و تدوین عبدالکریم جربزه‌دار

تعبیرات عرفانی از زبان عطار نیشابوری، تألیف عبدالکریم جربزه‌دار

فتوت نامه: تاریخ، آیین، آداب و رسوم به انضمام رساله فتوتیه میر سید علی همدانی، محمد ریاض، عبدالکریم جربزه‌دار

دیوان حافظ: بر اساس نسخه علامه محمد قزوینی و دکتر قاسم غنی همراه با تعلیقات، توضیحات و کشف الابیات، عبدالکریم جربزه‌دار

سرچشمه تصوف در ایران، تألیف سعید نفیسی، به اهتمام عبدالکریم جربزه‌دار

رباعیات خیام: بر اساس نسخه محمد علی فروغی و دکتر قاسم غنی همراه با خیام شناخت، شرح مختصر رباعیات و کشف الابیات، عبدالکریم جربزه‌دار

صد میدان خواجه عبدالله انصاری: بر اساس تصحیح سرژ دوبورکوی، عبدالکریم جربزه‌دار

گشایش و رهایش ناصر خسرو، مقدمه سعید نفیسی، به اهتمام عبدالکریم جربزه‌دار

تاریخ تمدن ایران ساسانی، تألیف سعید نفیسی، به اهتمام عبدالکریم جربزه‌دار

شرح حال عبدالله بن مقفع به انضمام زندگی‌نامه عباس اقبال آشتیانی و مکتوب مجتبی مینوی به عباس اقبال در نقد کتاب، عباس اقبال، عبدالکریم جربزه‌دار

آیین نگارش تاریخ، تألیف غلامرضا رشید یاسمی، به اهتمام عبدالکریم جربزه‌دار

سخنان محمد (ص)، ترجمه ابوالقاسم پاینده، به اهتمام عبدالکریم جربزه‌دار

علی (ع) ابرمرد تاریخ، تألیف ابوالقاسم پاینده، عبدالکریم جربزه‌دار

زین ابزار: جنگ ابزارهای ایران باستان، تألیف ابراهیم پورداوود، به اهتمام عبدالکریم جربزه‌دار،

مسیحیت در ایران تا صدر اسلام، تألیف سعید نفیسی، به اهتمام عبدالکریم جربزه‌دار

اقبال لاهوری شاعر پارسی‌گوی پاکستان: بحث در احوال و افکار، تألیف مجتبی مینوی، به اهتمام عبدالکریم جربزه‌دار

بابک خرمدین دلاور آذربایجان، تألیف سعید نفیسی، به اهتمام عبدالکریم جربزه‌دار

تاریخ خاندان طاهری، تألیف سعید نفیسی، به اهتمام عبدالکریم جربزه‌دار

تاریخ اجتماعی ایران در دوران پیش از تاریخ و آغاز تاریخ، تألیف سعید نفیسی، به اهتمام عبدالکریم جربزه‌دار

تاریخ اجتماعی ایران از انقراض ساسانیان تا انقراض امویان، تألیف سعید نفیسی، به اهتمام عبدالکریم جربزه‌دار

تاریخ اجتماعی و سیاسی ایران در دوره معاصر: از آغاز سلطنت قاجار تا سرانجام فتحعلیشاه در دو جلد، تألیف سعید نفیسی، به اهتمام عبدالکریم جربزه‌دار

طریق عشق: شرح غزلیاتی چند از حافظ، بدیع الزمان فروزانفر، عبدالکریم جربزه‌دار

دیوان امیر معزی بر اساس نسخه عباس اقبال آشتیانی، به اهتمام عبدالکریم جربزه‌دار

زندگی و کار و اندیشه و روزگار پور سینا، تألیف سعید نفیسی، به اهتمام عبدالکریم جربزه‌دار

در مکتب استاد: مباحثی از سعید نفیسی درباره درست گفتن، درست نوشتن و درست خواندن، به اهتمام عبدالکریم جربزه‌دار

 

کتاب های انتشارات اساطیر را چطور تهیه کنیم؟

برای خرید اینترنتی کتاب در میان کتاب ها و آثاری که انتشارات اساطیر منتشر کرده است می توانید به آسانی از موتور جستجوی قدرتمند سایت روزآهنگ استفاده کنید و کتاب مورد نظر را در سبد خرید ثبت کنید و کتاب را در سریع ترین زمان دریافت کنید.

فهرست آثار و کتاب های انتشارات اساطیر به همراه پرفروش ترینها و تازه های نشر اساطیر هم در سایت فروشگاه اینترنتی کتاب روزآهنگ در دسترس شما هستند.