حالت نمایش
  • فقط نمایش کتاب‌های موجود
مرتب سازی براساس

از جناب جی جی چه خبر؟

گروه مولفان | جیمز جویس| لیدا طرزی
ناشر: کتاب نیستان
تعداد صفحات: 158

17,000 تومــان

هیچ کس این زن را نمی شناسد

گروه مولفان | ندا رسولی
ناشر: کتاب نیستان
تعداد صفحات: 256

27,000 تومــان

زیر نگاه آسمان

گروه مولفان | سید محمدرضا دربندی
ناشر: کتاب نیستان
تعداد صفحات: None

8,000 تومــان

این تری زی، آن تری زی

گروه مولفان | مصطفی رحماندوست| فرهاد جمشیدی| ابو بوسا لوئیس
ناشر: کتاب نیستان
تعداد صفحات: None

36,000 تومــان

مرشد و پهلوان

گروه مولفان | حامد قربانی
ناشر: کتاب نیستان
تعداد صفحات: 123

16,000 تومــان

خدا لعنت کند سیاوش را

گروه مولفان | محمد لله گانی دزکی
ناشر: کتاب نیستان
تعداد صفحات: 160

11,000 تومــان

کلوپ آدم های ناراضی

گروه مولفان | شتیلا زرنگار
ناشر: کتاب نیستان
تعداد صفحات: 176

13,000 تومــان

سهم من از درخت سیب

گروه مولفان | طیبه نجیب
ناشر: کتاب نیستان
تعداد صفحات: 116

10,000 تومــان

قطار هاربین

گروه مولفان | لورا فرمن| ابو بوسا لوئیس| علی فامیان
ناشر: کتاب نیستان
تعداد صفحات: 192

21,000 تومــان

من یک لاک پشتم

گروه مولفان | علی علی بیگی
ناشر: کتاب نیستان
تعداد صفحات: 144

14,000 تومــان

ماه نشین

گروه مولفان | مجتبا نیک سرشت
ناشر: کتاب نیستان
تعداد صفحات: 96

8,000 تومــان

آخرین شاهدان

گروه مولفان | اسوتلانا آلکسی ویچ| مهناز خواجه وند
ناشر: کتاب نیستان
تعداد صفحات: 416

40,000 تومــان

لوگوی انتشارات کتاب نیستان Neyestan Book Publishers Logo

سید مهدی شجاعی بنیان گذار انتشارات نیستان

انتشارات نیستان از آنهایی است که اول کار رقابت را چند متر جلوتر از بقیه شروع کرده است. دلیلش هم سید مهدی شجاعی است. کسی که یک روز وقتی مجله نیستان را تعطیل کرد تمام وزن و اعتبارش را همراه بقیه اثاث مجله برداشت و رفت دفتری را باز کرد و گفت اینجا دفتر انتشارات نیستان است.

اعتبار سید مهدی شجاعی برای هر مجله یا کتابی اقبال بلندی بود و هست. انتشاراتی هم که اسم مهدی سید شجاعی را به عنوان بنیان گذار یدک می کشد لابد بخت بسیار بلندی دارد.

 

راهی که سید مهدی شجاعی رفته است

شهریور سال هزار و سیصد و سی و نه شجاعی در تهران به دنیا آمد. هفده سال بعد هم سر به زیر درس هایش را خواند و دیپلم ریاضی را زد زیر بغل و آهسته راه دیگری را برای زندگی اش انتخاب کرد. این راه از ورودی دانشکده هنرهای دراماتیک آن زمان شروع شد و تا الان ادامه دارد.

شجاعی سه سال کارگردانی تئاتر خواند و بعد انگار که محبوبش کم کم رخ نشان دهد متمرکز شد در نویسندگی. موسس انتشارات نیستان از کارگردانی نمایشنامه نویسی و ادبیات دراماتیک تغییر جهت داد و تازه این اول تغییرات اساسی بود.

همزمان شجاعی علوم سیاسی هم خواند و لیسانس گرفت ولی علاقه و زمینه اصلی فعالیتش همان قلم بود و کاغذ؛ طوری که متمرکز شد در داستان نویسی.

شجاعی هم کتاب زیاد نوشته هم مسئولیت فرهنگی زیاد داشته. در همه این مسئولیت ها هم ردپای کتاب خیلی پر رنگ است. یکی از کارهایی که شجاعی انجام می داد انتشار مجله نیستان از سال هزار و سیصد و هفتاد و دو بود تا هفتاد و پنج. در مجله نیستان آن بخشی چاپ می شد به اسم رزیتا خاتون در انتقاد به فضای فرهنگی آن روزها.

از رزیتا خاتون و نیستان و شجاعی شکایت شد، شکایتی که ته ماجرا نیستانی ها تبرئه شدند ولی ماجرا به اینجا ختم نشد. شجاعی اعلام کرد مجله نیستان را دیگر منتشر نخواهد کرد.

 

تاسیس انتشارات نیستان

زیر خیمه مجله نیستان خیلی ها جمع بودند که به هم انس گرفتند. شجاعی نتوانست این موانست ها را به امان خدا رها کند؛  سال هزار و سیصد و هفتاد و پنج خانه جدیدی بنا کرد به اسم انتشارات نیستان که دوباره محوری باشد و دورش جمع شوند.

یک دلیل دیگر و شاید اصلی تر ماجرا دغدغه های شجاعی بود. دغدغه هایی که خودشان را از زمان دانشجویی و فعالیت های فرهنگی شجاعی خودشان را نشان دادند. جلوتر و بعد از پیروزی انقلاب هم دغدغه ها پای سید مهدی شجاعی را به خیلی جاها باز کرد از جمله کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مجله برگ حوزه و خیلی جاهایی که حرف کتاب آنجا بود. به عبارت ساده تر شجاعی در فضای فکری و فرهنگی انقلاب اسلامی در زمینه ادبیات به خصوص ادبیات داستانی خلاهایی احساس می کرد.

شجاعی تصمیم سفت و سختی گرفته بود تا با تاسیس انتشارات نیستان، با کاروان انقلاب اسلامی هزار و سیصد و پنجاه هفت، در حوزه ادبیات همراهی کند.

 

چه جور کتاب هایی در انتشارات نیستان چاپ می شوند؟

خروجی کار انتشارات نیستان در حوزه ادب و هنر است با تمرکز بر رمان. در سبد انتشارات نیستان نمایش نامه و فیلم نامه و مجموعه داستان هم پیدا می شود. همه اینها هم قیدی دارند به اسم «کتاب خوب». اگر از نیستانی ها بپرسید کتاب خوب کدام کتاب است اینطور جواب می دهند:

باید کتاب در حوزه ادبیات متعهد باشد یعنی ویژگی های آیینی و دینی ما را داشته باشد. رمان یا نمایش نامه یا فیلم نامه فرقی نمی کند، ته کار اثر باید خواندنی، تاثیر گذار، اخلاقی و دینی از آب در بیاید و محتوایش هم سالم باشد.

نیستانی ها با خودشان قرار گذاشته اند به جز همه این ویژگی ها کار، ساختار ادبی جذاب هم داشته باشد و برای شکل و شمایل کتاب هم سنگ تمام بگذارند. کتاب خوب و تاثیر گذار را وقتی مخاطب میبندد خاطره اش باید با مخاطب بماند و برای ظاهر کتاب هم در انتشارات نیستان از کاغذ و طرح جلد گرفته تا رنگ و طراحی جلد و تیترو باقی ماجراها وقت می گذارند.

 

علت توجه انتشارات نیستان به نمایش نامه و فیلم نامه

یکی از رشته هایی سید مهدی شجاعی در دانشگاه خوانده، ادبیات نمایشی و دراماتیک است. در سابقه این نویسنده نامدار، کارگردانی و نمایشنامه نویسی و فیلم نامه نویسی هم هست. یک قلم از فعالیت های نمایشی و از جنس فیلم نامه شجاعی این هاست:

فیلمنامه های بدوک و پدر، فعالیت های سینمایی مشترک سید مهدی شجاعی است با مجید مجیدی. و فیلمنامه های چشم خفاش و قلعه دبا هم از کارهای مشترک سید مهدی شجاعی هستند با بهزاد بهزادپور. سید مهدی شجاعی فیلم نامه های کمین و آخرین آبادی را هم برای کانون پرورش فکری کودکان نوشته.

به جز اینها او داوری چند دوره از جشنواره فیلم فجر و جشنواره تئاتر فجر و جشنواره فیلم کودک و نوجوان را در سال‌های 65 تا 75 در کارنامه اش دارد.

این سابقه یعنی سید مهدی شجاعی در حوزه تئاتر و فیلم اشراف خوبی به فضای کشور دارد. سید مهدی شجاعی در انتشارات نیستان یک روز استدلال کرده بود که بیشتر متن هایی که تئاتری ها می روند سراغش خارجی هستند و ترجمه و کار بومی و ایرانی نداریم. در انتشارات نیستان با توجه به این دغدغه پی احتمال فروش کم را هم به تنشان می مالند و کار را قرص و قائم جلو می برند. سال هزار و سیصد و هشتاد و نه انتشارات نیستان شد ناشر خصوصی برتر در زمینه چاپ نمایش نامه.

فیلم نامه هایی هم که در انتشارات نیستان چاپ می شوند دو جور است؛ فیلمنامه هایی که فیلمشان ساخته نشده و آنها که فیلمشان از آب و گل درآمده و پخش یا اکران شده. در انتشارات نیستان معتقدند باید این امکان وجود داشته باشند که بشود بین فیلم نامه و اثری که ساخته شده مقایسه کرد.

 

آکادمی داستان نویسی انتشارات نیستان

انتشارات نیستان زمانی با همکاری فرهنگسرای اندیشه مجموعه ای از نشست ها را برگزار می کرد. اسمشان هم بود سلسله نشست های «کوتاه با داستان».  این شد جرقه قدمی بزرگتر به اسم آکادمی داستان. دبیری اش را هم اول کار گذاشتند به عهده مهدی پوررضاییان نویسنده کتاب «آن گاه مانند ماه». در این آکادمی بناست در حوزه ادبیات داوطلبان پرورش پیدا کنند.

الان ماجرا این طور است که هر کس که دوست دارد می رود در وبسایت انتشارات نیستان ثبت نام می کند. آموزش هم به صورت مجازی است و هم حضوری. زمینه هایی هم در آن کلاس برگزار می شود داستان کوتاه، رمان، داستان کودک،  داستان برای فیلم، نویسندگی عمومی و  ویراستاری ادبی است.

هنرجوها در آکادمی داستان انتشارات نیستان دو تا ترم می گذرانند هر کدام از قرار چهار ماه. کلاس ها هفته به هفته هستند و ته دوره مدرک معتبر به هنرجوها داده می شود.پ

 

چه کسانی با انتشارات نیستان همکاری کرده اند؟

انتشارات نیستان با خیلی کارها کرده است و از تنور ادبیات کتاب بیرون آورده:

 

کتابهای انتشارات نیستان را از کجا بخریم؟

سایت روزآهنگ مفتخر است که مخاطبان می توانند راحت از هر شیوه دیگری کتاب مورد نظر خود را در سایت روزآهنگ پیدا کنند، آسان سفارش دهند و به راحتی دریافت کنند. با استفاده از موتور جستجوی قدرتمند سایت روزآهنگ، فهرست کامل آثار نشر نیستان در دسترس شماست همچنین تازه های انتشارات نیستان را زودتر از همیشه می توانید در سایت روزآهنگ ببینید. لذت کتاب خوانی با روزآهنگ از خرید کتاب شروع می شود