حالت نمایش
  • فقط نمایش کتاب‌های موجود
مرتب سازی براساس

گاه ناچیزی مرگ

گروه مولفان | محمدحسن علوان| امیرحسین الهیاری
ناشر: مولی
تعداد صفحات: 504

75,000 تومــان

درباره دولت

گروه مولفان | پیر بوردیو| عباس منوچهری| سروش قرایی
ناشر: مولی
تعداد صفحات: 550

90,000 تومــان

شاه نعمت الله ولی و مکتب کرمان به انضمام تصحیح انتقادی هفت رساله از شاه نعمت الله ولی

گروه مولفان | مسعود دهش
ناشر: مولی
تعداد صفحات: 430

55,000 تومــان

تمثیلات

گروه مولفان | فتحعلی آخوندزاده| محمد جعفر قراجه داغی| یعقوب آژند| سلمان مفید
ناشر: مولی
تعداد صفحات: 280

45,000 تومــان

اسرارالحکم

گروه مولفان | هادی بن مهدی سبزواری| ابوالحسن شعرانی| ابراهیم میانجی
ناشر: مولی
تعداد صفحات: 580

70,000 تومــان

مواجهه با مرگ

گروه مولفان | جیمز وارن| محمدعمار مفید
ناشر: مولی
تعداد صفحات: 341

40,000 تومــان

انتظار فراموشی

گروه مولفان | موریس بلانشو| شهرام رستمی
ناشر: مولی
تعداد صفحات: 112

30,000 تومــان

تمهیدات

گروه مولفان | محمد بن یوسف گیسودراز| عفیف عسیران| عبدالله بن محمد عین القضاه
ناشر: مولی
تعداد صفحات: 364

55,000 تومــان

سراج المنیر

گروه مولفان | محمدشریف بن شمس الدین کاشف شیرازی| حسن نصیری جامی| حمید عجمی
ناشر: مولی
تعداد صفحات: 252

18,000 تومــان

جامع التمثیل

گروه مولفان | محمد علی حبله رودی| حسن نصیری جامی
ناشر: مولی
تعداد صفحات: 1224

75,000 تومــان

یک قرن انقلاب در ایران

گروه مولفان | جان فارن| حسن اسدی
ناشر: مولی
تعداد صفحات: 400

50,000 تومــان

فرق بین روح و نفس

گروه مولفان | قسطابن لوقا| بهرام زاهدی
ناشر: مولی
تعداد صفحات: 142

25,000 تومــان

molapub logo لوگوی انتشارات مولی

انتشارات مولی

انتشارات مولی سال هزار و سیصد و پنجاه و شش به همت حسین مفید و همسرش مهناز رئیس زاده بنیاد گذاشته شد. حسین مفید متولید هزار و سیصد و سی و سه است. در دانشگاه ملی آن زمان و دانشگاه شهید بهشتی فعلی معماری خواند. یک جایی در مسیر تحصیل با همفکری همسرش مهناز رئیس زاده تصمیم گرفتند کاری بکنند تا کنار درس کاری هم انجام بدهند که کمک خرج زندگی باشد. شاید آن روز حسین مفید فکرش را نمی کرد این تصمیم و این کار تهش برسد به کاری جدی که به یکی از مهمترین دغدغه های سال های بعدش تبدیل شود ولی شد.

اواخر سال هزار و سیصد و پنجاه و شش بود که پای زوج جوان به بازار نشر باز شد؛ روبروی دانشگاه تهران، انتشارات مولی.

آن وقت روبروی دانشگاه فضای روشنفکری داشت یعنی این طور نبود که هر ناشر و کتابفروشی که در زمینه کتب مذهبی فعال است بساطش را بیاورد روبروی دانشگاه. اینها پاتوقشان بازار تهران، بین الحرمین، ناصرخسرو، خیابان های صوراسرافیل و باب همایون بود.

 سال هزار و سیصد و پنجاه و شش که بازارچه کتاب تاسیس شد هم، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپخش و الهام هم به جای بر خیابان انقلاب آمدند داخل همین بازارچه. انتشارات آذر و طهوری هم بعضی از کتاب های مذهبی را چاپ می کردند.

 در این احوالات بود که انتشارات مولی صاف رفت روبروی دانشگاه چراغ انتشاراتی جدید را روشن کرد؛ پولشان هم آنقدری بود که تنها توانستند جایی در شرق دانشگاه بگیرند؛ جایی که با کتاب فروشی بعدی حداقل دویست متر فاصله داشت. انتشارات مولی که کتاب مذهبی دغدغه اش بود، مجبور شد کارش را لابلای لباس فروش ها و کراوات فروش های همسایه شروع کند.

حسین مفید و همسرش در روزهای اول کار با پنجاه هزار تومان سرمایه در گردش شروع کردند و ماهی هم هزار و پانصد تومان اجاره محل زندگی می شد.

 

انتشارات مولی با چه تیپ کتاب هایی شناخته می شود؟

این سوال جوالی دارد که اول کار سر راست به نظر می رسد ولی اگر از حسین مفید پرسیده شود توضیحاتی می دهد که مخاطب را می رساند به تعریف عبارت  کتاب مذهبی و کار کمی سخت تر می شود. بیشتر این داستان هم از دعوایی شروع می شود که بعضی ها زمانی با فلسفه و عرفان داشتند و احتمالا هنوز هم دارند. مفید جایی در گفتگویی گفته بود:

« من نمی دانم در حال حاضر کدام کتاب مذهبی است و آیا عرفان و فلسفه هم جزو کتاب های مذهبی محسوب می شوند یا خیر؟ در این دوران، گاهی به فلسفه علوم عقلی وامانده اطلاق می شود و گاهی هم به شکل دیگری به آن می نگرند. یا به کتاب های عرفانی به شکل مکتب درویشی نگاه می شود و می توان گفت که عرفان و فلسفه دائم بین گفر و اسلام جابجا می شوند. حالا اگر این عرفان و فلسفه جزو اسلام است، خب ما هم مسلمانیم، اگر هم نیست ما هم نیستیم!»

حسین مفید در حرف هایش از جلال آل احمد گفته بود که زمانی مذهبی حسابش نمی کردند یا مرحوم طهوری، موسس انتشارات طهوری را که زمانی او را هم مذهبی نمی دانستند در حالیکه همین حسین مفید کتاب های عرفانی را از او در زمان دانشجویی می خریده. انتشارات خوارزمی، انتشارات امیرکبیر و انتشارات جاویدان هم به قول خود حسین مفید قبل از او کتاب مذهبی چاپ کرده اند.

 

اولین کتاب های انتشارات مولی

موسیقی در اسلام اثر سینا واحد و ماهیت حکومت در دیدگاه آیت الله نایینی جز اولین کتاب هایی هستند که با نشان این نشر پایشان به ویترین کتابفروشی ها باز شد.

 

اعتقاد سفت و سخت انتشارات مولی به چاپ خوب

یکی از چالش هایی که کتابخوان ها با آن روبرو هستند، باز شدن شیرازه کتاب بعد از مدتی تورق است. یعنی کتابخوان غرق کتاب است و دارد کتاب را ورق می زند و یکهو کتاب مثل سربازان لشکری شکست خورده و پر اختلاف، هر کدام از ورق ها ساز جدایی می زنند و راه خودشان را می روند؛ ولی حکایت کتاب های مولی این طور نیست، همین الان حسین مفید خودش کتاب ملا نصرالدین را مثال می آورد که بیشتر از شصت است آن را دارد و کاغذش کاهی است و ته دوزی شده و تا الان هیچ آسیبی هم ندیده.

انتشارات مولی حتی کتاب های شومیزش را هم ته دوز می کند با این همه خود حسین مفید اعتقاد دارد می شد کیفیت کارها از این هم بهتر باشد.

 

چاپ مثنوی نیکلسون ارزان قیمت در انتشارات مولی

یک روز جسین مفید می رود وزارت ارشاد یکی صدایش می کند که مقداری کاغذ کاهی برای انتشارات مولی کنار گذاشته و بیایید و ببرید. حسین مفید که تقریبا کاری به کار کاغذهای ارشاد نداشته، اینبار کاغذها را می گیرد و مثنوی ارزان قیمتی برای خلق الله چاپ می کند.

«احیای هنرهای از یاد رفته» در انتشارات مولی

«احیای هنرهای از یاد رفته» درس های استاد لرزاده در باب معماری است در قالب چهار رکن معماری سنتی. چاپ این کتاب در انتشارات مولی نشان از دغدغه هایی هست که حسین مفید و همسرش در ارتباط با رشته تحصیلی و علاقه شان همیشه داشتند و دارند.

وقتی حسین مفید و همسرش زمانی دانشگاه را به پایان رساندند ولی تازه این اول آموختن درس های جدید بود. هیجده سال نشستند پای درس معماری سنتی مرحوم استاد حسین لرزاده. این ایامی است که در کتاب فروشی و انتشارات هم مشغول بودند. در واقع این زوج هم مهندس ماندند هم کتاب فروش شدند.

حسین لرزاده معمار و هنرمندی بود که بیشتر از هر حرفی درباره اش باید نشست و شاهکارهایش را نگاه کرد؛ مسجد اعظم قم، مسجد سپهسالار، مسجد فخریه، آرامگاه فردوسی و مسجد زعیم هر کدامشان شاهدی هستند بر هنرمندی که شاید دیگر تکرار نشود.

از لرزاده درس های زیادی می شد گرفت، بخشی از این درس ها به همت انتشارات مولی برای نسل های بعدی باقی ماند.

 

گسترش و توسعه انتشارات مولی

زمانی حسین مفید با خبر شد مغازه کنار انتشارات مولی را می فروشند. دهنه مغازه کوچک بود ولی فضای داخلی اش بزرگ. مفید وام گرفت و پلاک همسایه را خرید و با کتاب فروشی مولی ادغام کرد. حاصل کار خوب از آب درآمد؛ حالا می شد کتاب های بیشتری را به مخاطب نشان داد و بخش های متفاوتی برای نمایش کتاب ها در نظر گرفت. انتشارات مولی در فروشگاهش توانست بعد از این توسعه بخش های مختلفی را تدارک ببینید؛ تاریخ، فلسفه، هنر، عرفان، اسطوره، قرآن شناسی از این بخش ها هستند.

حسین مفید تلاش کرد در طراحی جدید هم ملاحظات سنتی را رعایت کند و ترفندهای خاصی به کار ببرد مثلا یکیشان تاباندن نور به کتاب ها بود، نه مشتری.

 

انتشارات مولی با چه معیاری کتاب و مولف انتخاب می کند؟

حسین مفید جز کتاب باید مولف هم به دلش بنشیند. در این زمینه مفید شبیه مرحوم طهوری است. انتشارات مولی با تعداد محدودی از مترجمان و مولفان کار کرده است ولی در ارتباط با همین مولفان و مترجمان باید گفت کل آثار آنها هم با انتشارات مولی چاپ شده نه جای دیگری. مثال این ماجرا نجیب مایل هروی است و یعقوب آژند.

 

دیوان فرخی یزدی در انتشارات مولی

انتشارات مولی در زمینه دیوان فرخی یزدی کار ویژه ای انجام داده است که مدیون شور و شوق اوست. مسرت همت کرد و راه افتاد و بعضی از اشعار فرخی یزدی را که بر دیوارهای زندان قصر نوشته شده بود جمع کرد. تعدادی از اشعار هم پراکنده بود دست این و آن. حسین مسرت همه را جمع کرد و به دیوان اضافه کرد، انتشارات مولی هم آمد پای کار و نتیجه شد دیوان متفاوتی از فرخی یزدی.

 

کتاب یبهوده سخن در انتشارات مولی

زمانی معماری سنتی متهم به این بود که تنها در اماکن وسیع می تواند طراحی انجام دهد. در انتشارات مولی همت کردند جواب در خوری به این مسئله بدهند و ده مقاله درباره زیبایی شناسی و هنر معماری در قالب کتاب بیهوده سخن چاپ شد. مباحث قرینه سازی، نقش نور و رنگ در معماری و ارتباط میان حکمت و معرفت از جمله مباحث این کتاب است. کار این کتاب را هم حسین مفید همراه همسرش، مهناز رئیس زاده به عهده گرفتند.

 

انتشارات مولی و فلسفه غرب

آیت الله شیخ مهدی حائری از کسانی بود که گاه گاه به دیدن اهالی انتشارات مولی می رفت. در یکی از این دیدارها شیخ در می آید که علم اصول ما معادل فلسفه تحلیلی است و اگر کسی کتاب های اصول ما را به انگلیسی ترجمه کند در فلسفه تحلیلی اتفاقات مهمی می افتد.

شیخ اعتقاد داشته که در بحث ترجمه باید بین ما و جوامع غربی تبادل فرهنگی اتفاق بیفتد به این شکل که مثلا در ترجمه کتاب های کانت واژه ها به صورت معادل با واژگان فلسفه اسلامی ترجمه شوند تا مباحث مشابه از دل این ابتکار استخراج شوند.

آن طرف ماجرا البته کسانی مثل استاد فولادوند معتقدند که متن فیلسوفانی مثل کانت، هایدگر و نیچه مستقل ترجمه شوند، و تطبیق و تبادل با آثار فلاسفه ای مثل ابن عربی و ملاصدرا و سهروردی در ذهن خود خواننده انجام شود.

با توجه به این ضرورت ها است که انتشارات مولی بعضی کارها را به صورت ترجمه در دستور کار چاپ و انتشار قرار داد. نتیجه شد کتاب هایی مثل فتوحات ابن عربی و از آن طرف چاپ آثار کسانی مثل موریس بلانشو.

 

کتاب های انتشارات مولی را چطور بخریم؟

در سایت روزآهنگ می توانید به راحتی به فهرست کامل کتاب های انتشارات مولی دسترسی پیدا کنید. برای خرید اینترنتی کتاب می توانید کتاب مورد نظر را به راحتی در سایت سفارش دهید و در سریعترین زمان دریافت کنید. در روزآهنگ پرفروشترین کتاب های انتشارات مولی و تازه های نشر مولی هم در دسترس شما هستند.