حالت نمایش
  • فقط نمایش کتاب‌های موجود
مرتب سازی براساس

ماموریت به ایران

گروه مولفان | مارتین هنری دانهو| شهلا طهماسبی
ناشر: ققنوس
تعداد صفحات: 221

28,000 تومــان

نماهایی از ایران

گروه مولفان | جان مالکوم| شهلا طهماسبی
ناشر: ققنوس
تعداد صفحات: 307

32,000 تومــان

پایان تنهایی

گروه مولفان | بندیکت ولس| حسین تهرانی
ناشر: ققنوس
تعداد صفحات: 311

27,000 تومــان

سیاست خارجی آمریکا و انقلاب ایران

گروه مولفان | کریستین امری| محمد شمس الدین عبداللهی نژاد
ناشر: ققنوس
تعداد صفحات: 375

35,000 تومــان

جهان بینی ها

گروه مولفان | ریچارد دویت| احسان سنایی اردکانی
ناشر: ققنوس
تعداد صفحات: 622

65,000 تومــان

به من نگاه کن

گروه مولفان | الهام فلاح
ناشر: ققنوس
تعداد صفحات: 288

22,000 تومــان

شاعری

گروه مولفان | ارسطو| رضا شیرمرز
ناشر: ققنوس
تعداد صفحات: 223

32,000 تومــان

کمبود

گروه مولفان | سندهیل مولایناتهان| الدار شافر| ابو بوسا لوئیس| حسین علیجانی رنانی
ناشر: ققنوس
تعداد صفحات: 310

25,000 تومــان

مسیح و آدم

گروه مولفان | کارل بارت| محمد صبائی
ناشر: ققنوس
تعداد صفحات: 94

8,000 تومــان

شاقول اندیشه

گروه مولفان | محمد حسینی نژاد
ناشر: ققنوس
تعداد صفحات: 392

35,000 تومــان

اصل بنیاد

گروه مولفان | مارتین هایدگر| طالب جابری
ناشر: ققنوس
تعداد صفحات: 240

17,000 تومــان

آتش سوزان

گروه مولفان | رن راش| محمد رضا شکاری
ناشر: ققنوس
تعداد صفحات: 192

15,000 تومــان

خیلی قبلتر از تولد انتشارات ققنوس

برای امیر حسین‌زادگان همه چیز از کیهان بچه ها شروع شد. شاید هم از اولین کتابی که خواند؛ امیرارسلان نامدار. همین دوتا کافی بود تا امیر حسین زادگان یک جورهایی بشود کتابخوان حرفه ای. می نشست در مغازه خوار و بار فروشی پدرش و کتاب و مجله می خواند. شم اقتصادی هم داشت و علاقه به کتاب را با آن از همان کودکی ترکیب کرد. کتاب ها را می خواند و بعد هم می فروختشان به بقیه.

پدر با کار فروش کتاب مشکل داشت. استدلالش هم این بود که ممکن است کسی به خاطر کتاب هایی که تو به آنها می فروشی عقایدش منحرف شود. این خرفها به خرج امیر حسین‌زادگان نمی رفت.

 

امیر حسین زادگان و بنیان گذاری انتشارات ققنوس

بهمن هزار و سیصد و پنجاه و شش، تاریخی است که به نوعی انتشارات ققنوس متولد شد. قبل از این امیر حسین زادگان مشق های جدی تر کتاب را در یکی از محلات جنوب غربی تهران انجام می داد؛ جایی در مهرآباد جنوبی که کتابفروشی «امیر» را حسین زادگان راه انداخته بود. چهار سال بعد هم حسین زادگان اسباب و وسایل و کتاب ها را جمع کرد برد بازار بین الحرمین. وقتی پای حسین زادگان به بازار بین الحرمین باز شد، «امیر» دیگر تنها یک کتابفروشی نبود. انتشارات هم بود، به اسم خود کتابفروشی یعنی «امیر».

امیر حسین زادگان تصمیم گرفت برای نشر نوپایش اسم دیگری انتخاب کند. «ققنوس» نامی بود که حسین زادگان پسندید تا کتاب هایش را با نشان و اسم این پرنده افسانه ای راهی ویترین کتابفروشی ها کند.

 

ققنوس در آتش

با مسماترین اسم ممکن برای کسب و کار امیر حسین‌زادگان همین ققنوس بود. انتشارات به پرنده صاحب اسمش اقتدا کرد و در رمضان 1364 انتشارات و کتابفروشی آتش میگیرد و همه چیز می سوزد. کتاب ها هم بیمه نبوده اند و دوباره حسین‌زادگان برمی گردد به نقطه صفر. بازسازی و انگیزه شروع دوباره امیر حسین زادگان مدیون همسرش است. او به عیال قول می دهد دوباره کتابفروشی را سر پا کند و تا عید فطر هم به قولش عمل می کند

 

اولین کتاب ها و قدم های انتشارات ققنوس

توراندخت جز اولین کتاب هایی بود که با ترجمه رضا رضایی و اسم ققنوس منتشر شد؛ اثری از برتولت برشت، با ترجمه کسی که شاید بیشتر با سینما و تئاتر شناخته می شد؛ رضا کرم رضایی. این تراژدی-کمدی برشت را ترجمه کرد و سپرد به ققنوس و حسین زادگان. کار برشت درباره یک امپراتور فاسد بود و ماجرایش به روشنفکران سرسپرده‌ای مربوط می‌شد که در خدمت حماقت دیکتاتورها قرار گرفته‌اند.

همزمان با اولین قدم های انتشارات ققنوس، امیر حسین زادگان داشت تلاش می کرد تا سر و سامانی به اوضاغ فروش هم بدهد. موسس انتشارات ققنوس می خواست مرکز فعالیتش را بیاورد به مرکز بازار نشر، در خیابانی که الان به اسم انقلاب معروف است.

آمدن حسین زادگان و همه کتاب هایش به راسته کتابفروش ها زمانی ممکن شد که محمود کاشی چی، مدیر انتشارات گوتنبرگ زیر بال و پرشان را گرفت. کاشی چی آستین همت بالا زد و کمک کرد تا ققنوسی ها فروشگاه بخرند؛ جایی در بازارچه کتاب الان.

منظومه خاک، از سروده های محمد سپانلو و شازده احتجاب هوشنگ گلشیری کتاب های بعدی ققنوس شدند. شازده احتجاب به قول خود گلشیری خوش اقبالترین اثرش بود که اولین بار سال  هزار و سیصد و چهل و هشت منتشر شد. این کتاب که ققنوس هم به سراغش رفت هنوز که هنوز است مشتری ها و طرفداران خودش را دارد. بهمن فرمان آرا هم فیلمش را ساخت که و با آن سال هزار و نهصد و هفتاد و پنج به کن رفت.

شازده احتجاب موضوعش روایت فروپاشی نظام شاهی و خانی در سنت فرهنگی ایران است. شخصیت اول رمان، که «شازده احتجاب» نامیده می‌شود، در اوهام و گذشته، به روایت قسمتی از استبداد و بیداد خود و خانواده‌اش می‌پردازد. ققنوس درست زمانی رفته بود سراغ روایت فروپاشی نظام شاهی و خانی که مبارزات مردم ایران علیه پهلوی اوج گرفته بود.

 

انتشارات ققنوس و کتابهای جلد سفید

در زمان سلطه ساواک، کتاب هایی بودند که دستگاه امنیتی وقت اجازه انتشارشان را نمیداد، ناشری هم اگر دست به کار نشرشان میزد برای خودش دریایی دردسر خریده بود. چاره کار را فعالین امر در توزیع پنهانی و بدون شناسنامه اثر دیده بودند و بهشان می گفتند جلد سفید.

ققنوس همراه با موج و تب و تاب انقلاب، در نیمه دوم سال هزار و سیصد و پنجاه و هفت، رفته بود سراغ جلد سفیدها. «گذشته چراغ راه آینده» از جامی، «بچه های دیروز که به میدان آمده اید به میدان آمدنتان مبارک» اثر مرتضی رضوان، «پیشاهنگ و توده» از بیژن جزنی، «مصاحبه اوریانا فالانچی با شاه» و «سخن در حلقه زنجیر» که اسنادی بود مربوط به سانسور مطبوعات و جوادی مجابی آن را نوشته بود، همه شان مربوط به روزهای کتاب جلد سفید هستند که ققنوس برایشان تلاش می کرد.

۵۳در مجموع انتشارات ققنوس پنجاه و سه جلد جلد کتاب پشت جلد سفید منتشر کرده است.  حسین زادگان جایی در گفتگویی گفته بود کتابی به اسم «حکومت اسلامی» از کاشف القطاع که مشهد چاپ می شد و در تهران آن را می فروختیم، کتاب پرفروشی بود، به نحوی که ۲ هزار جلد از آن را در چند ساعت فروختیم. کتاب های دکتر شریعتی هم جز این دسته بوده

 

انتشارات ققنوس و حوزه کودک و نوجوان

انتشارات ققنوس به حوزه کودک و نوجوان هم توحه ویژه ای داشته است. اوایل ققنوس با اسم نشر سرود رفت سراغ این حوزه. نویسنده هایی هم مثل نسیم خاکسار، قدسی قاضی نور، داریوش عبادالهی و جواد مجابی هم آمدند پای کارش.

بعدها انتشارات ققنوس سر و شکل منظم تری به کارش در حوزه کودک و نوجوان داد، اسمش را هم گذاشت انتشارات آفرینگان. سال 1377 است آفرینگان رفت سراغ کارهای نویسندگان اسم و رسم داری مثل چخوف و مارکز. سال 1380 هم به شکل تخصصی همت کرد و رفت در حوزه کتاب های کودک و نوجوان.

مدیر آفرینگان زهره حسین زادگان است و به پشتوانه دکترای مدیریت و دانش حاصل از آن مشغول تلاش در جهت اهداف آفرینگان است. زهره حسین زادگان خودش دستی هم در آتش ترجمه دارد و مدرس دانشگاه هم هست و در دوره های تخصصی نشر در اتحادیه ناشران و کتابفروشان هم تدریس می کند

انتشارات آفرینگان را می شود انتشارات موفقی در حوزه نشر دانست. شاهدش هم جایزه های زیادی است که نصیبش شده. جایزه شورای کتاب کودک, انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان و جشنواره کتاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بخشی از این دستاوردها و جوایز هستند.

آفرینگان هر دستاوردی هم که دارد ققنوس در آن سهم داشته. علاوه بر ارتباط ساختاری، تمام مراحل آماده سازی و چاپ و توزیع آفرینگان به عهده انتشارات ققنوس است.

 

انتشارات ققنوس و کپی رایت

یک کنوانسیونی هست به اسم کنوانسیون برن؛ صورت دقیق ترش می شود کنوانسیون برن برای حمایت از آثار ادبی و هنری که معمولاً به اختصار به اسم همان کنوانسیون برن شناخته می‌شود. این کنوانسیون یک معاهده بین‌المللی درباره حق تکثیر و حق مؤلف است که اولین بار در شهر برن در سوئیس در سپتامبر سال ۱۸۸۶ (شهریور ۱۲۶۵ شمسی) تصویب شد.

کشور ما عضو این کنوانسیون نیست ولی انتشارات ققنوس از سال هزار و سیصد و هشتاد تلاش کرده رضایت صاحبان اثر و ناشران را جلب کند. یعنی با نویسنده و ناشر خارجی مکاتبه کرده و اجازه گرفته یا قرارداد بسته و همینطوری کتاب را نسپرده به مترجم و بعد هم چاپخانه.

 

مرکز پخش انتشارات ققنوس

امیر حسین زادگان از همان اول شاید برای کار کتاب از صفر تا صد برنامه داشته است. صفر همان ایده اولیه در ذهن نویسنده است و صد هم شاید رسیدن به ویترین و آمار فروش بالا. حسین زادگان در سال هزار و سیصد و شصت و هفت مرکز پخش ققنوس را تاسیس میکند که تا الان هم مشغول فعالیت است.

پسر امیر حسین زادگان، محمد حسین زادگان یا همان هادی، مدیر این پخش است. کتابهای ققنوس، هیلا، آفرینگان را این پخش انحصاراً توزیع میکند، صد ناشر دیگر هم هستند که پخش ققنوس شده نماینده شان و کتاب هایشان را می رساند دست کتابفروش ها.

مرکز پخش ققنوس برای خودش در این سال ها رشد کرده و دفتر و دستگاهی به هم زده. هشتصد متر مربع الان مساحت این دفتر است که یک چهارمش اختصاص به بخش کودک و نوجوان دارد. پخش همسایه دیوار به دیوار خود دفتر اصلی انتشارات ققنوس هم هست.

 

انتشارات هیلا وابسته به انتشارات ققنوس

بخشی از کار انتشارات ققنوس در حوزه ادبیات داستانی با اسم انتشارات هیلا انجام می شود. هیلا کارش را از هزار و سیصد و هشتاد و چهار شروع کرد بیشتر از شصت کتاب هم منتشر کرده که جایزه های زیادی هم برده:

 رمان آفتاب‌پرست نازنین، نوشتة محمدرضا کاتب: تقدیرشده در کتاب فصل، زمستان 1388، و برندة چهارمین دورة جایزة ادبی روزی روزگاری، آبان 1389

رمان قلعه‌مرغی؛ روزگار هرمی، نوشتة سلمان امین: برنده رمان اول بنیاد گلشیری، 1390
مجموعه داستان هجوم آفتاب، نوشتة قباد آذرآئین: برندة جایزة مهرگان ادب، 1388
رمان خورشید بر شانة راستشان می‌تابید، نوشتة جواد افهمی: برنده جایزه ادبی هفت اقلیم، 1391

امیر حسین زادگان برای نشر هیلا هم به پسرش اعتماد کرده. الان پخش و هیلا هر دو در اختیار و تحت مدیریت محمد حسین زادگان هستند؛ پسری که در همان سال تولد نشر ققنوس به دنیا آمده است. محمد حسین زادگان دوره چاپ را در هنرستان خوانده و بعد هم سر از دانشگاه بهشتی در آورده و در دانشگاه اصفهان هم کارشناسی ارشد اقتصاد و توسعه گرفته.

 

چطور با انتشارات ققنوس کتاپ چاپ کنیم؟

کار کردن با ققنوس هم راحت است هم سخت. راحت است چون مثل بعضی ها از نویسنده یا مترجم هزینه ای دریافت نمیکند. یعنی پول لازم برای چاپ را گردن مولف و مترجم نمی اندازد. سخت هم هست چون کتاب را میبرند و کلی زیر و رو و بررسی میکنند تا آخر سر بگویند پای کار چاپ کتابتان هستند یا نه. ققنوس چند تا قاعده هم برای این بررسی و دریافت اثر دارد:

اولین قانون ققنوس که در واقع یک طورهایی قول و قرار با خودش است این است که ققنوس از نوقلمان حمایت میکند. دومی هم همان که اول کار آمد: ققنوس هزینه ای دریافت نمیکند. سوم هم اینکه اثر را نباید بدهید جای دیگری همزمان بررسی کند. کار باید فقط به ققنوس سپرده شود لااقل تا زمانی که جواب نهایی شان را بدهند و درباره چاپ اثر تصمیم بگیرند.

اگر زمانی تصمیم گرفتید با ققنوس کار کنید و خواستید کتابتان را پیش از تولد بدهید دست ققنوس، یادتان باشد فایل و پی دی اف کارتان را راه نمی اندازد باید فایل پرینت شده تر و تمیز را ببرید ققنوس. اگر هم مترجمید به جز ترجمه تایپ شده، اصل اثر هم یادتان نرود که ببرید برای انتشارات.

همه اینها را که رعایت کنید، ققنوس ده یا چهل روز طول میکشد تا اثر را بررسی کند و تصمیمش را بگیرد.

 

کتابهای انتشارات ققنوس را از کجا تهیه کنیم؟

سایت روزآهنگ برای بخش جستجوی خود شیوه و متدی نو را تدارک دیده که باعث میشود کتاب مورد نظر شما به راحتی پیدا شود. خرید کتاب در روزآهنگ از همیشه لذت بخش تر است. کتابهای ققنوس را در روزآهنگ راحت تر از همیشه پیدا کنید، آسان سفارش بدهید و در سریعترین زمان دریافت کنید.