حالت نمایش
  • فقط نمایش کتاب‌های موجود
مرتب سازی براساس

تاریخ آل سعود

گروه مولفان | ناصر سعید
ناشر: فراهانی
تعداد صفحات: 176

9,000 تومــان

مناجات خواجه عبدالله انصاری

گروه مولفان | عبدالله بن محمد انصاری| فتح الله توحیدلو| فاطمه فراهانی
ناشر: فراهانی
تعداد صفحات: 152

28,000 تومــان

قصه های قرآن اقتباس از ترجمه تفسیر عظیم مجمع البیان

گروه مولفان | حسین فعال عراقی نژاد| شمس فراهانی| فضل بن حسن طبرسی
ناشر: فراهانی
تعداد صفحات: 686

42,000 تومــان

متن کامل اربعین یا چهل حدیث شیخ بهایی

گروه مولفان | محمدبن علی خاتون آبادی| ابراهیم احمدیان| محمدبن حسین شیخ بهائی
ناشر: فراهانی
تعداد صفحات: 624

40,000 تومــان

قدمگاه عاشقی -جلد 2

گروه مولفان | زهرا فراهانی| شمس فراهانی
ناشر: فراهانی
تعداد صفحات: 364

20,000 تومــان

اسرار نماز

گروه مولفان | محمد بن شاه مرتضی فیض کاشانی| حسنعلی اصفهانی| زین الدین بن علی شهید ثانی| علی مقدادی اصفهانی
ناشر: فراهانی
تعداد صفحات: 352

18,000 تومــان

زنبیل

گروه مولفان | فرهاد میرزا قاجار| محمد رمضانی| شمس فراهانی| قربان نجفی
ناشر: فراهانی
تعداد صفحات: 365

30,000 تومــان

توحید مفضل

گروه مولفان | مفضل بن عمر| محمد باقربن محمد تقی مجلسی| شمس فراهانی
ناشر: فراهانی
تعداد صفحات: 181

9,500 تومــان

جواهرالاخلاق

گروه مولفان | سید محمود امینی| محمد جواد آیت الله زاده مرعشی نجفی
ناشر: فراهانی
تعداد صفحات: 736

50,000 تومــان

منشئات قائم مقام فراهانی

گروه مولفان | ابوالقاسم بن عیسی قائم مقام| شمس فراهانی| جهانگیر قائم مقامی
ناشر: فراهانی
تعداد صفحات: 424

25,000 تومــان

ترجمه شریف کتاب مکارم الاخلاق

گروه مولفان | حسن بن فضل طبرسی
ناشر: فراهانی
تعداد صفحات: 1010

38,000 تومــان

کلیات کتاب مستطاب سرورالعارفین

گروه مولفان | رضا مرندی
ناشر: فراهانی
تعداد صفحات: 544

12,000 تومــان

farahani publication logo لوگوی انتشارات فراهانی

انتشارات فراهانی در یک نگاه

شمس هوشیدری فراهانی در سال هزار و سیصد و چهل انتشارات فراهانی را بنیاد گذاشت. اولین کتابی هم که با نشان انتشارات فراهانی از چاپخانه بیرون آمد کلمات مکنونه بود، اثر ملا محسن فیض کاشانی. انتشارات فراهانی بیشتر مشغولیتش نشر کتاب های حوزه ادبیات ایران است و تفسیر و احادیث.

 

رگه و ریشه ی فراهانی آقا شمس مدیر انتشارات فراهانی

شمس هوشیدری فراهانی را در بین اهالی نشر به آقا شمس معروف است و اینطور صدایش می کنند. آقا شمس سال هزار و سیصد و چهارده در تهران به دنیا آمد، انتهای بازار مسگرها کوچه حاج ملا علی کنی. خانه پدری فراهانی ها تا همین اواخر دست خودشان بود تا اینکه آقا شمس مجبور شد بفروشد تا تا ضرورت هایی را برطرف کند و خانه ای برای اقامت بخرد. شاید اوضاع و احوال آقا شمس که بعد از پنجاه سال و اندی اشتغال در حوزه نشر، مجبور شد خانه پدری را بفروشد، مشتی نمونه خروار باشد از اوضاع و احوال اقتصادی در حوزه کسب و کار کتاب و چاپ.

آقا شمس با اینکه در تهران به دنیا آمد ولی رد علاقه و مهرش به زادگاه آبا و اجداد، هم در حرف هایش پیداست هم در بعضی کتاب هایی که چاپ کرده است. میرزا عیسی قائم مقام وزیر، امیرکبیر و بزرگانی دکتر حسابی و پروین اعتصامی از نام هایی هستند که آقا شمس با افتخار از آنها یاد می کند و در مورد بعضی هایشان هم فرصت پیش آمده و کتاب هم کار کرده است.

 

تولد انتشارات فراهانی

آقا شمس بعد از تحصیلات ابتدایی در دبستان حافظ، حوالی سال هزار و سیصد و سی و پنج وارد بازار کتاب شد و اولین جایی که هم کار کرد کتابخانه ابن سینا بود که مرحوم ابراهیم رمضانی مالکش بود. یک سال بعد که مقداری سرمایه به دستش رسید شروع کرد به کار مستقل؛ مغازه ای خرید در بازار بین الحرمین، که البته نیم باب بیشتر نبود و با کارهای کم حجم کار را پیش برد، کارهایی مثل رسم المشق که آن وقتها مرسوم بود. چون مقدار سرمایه کم بود و محدودیت به وجود می آمد، آقا شمس مجبور بود کارهای صحافی اش را هم خودش انجام بدهد و از خیر صحاف بگذرد.

اسم انتشاراتی شمس هوشیدری فراهانی هم اول کار شد انتشارات نوبهار و بعد که مشکلات سیاسی سر راهش سبز شد سال هزار و سیصد و چهل اسم انتشارات را گذاشت فراهانی.

سال 1338 آقا شمس با خانواده حاج شیخ محمد آخوندی وصلت کرد و البته این مال زمانی است که انتشارات نوبهار چراغش روشن بود. خانواده حاج شیخ محمد آخوندی اوضاع مالی خوبی داشتند و همین باعث شد آقا شمس حتی بتواند برود حج واجب.

 

انتشارات فراهانی در مسیر انقلاب اسلامی ایران

بنا به زاد و رود روحانی آقا شمس و علایق و دلبستگی هایش کم کم او با نویسندگامی آشنا شد که کارها و آثارشان اصلا معمولی نبود، کسانی مثل شهید هاشمی نژاد، دکتر مفتح و مرحوم هاشمی رفسنجانی. مورد اخیر را آقا شمس از قبل دورادور می شناخت، به خصوص سخنرانی غرای او را نزدیک مدرسه فیضیه در سال هزار و سیصد و چهل و دو خوب در خاطرش مانده بود.

روزی خبر رسید به مدیر انتشارات فراهانی که علی اکبر هاشمی رفسنجانی کتابی نوشته که ناشرها حاضر به چاپش نیستند. آقا شمس پرس و جو کرد، گفتند که کتاب در مورد امیر کبیر است. هم پای امیر کبیر وسط بود هم فراهان هم علاقه به هاشمی.  آقا شمس داوطلب شد کتاب را منتشر کند. البته کتاب را هاشمی سال 1345 به واسطه یکی از دوستان مشترک رساند دست آقا شمس و کار طول کشید تا 1346 که انتشارات فراهانی منتشرش کرد.

 

کتاب های انتشارات فراهانی و دردسرهای ساواک

کتاب امیر کبیر مرحوم هاشمی اولین کتابی نبود که پای دردسر را به دفتر انتشارات فراهانی باز می کرد. سال هزار و سیصد و چهل و دو انتشارات فراهانی رساله عملیه حاج آقا روح الله الموسوی الخمینی را منتشر کرده بود. تقویمی هم چاپ شد که وسطش عکس مرحوم مجلسی بود و عکس نه نفر از مراجع دیگر را دور تا دورش بود. حضرات حکیم، خویی، میلانی، مرعشی، گلپایگانی و ... عکس امام هم در آن تقویم بود و جزو همین مراجع. بعدتر که رساله امام ممنوع شد آقا شمس در انتشارات فراهانی رساله ای چاپ کرد به اسم رساله محشی. متن این رساله متعلق به آیت الله بروجردی بود و حاشیه های آن نه مرجع که امام هم جزشان بود، در پاورقی آمده بود. آقا شمس برای چاپ این رساله از هیئتی کمک می گرفت که زیر نظر شهید مفتح کار می کردند.

 

آقا شمس در زندان ساواک

اولین بار آقا شمس سال هزار و سیصد و چهل دو دستگیر شد؛ زمانی که طیب حاج رضایی را هم دستگیر کرده بودند. طیب که اعدام شد آقا شمس نوجوان هم بعد از سه ماه تجربه زندان آزاد شد. البته این آخرین آزار ساواک برای شمس فراهانی نبود. انتشارات فراهانی کتابی چاپ کرد به اسم مزدوران استعمار در لباس مذهب، نوشته ضیا الدین لنگرودی با مقدمه آقای ناصر مکارم شیرازی. انتشارات فراهانی بارها ان کتاب را با و بی اجازه منتشر کرد . یک بار حتی ساواک ریخت و در چاپخانه همه چیز را توقیف کرد.

جمله های روی رساله های عملیه هم کم دردسر برای انتشارات فراهانی و آقا شمس درست نمی کرد. او اصرار داشت روی جلد همه رساله ها بنویسد: «رئیس المله و الدین»

 

کتاب جرج جرداق در انتشارات فراهانی

یکی از اولین کتاب هایی که آقا شمس بعد از دوران زندان رفت سراغش، اثر جرج جرداق بود؛ امام علی صوت العداله الانسانیه. اوایل بخش هایی از کتاب با ترجمه آقایان، خسروشاهی، صمد سرداری نیا، مصطفی زمانی و بخشی هم با ترجمه احمد بهشتی منتشر شد. این کتاب هم داستان خودش را داشت و البته دردسرهای رژیم را.

اوایل آقا شمس شنیده بود جرج جرداق این کتاب را در ک جلد نوشته و آن را از بیروت می آوردند و همان عربی توزیع می کردند. همین نسخه عربی حتی باعث سوال و جوابهایی می شد و امنیتی ها می آمدند سراغ انتشارات فراهانی. بعدتر یادداشت مرحوم  آیت الله بروجردی بر کتاب و نامه اش به جرج جرداق گره گشا شد.

بعدها جرج جرداق کارش را ادامه داد و کتاب شد پنچ جلد. آقا شمس دوست داشت در انتشارات فراهانی کتاب را ترجمه و چاپ کند. او دو سه باری هم کتاب را داد برای ترجمه ولی نتیجه او را راضی نمیکرد. کار که بالاخره باب میلش ترجمه شد با نشان انتشارات فراهانی و به فارسی در سه مجلد دو جلدی کتاب را راهی کتابفروشی ها کرد.

 

تفسیر مجمع البیان در انتشارات فراهانی

زمانی که آقا شمی در انتشارات فراهانی تصمیم گرفت برود سراغ چاپ تفسیر، تدریس تفسیر در حوزه چندان باب نبود؛ فقط فقه بود و اصول. مجمع البیان طبرسی چشم آقا شمس را گرفت و او رفت سراغ شهید مفتح. ترجمه را شروع کردند جلد به جلد ترجمه برای چاپ. بیست جلد قبل از انقلاب چاپ شد و باقی که هفت جلد است ماند برای بعد از انقلاب.

بعد انقلاب که شهید مفتح مشغله اجرایی داشت و نتواست کار را ادامه بدهد آقاشمس رفت سراغ فصلای دیگر. دکتر احمد بهشتی، محمد رازی، علی صحت و دیگرانی آمدند پای کار و بالاخره از 24 سال همه مجلدات تفسیر ترجمه و چاپ شدند.

 

چرا انتشارات فراهانی قرآن چاپ کرد؟

بعد از ماجرای چاپ تفسیر مجمع البیان، شمس فراهانی را دعوت کردند دانشگاه الازهر مصر برای تقدیر و تشکر. از اینجا کم کم پای او به دارالتقریب اسلامی هم باز شد. دارالتقریب را آیت الله بروجردی و شیخ شلتوت مشترکا بنیاد گذاشته بودند.

در دارالتقریب، آقا شمس با علمای زیادی مراوده پیدا کرد. یک روز یکی از این علما درآمد که قرآن های چاپ ایران خیلی غلط دارند و برای همین اصلا این قرآن ها به کشورهای عربی راه ندارند. بعد هم دفترچه ای چهل برگی درآورد که همه اش اشتباهات یکی از ناشرها در چاپ قرآن بود و در یک فقره حتی دو آیه از سوره نسا را جا انداخته بود!

سر همین ماجراها شمس فراهانی در انتشارات فراهانی تصمیم گرفت قرآنی چاپ کند که غلط چاپی نداشته باشد. با کمک عده ای از فضلای قم و خطاطی محمد خالقی ، انتشارات فراهانی قرآنی چاپ کرد که غلط املایی نداشت، ابتدای سوره در ابتدای صفحه و انتهای سوره در انتهای صفحه بود، کشف الآیات داشت و روایاتی از تفاسیر شیعه در حاشیه ای درج شده بود.

 

نظر آقا شمس درباره کتاب های کمک درسی

آقا شمس زمانی در مصاجبه ای از کتاب های کمک درسی خیلی گله کرد گفته بود پای این کتاب ها حتی به حوزه های علمیه هم باز شده است . فراهانی گفته بود با این رویه ما دیگر دهخدا و معین و مجتبی مینوی نخواهیم داشت.

 

تذکره الاولیا و کلیله و دمنه در انتشارات فراهانی

در مورد تذکره الاولیا کار به عهده دختر آقا شمس بود و انتشارات فراهانی عینا چاپ افست لیدن را منتشر کرد چرا که نسخه مورد تایید شفیعی کدکنی است. کلیله و دمنه هم به اعتقاد فراهانی همانی است که مجتبی مینوی تصحیح کرده و انتشارات فراهانی فقط از رسم الخط متداول امروزی مصوب فرهنگستان زبان استفاده کرد.

 

کتاب های انتشارات فراهانی را چطور تهیه کنیم؟

برای خرید کتاب های انتشارات فراهانی می توانید از موتور جستجوی قدرتمند سایت روزآهنگ استفاده کنید. می توانید، فهرست آثار و کتابهای نشر فراهانی را ببینید و به سادگی برای خرید آنلاین کتاب در فروشگاه اینترنتی کتاب روزاهنگ سفارش خود را ثبت کنید. پرفروش ترین کتاب های انتشارات فراهانی هم در سایت روزآهنگ در دسترس شما هستند.