حالت نمایش
  • فقط نمایش کتاب‌های موجود
مرتب سازی براساس

تکه پاره های من

گروه مولفان | انعام کجه جی| کریم پورزبید
ناشر: مروارید
تعداد صفحات: 270

32,000 تومــان

کسی در دریا آتش روشن کرده

گروه مولفان | امید بیگدلی
ناشر: مروارید
تعداد صفحات: 114

14,000 تومــان

سال های شکسته

گروه مولفان | روح انگیز شریفیان
ناشر: مروارید
تعداد صفحات: 250

29,000 تومــان

زن جنگلی

گروه مولفان | لسلی پیرس| الهه شمس نژاد
ناشر: مروارید
تعداد صفحات: 389

43,000 تومــان

آینه ی سوم

گروه مولفان | علی جبارزاده
ناشر: مروارید
تعداد صفحات: 154

15,000 تومــان

خون فروش

گروه مولفان | هوآ یو| زیبا گنجی
ناشر: مروارید
تعداد صفحات: 280

36,000 تومــان

با حافظ در آلاسکا

گروه مولفان | زهره حاتمی
ناشر: مروارید
تعداد صفحات: 141

16,500 تومــان

پنهانی

گروه مولفان | نسترن خالصی
ناشر: مروارید
تعداد صفحات: 197

24,000 تومــان

مبشران و یک نمایشنامه ی دیگر

گروه مولفان | اسلاوومیر مروژک| غلامرضا صراف
ناشر: مروارید
تعداد صفحات: 213

17,000 تومــان

مشکل حکایتی ست

گروه مولفان | محمد صالحی آرام
ناشر: مروارید
تعداد صفحات: 118

13,000 تومــان

بنیادگرای ناراضی

گروه مولفان | محسن حمید| امیرحسین صادقی| حکیمه انتصاری
ناشر: مروارید
تعداد صفحات: 148

17,000 تومــان

در شهری کوچک گم شده ام

گروه مولفان | مونا حسینی
ناشر: مروارید
تعداد صفحات: 119

13,000 تومــان

morvarid-pub logo لوگوی انتشارات مروارید

انتشارات مروارید در یک نگاه

انتشارات مروارید را مجید روشنگر با کمک فریدون نیکنام، منوچهر حسن زاده و پرویز علی بیک در سال هزار و سیصد و چهل تاسیس کرد. اولین کتاب انتشارات مروارید هم سال هزار و سیصد و چهل و یک با عنوان دل شکسته اثر ناتائیل وست منتشر شد که کار ترجمه اش بر عهده عبدالله کوثری بود.

از آن زمان چراغ انتشارات همچنان روشن است و در زمینه های مختلفی مثل شعر، تاریخ ایران، ادبیات، روان شناسی و علوم اجتماعی کتاب منتشر کرده است.

 

درباره بنیان گذاران انتشارات مروارید

روشنگر با علی بیک هم محل بود. او در بازارچه کربلایی عباس محله سنگلج به دنیا آمد، درست روبروی خیابان جنوبی پارک شهر. ابتدایی و متوسطه و دانشگاه را در تهران خواند و بعد هم قسمتش شد در آکسفورد و دانشگاه سیدنی ادامه تحصیل بدهد. روشنگر حقوق بین الملل خواند. او سابقه کار در انتشارات فرانکلین را در کارنامه داشت و بعد هم که سازمان کتاب های جیبی را بنیاد گذاشت.

پرویز علی بیک سال هزار و سیصد و سی و هشت در محله سنگلج به دنیا آمد، چون دایی اش معمار بود  کسب و کارش در جنوب شهر برقرار، در سنگلج نماندند و خانه را بردند جنوب شهر. در دانشگاه تهران دوره کتابداری را گذراند و دانش سرای کشاورزی مامازن مقصد بعدی او شد. چرخ روزگار که چرخید علی بیک شد مدیر مدرسه در منطقه قلعه مرغی. این مربوط به زمانی است که مجید روشنگر با پیشنهاد تاسیس انتشارات مروارید می آید سراغ علی بیک. دو نفر دیگه هم به این مجموعه اضافه می شوند؛ نیکنام که مهندس کشاورزی بود و حسن زاده که افسر ارتش. روشنگر همزمان در وزارت خارجه هم کار می کرد.

اینکه روشنگر با آن همه مشغله به فکر می افتد ناشر هم بشود مربوط به محدودیت تیراژ در کتاب های جیبی بود. روشنگر دلش می خواست کتاب های بالای ده هزار تا هم منتشر کند. این شد که انتشارات مروارید با سرمایه اولیه ده هزار تومان تاسیس شد.

 

گام های اولیه انتشارات مروارید

اولین دفتر انتشارات مروارید در خیابان نادر بود، کوچه شیروانی. علی بیک همان زمان مشغول آموختن فوت و فن چاپ و نمونه خوانی در چاپخانه گوته شد. معلم هم آقای صمیمی، مدیر چاپخانه افست بود.

مغازه ای هم که چراغ انتشارات مرواید و فروش کتاب در آن روشن شد متعلق بود به آقای رستگاری از هموطنان زرتشتی که مغازه را در اختیار علی بیک و روشنگر و رفقایش قرار داد. آن زمان یعنی سال هزار و سیصد و چهل و یک هنوز بیشتر کتاب فروش ها تیمچه حاجب الدوله بودند و ناصرخسرو. جز مراوید تنها یک کتاب فروشی در خیابان دوازده فروردین مشغول کار کتاب درسی بود. مرواریدی ها تا سال هزار و سیصد و هفتاد و یک همانجا ماندند و بعد هم رفتند چهار راه قدس در همان خیابان انقلاب.

طهوری جز اولین کسانی که با روی باز مرواریدی ها را پذیرفت و کتاب به صورت امانی در اختیارشان گذاشت تا بفروشند. همپا با تلاش برای فروش کتاب در حوزه نشر هم مرواریدی ها هم فعال بودند، آنها در حوزه محتوا هم تلاش خوبی داشتند و برای سر و شکل کتاب هم کم نمی گذاشتند. در انتشارات مروارید از یک طرف کتاب هایی مثل تاریخ ادبیات ایران، دیپلماسی رشد اقتصادی و تاریخ عقاید اقتصادی چاپ می شد، از طرف دیگر به پیشنهاد آثای صمیمی مرواریدی ها برای ظاهر کتاب هم سنگ تمام می گذاشتند. جلدهای محکم با روکش سلفون باعث تعجب بقیه ناشرها شده بود. آثار نقاشان بزرگی مثل ناصر اویسی و ادرشیر محصص در این شکل و شمایل توسط انتشارات مروارید منتشر شد.

مرواریدی ها زمانی که آمدند روبروی دانشگاه تهران دیگر بیشتر با بیشتر شاعران آشنا بودند؛ مثلا نادر نادرپور، فروغ فرخزاد، احمد شاملو و مهدی اخوان ثالث. به موازات این اعتبار ناشران بیشتری حاضر شدند به کتاب فروشی مرواریدی ها کتاب بدهند، ناشرانی مثل اندیشه و ابن سینا و انتشارات امیرکبیر.

به واسطه سلوک مرواریدی ها با جماعت شاعران و کارنامه این نشر، انتشارات مروارید را پشیبان شاعران هم می دانند.

 

چرا انتشارات مروارید زود معروف شد؟

ناتائیل وست که در آمریکا با لقب کافکای آمریکا شناخته می شود، چهار تا رمان بیشتر ننوشت، خودش احتمالا دوست داشت بیشتر از این حرف ها بنویسد ولی اجل مهلتش نداد و طی حادثه ای کشته شد. برای همین در ایران کسی او را زیاد نمی شناخت، حتی روشنفکران و نویسندگان. روشنگر از همان اول قصد داشت برود سراغ نویسندگانی که ناشران دیگر زیاد آنها را نمی شناختند. یکی همین کتاب دل شکسته بود. از این دست کتاب ها که روشنگر دست رویشان گذاشت باز هم هست، مثلا گنبد حلبی شاپور قریب که هر جا رفت ناشرها دست رد به سینه اش زدند یا کتاب شعر روزها اثر بیژن جلالی.

روشنگر در این زمینه ها سررشته ی خوبی داشت، او تنها کسی بود که می دانست پاتریس لومومبا در زندان کتابی نوشته به اسم میهن من گنگو. کتاب را روشنگر به زحمت در نیویورک پیدا کرد و سوغات آورد ایران. همین اول بودن ها کمک کرد تا انتشارات مروارید زود بیفتد سر زبان ها.

کم کم انتشارات مروارید برای خودش اسم و رسمی پیدا کرد. شاهدش اینکه یک روز روشنگر در خانه کتاب نشسته بود که فروغ فرخزاد با مجموعه شعری آمد و گفت این را چاپ کنید. خودش هم گفت در سه هزار نسخه. اول هم اسم مجموعه آیه های زمینی بود. بعدتر یک شعر دیگر فروغ آورد و گفت این هم هست. بالایش نوشته بود تولدی دیگر. تولدی دیگر تقدیم شده بود به ا.گ که همان ابراهیم گلستان است. اسم مجموعه شعری که انتشارات مروارید از فروغ منتشر کرد شد همین، تولدی دیگر. البته قصه انتشارات مروارید و فروغ فرخزاد اینجا تمام نشد و سال ها بعد دوباره نشر مروارید اشعار فروغ فرخزاد در کتاب اولین تپش های عاشقانه قلبم چاپ کرد که در خاطر اهالی شعر و کتاب با فونت تحریری روی جلد ماندنی شد.

دیوان حافظ و تصحیح احمد شاملو در انتشارات مروارید

انتشارات مروارید زمانی تصمیم گرفت دیوان حافظ چاپ کند با مقدمه  تصحیح احمد شاملو. این تصمیم عملی شد و البته حاشیه های زیادی به دنبال آمد. روحانیون و حافظ شناسان زیادی عکس العمل نشان دادند. در تجدید چاپ مقدمه ای از شهید مطهری اضافه شد که ایشان درباره مقدمه شاملو به رشته تحریر در آورده بود. باز عده ای معتقد بودند هر دو مقدمه از بیخ و بن باید حذف شوند.نحوه تصحیح هم کلی داستان به بار آورد؛ مخالفان استدلال می کردند که شاملو در ادبیات احاطه خوبی ندارد و شاهد مثالشان هم مواضع شاملو بود درباره سعدی که شاملو سعدی را ناظم می دانست نه شاعر!

در چاپ دوم اعراب گذاری انجام شد که این اولین دیوان حافظ اعراب گذاری شده بود. باز صدای حافظ شاسان درآمد که به نقطه گذاری های شاملو اعتراض داشتند و می گفتند این ناشی از عدم درک اشعار است.

 

تقسیم کار در انتشارات مروارید

کارهای علمی بستن قرارداد با شعرا و نویسندگان و اداره فروشگاه و نظارت در کار چاپ سهم علی بیک و نیکنام بود. نیکنام که مرحوم شد همسرش خانم طلعت السادات میرهادی زاده، که مترجم ارتش بود آمد کمک و جای همسر مرحومش را پر کرد.

بعدتر که روشنگر به واسطه مشغله های وزارت خارجه از ایران رفت، کارها ماند بر عهده همان سه نفر، خانم میرهادی زاده و علی بیک و حسن زاده.

 

قیمت های مناسب کتاب ها در انتشارات مروارید

علی بیک در مصاحبه با نصرالله حدادی گفته بود که هم در دفتر انتشارات حاضر است هم مرتب به فروشگاه رفت و آمد دارد. این یعنی رخ به رخ با مشتری کتاب سر و کار دارد که به قول خودش از قشر فرهنگی است که اوضاع اقتصادی مرتبی هم ندارند. مرواریدی ها سعی می کنند هوای مشتری را داشته باشند، مثلا سطرها را در حروف چینی پر کنند تا قیمت کتاب پایین بیاید.

 

کتاب های انتشارات مروارید را چطور بخریم؟

فهرست کامل کتاب های انتشارات مروارید را می توانید با استفاده از موتور جستجوی قدرتمند سایت فروشگاه اینترنتی کتاب روزآهنگ ببینید و در میان آنها جستجو کنید. ثبت سفارش شما در سایت روزآهنگ به راحتی انجام می شود و می توانید در سریع ترین زمان کتاب را دریافت کنید.

تازه ترین های نشر مروارید و کتاب های پرفروش این انتشارات هم در سایت روزآهنگ در دسترس شما هستند.