حالت نمایش
  • فقط نمایش کتاب‌های موجود
مرتب سازی براساس

پیش از تاریخ

گروه مولفان | کریس گاسدن| جواد دانش آرا
ناشر: فرهنگ معاصر
تعداد صفحات: 192

15,000 تومــان

فانوس جادویی زمان

گروه مولفان | داریوش شایگان| مارسل پروست
ناشر: فرهنگ معاصر
تعداد صفحات: 480

45,000 تومــان

واژه نامه علوم شناختی

گروه مولفان | کمال خرازی
ناشر: فرهنگ معاصر
تعداد صفحات: 432

38,000 تومــان

فرهنگ معاصر پویا انگلیسی-فارسی

گروه مولفان | محمد رضا باطنی| زهرا احمدی نیا
ناشر: فرهنگ معاصر
تعداد صفحات: 1968

80,000 تومــان

دایی جان ناپلئون

گروه مولفان | ایرج پزشکزاد
ناشر: فرهنگ معاصر
تعداد صفحات: 696

38,000 تومــان

نسبیت

گروه مولفان | راسل استنرد| محمد رضا بهاری| محمد رضا خواجه پور| حسین معصومی همدانی
ناشر: فرهنگ معاصر
تعداد صفحات: 156

12,000 تومــان

نسبیت اینشتین به زبان ساده

گروه مولفان | ریاض شمس الدین| سیروس طغرایی| لطیف کاشیگر
ناشر: فرهنگ معاصر
تعداد صفحات: 192

28,000 تومــان

نفوس مرده

گروه مولفان | نیکالای واسیلیویچ گوگول| کاظم انصاری
ناشر: فرهنگ معاصر
تعداد صفحات: 568

38,000 تومــان

واژه نامه گردشگری

گروه مولفان | شمس الدین نجمی
ناشر: فرهنگ معاصر
تعداد صفحات: 180

15,000 تومــان

در جستجوی فضاهای گمشده

گروه مولفان | داریوش شایگان
ناشر: فرهنگ معاصر
تعداد صفحات: 220

35,000 تومــان

رویاهای شرقی - غربی

گروه مولفان | خسرو ناقد
ناشر: فرهنگ معاصر
تعداد صفحات: None

20,000 تومــان

فرهنگ ایتالیایی-فارسی

گروه مولفان | غلامرضا شیخ زین الدین| فرانکو امتو
ناشر: فرهنگ معاصر
تعداد صفحات: 1872

120,000 تومــان

داود موسایی قبل از انتشارات فرهنگ معاصر

داود موسایی بنیان گذار انتشارات فرهنگ معاصر سال هزار و سیصد و سی و سه در اردستان اصفهان به دنیا آمد. بیست و دو سالش که شد برای کار مهاجرت کرد تهران.

موسایی در تهران در بازار تهران، حوالی پله های نوروز خان شد کارگر چاپخانه خرسند و از همین جا شاید نشر و چاپ جای پایش را در طالع موسایی محکم کرد.

موسایی چاپخانه و فضای آن را دوست نداشت، برای همین تصمیم گرفت کارش را عوض کند. با مرحوم مرتضی عظیمی مدیر کتابفروشی و انتشارات آذر آشنایی خانوادگی داشتند و داود موسایی رفت سراغ عظیمی و گفت دنبال کار است.  موسایی سه سال زیر نظر عظیمی کار کرد و در کتابفروشی او ماند.

 

چند قدم مانده به تولد انتشارات فرهنگ معاصر

موسایی در چاپخانه کار کرد، در کتابفروشی کتاب قفسه ها ایستاد و کتاب فروخت، با کتاب ها انس گرفت، کنار خیابان کتاب بساط کرد و در همه اینها هی طالعش با کتاب بیشتر گره میخورد.

حسین خامنه دوست و رفیق موسایی آن سال ها در فروشگاه های بزرگ غرفه فروش کتاب داشت؛ در فروشگاه سوپراستور، مقابل جام جم و فروشگاه های بزرگ دیگر. حسین خامنه یک روز به موسایی پیشنهاد می دهد بیاید و یکی از این غرفه ها را اداره کند. این خودش شد یکی از تجربه های کار در مقیاس بزرگ که بعدها قرار بود در نشر فرهنگ معاصر به کار موسایی بیاید.

اولین باری هم که موسایی به فکر افتاد برای خودش کسب و کاری راه بیندازد مستقیم انتشارات فرهنگ معاصر را تاسیس نکرد. موسایی کارش با با ایندکس (جای شستی) کردن فرهنگ های لغت شروع کرد؛ کارگاهی راه انداخت و با حدود بیست نفر مشغول شدند. بعدش هم کار را توسعه داد و کارگاه صحافی دایر کرد. در این کارگاه موسایی و مجموعه اش بیشتر فرهنگ ها را صحافی می کردند. تا سال هزار و سیصد و پنجاه و نه موسایی برای کار بزرگی که در تقدیرش بود تجربه جمع کرد.

 

کالبد شکافی وبستر توسط موسس انتشارات فرهنگ معاصر!

می شود گفت موسایی، موسس انتشارات فرهنگ معاصر تا قبل از استقلال و انجام کار نشر، فوت و فن کار را خودش کامل یاد گرفته بود. به خصوص اینکه کار ایندکس و صحافی هم در رزومه اش بود.

موسایی وقتی در انتشارات و کتاب فروشی آذر مشغول بود، آذر کتاب های موفق و معروفی چاپ می کرد؛ فیزیولوژی گایتون، جراحی عمومی و محمد(ص) پیامبر شناخته شده سه تا از این کتاب ها بودند. در فرایند چاپ و فروش این کتاب ها بود که موسایی  الفبای کار حروف چینی، نمونه خوانی، چاپ، صحافی و باقی متعلقات زنجیره نشر را یاد گرفت.

عامل دیگری که به موسایی کمک کرد حس کنجکاوی ذاتی خودش بود؛ وقتی آقای عظیمی از صحاف ها علت اشکالات کار را می پرسیدند و آنها در جواب می ماندند، موسایی حسابی فکرش مشغول می شد. این کنجکاوی ها در دوره استقلال در کارگاه صحافی هم همراه موسایی بود. مثلا یک بار طاقت نیاورد و فرهنگ وبستر را شکافت تا ببیند اشکال کار کجاست که محصول فرهنگی بی اشکال در می آید و ورق ها پس و پیش نمی شود.

از این کالبدشکافی چیزهای زیادی دست موسایی را گرفت یکی شیوه علامت گذاری و مربع و مستطیل های خاصی بود که پشت فرمهای وبستر بود و کمک دست صحاف تا اشتباهات کمتر شوند.

انتشارات فرهنگ معاصر متولد هزار و سیصد و شصت

به عنوان ناشر مستقل، موسایی تجربه هایی داشت و حتی با دوستی انتشاراتی مشترک داشتند که کار کلیدر محمود دولت آبادی را چاپ می کردند. ولی از این مهمتر، گذشته ای بود که تار و پودش با کتاب گره خورده بود.

موسایی از زمانی که در چاپخانه کار می کرد و بعدتر که در حوزه کتاب انواع فضاها را تجربه کرد مدام در این فکر بود که کار اصلی همان کار انتشاراتی هاست؛ ایده های انتشار هم داشت، مثل پیشنهادی که به مرحوم یهودا بروخیم، ناشر قبلی فرهنگ حییم داده بود. آن زمان موسایی فقط کار ایندکس انجام میداد و فرهنگ های آریان پور را مرحوم جعفری در انتشارات امیرکبیر تازه منتشر کرده بود. موسایی به بروخیم می گوید بیا و به حییم لغت های جدید اضافه کن و گرنه کم کم مقابل آریان پور از دور خارج می شوند. بروخیم جواب می دهد این کارها حال و حوصله و آدم پرانرژی میخواهد. هر چه هست این نصیحت موسایی روزی زمین می ماند تا بعدها خودش به آن عمل کند.

سال ها که به هزار و سیصد و شصت رسید، موسایی موسسه و نشر فرهنگ معاصر را تاسیس کرد و اول کار هم رفت سراغ همین فرهنگ حییم و امتیازش را از خانواده مرحوم خرید.

در ارتباط با حییم اولین مشکل در اولین سالهای پس از انقلاب چاپ غیر قانونی حییم بود که عده ای سر خود انجام می دادند. به هزار دوندگی اول کار، موسایی توانست جلوی این بلبشو را بگیرد. بعد هم تصمیم گرفت به نصایحی که به بروخیم می گرد خودش عمل کند تا فرهنگ روزآمد بدهد دست مردم.

موسایی با کامران فانی و بهاءالدین خرمشاهی مشورت کرد و اسم هایی مطرح شد تا بالاخره رفت سراغ کریم امامی تا کار را به سرانجام برساند. در برابر پیشنهاد موسایی، امامی گفته بود فعلا عجله نکن و بگذار آبی به آسیابت بیفتد. کریم امامی کار فرهنگ حییم را به هر دلیلی که بود به انجام نمی رساند و موسایی که عجله داشته می رود سراغ گزینه های بعدی. محمد حق شناس را آقای خرمشاهی معرفی می کند و بعد از چند جلسه کار را دست می گیرد و فرهنگ حییم بالاخره وارد فرایند روزآمد شدن می شود.

 

اسم انتشارات فرهنگ معاصر از کجا آمد؟

موسایی میخواست اسمی که برای انتشاراتش با اسمی شناسنامه بگیرد که به کارش بیاید. انشارات واژه را انتخاب کرد، داد استاد ابراهیم حقیقی برایش آرم و نشان هم طراحی کرد و حتی یکی دو تا کار هم با این اسم بیرون آوردند که یکی از همکارها آمد سراغ موسایی که ما این اسم را قبلا استفاده کرده ایم و حتی برایش مجوز هم گرفته ایم. موسایی به فکر اسم دیگری افتاد و با چند نفری مشورت کرد.

از میان پیشنهاد ها قرعه به نام انتشارات فرهنگ معاصر افتاد و باز هم استاد ابراهیم حقیقی زحمت کشید و طرح دیگری برای نشان انتشارات طراحی کرد. این بار اسم روی انتشارات ماند.

 

واحد پژوهش در انتشارات فرهنگ معاصر

حسی هست که به اسم شم نشر. حسی که کسی مثل عبدالرحیم جعفری بنیان گذار انتشارات امیرکبیر اعلایش را داشت. موسایی هم از این حس بی بهره نبود. برای همین وقتی دید مشتری های می آیند و می پرسند که آیا این همان فرهنگ قبلی است یا جدیدش، فهمید یک جای کار می لنگد.

موسایی از چهار اتاق یک آپارتمان سه تایش را داد به واحد پژوهش و تمام کارهای نشر را هم فشرده کرد در اتاق باقی مانده. یک قلم از کارهای این واحد پژوهش همان ماجرای روزآمد کردن فرهنگ حییم بود که قبل تر حرف شد و ماجرایش گفته شد.

موسایی به مدد همین حس بود که در روزهای سخت جنگ، فرهنگ معاصر هزاره، فرهنگ معاصر باطنی، دایره المعارف هنر و کتاب هایی از این دست را چاپ کند.

حاصل کار انتشارات فرهنگ معاصر و واحد پژوهش آن، الان در این زمینه هاست:

زبان انگلیسی

زبان فارسی

زبان عربی

زبان فرانسه

زبان آلمانی

هنر

گردشگری (راه‌یاب)

تخصصی (کامپیوتر، مکانیک، شیمی، روان‌شناسی، پزشکی، محیط زیست، ...)

کودک و نوجوان

 

دایره المعارف هنر در انتشارات فرهنگ معاصر

یک روز موسایی خودش دنبال مدخلی در زمینه هنر می گردد و پی می برد  کتاب یا دایره المعارفی نیست که جوابش را بگیرد. این شد یک جرقه برای فرهنگی در زمینه هنر. به عادت همیشه موسایی می رود سراغ بزرگان امر برای مشورت. آیدین آغداشلو رویین پاکباز را پیشنهاد می دهد و پروژه تعریف می شود. خود کار چهار سال و نیم طول می کشد و تا کارهای چاپش به سرانجام برسد مجموعا می شود به عبارتی هفت سال و نیم تا یکی از مهمترین فرهنگها در زمینه هنر برسد پشت ویترین کتاب فروشی ها.

 

چه کسانی با انتشارات فرهنگ معاصر کار کرده اند؟

جواب این سوال به صورت خلاصه می شود خیلی ها و این خیلی ها هر کدامشان در حوزه تخصصی شان وزن و اعتبار زیادی دارند. به صورت کمی مفصل تر اگر خواسته باشیم چند تا اسم مهم را ذکر کنیم می شود این:

محمدرضا باطنی، زبان‌شناس

علی‌محمد حق‌شناس، زبان‌شناس

رویین پاکباز، هنر

حسین سامعی، زبان‌شناس

نرگس انتخابی، زبان‌شناس

ولی‌الله مظفریان، گیاه‌شناس، عضو هیئت علمی مؤسسهٔ تحقیقات جنگل‌ها و مراتع

عبدالحسین نیک‌گهر، جامعه‌شناس، استاد دانشگاه، جامعه‌شناس و مترجم

حسین معصومی همدانی، مدرس زبان و ادبیات فارسی، تاریخ ریاضیات، تاریخ علم و فلسفهٔ علم در دانشگاه صنعتی شریف و عضو پیوستهٔ فرهنگستان زبان و ادب فارسی

محمدجعفر یاحقی، استاد برجستهٔ زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه فردوسی مشهد و عضو پیوستهٔ فرهنگستان زبان و ادب فارسی

محمدرضا خواجه‌پور

غلامحسین صدری افشار، فرهنگ‌نویس، پژوهشگر

نسترن حکمی، فرهنگ‌نویس، مترجم

نسرین حکمی، فرهنگ‌نویس، مترجم

محمود دولت‌آبادی، ادبیات، نویسنده معاصر و نویسنده رمان مشهور کلیدر.

گیتی دیهیم

محمدرضا پارسایار فرهنگ‌نویس، مترجم

محمدرضا افضلی

نورالله مرادی

هوشنگ اتحاد

فرهنگ‌هایی تألیف این اساتید توسط فرهنگ معاصر چاپ شده اند:

سلیمان حییم، فرهنگ‌نویس

کریم امامی فرهنگ‌نویس، مترجم، ویراستار

محمدتقی براهنی روان‌شناس

 

انتشارت فرهنگ معاصر چه جایزه هایی برنده شده است

ناشر برگزیدهٔ هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در بخش ناشران خصوصی حوزهٔ بزرگسال، ۱۳۷۸

ناشر برگزیدهٔ بیستمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، ۱۳۸۰

آثار برگزیده

فرهنگ معاصر انگلیسی - فارسی، دکتر محمدرضا باطنی، برندهٔ جایزهٔ سیزدهمین دورهٔ کتاب سال جمهوری اسلامی ایران ۱۳۷۳

فرهنگ معاصر فارسی، غلامحسین صدری افشار، برندهٔ جایزهٔ هفدهمین دورهٔ کتاب سال جمهوری اسلامی ایران ۱۳۷۷

فرهنگ معاصر هزاره، علی‌محمد حق‌شناس، برندهٔ جایزهٔ بیست‌ویکمین دورهٔ کتاب سال جمهوری اسلامی ایران ۱۳۸۱

فرهنگ معاصر هزاره، علی‌محمد حق‌شناس، برنده جایزه یازدهمین دورهٔ کتاب برتر دانشگاهی ۱۳۸۱

فرهنگ مدرسه انگلیسی - فارسی، نرگس انتخابی، برندهٔ جایزهٔ شورای کتاب ۱۳۸۲

درختان و درختچه‌های ایران، ولی‌الله مظفریان، برندهٔ جایزهٔ بیست‌وسومین دورهٔ کتاب سال جمهوری اسلامی ایران ۱۳۸۳

فرهنگ مدرسه انگلیسی - فارسی، نرگس انتخابی، برندهٔ جایزهٔ پنجمین جشنوارهٔ کتاب‌های آموزشیِ رشد ۱۳۸۴

 

کتابها و فرهنگ های انتشارات فرهنگ معاصر را چطور بخریم؟

در روزآهنگ می توانید کتابهای فرهنگ معاصر را به راحتی سفارش دهید و به آسانی دریافت کنید. تازه های نشر فرهنگ معاصر را می توانید با استفاده از موتور جستجوی قدرتمند سایت روزآهنگ ببینید. خرید کتاب در روزآهنگ از همیشه لذت بخش تر است.