حالت نمایش
  • فقط نمایش کتاب‌های موجود
مرتب سازی براساس

طلسم و تعویذ

گروه مولفان | کارول ا. آر. اندروز| رقیه بهزادی
ناشر: طهوری
تعداد صفحات: 280

30,000 تومــان

عناصر ایرانی در کیش مانوی

گروه مولفان | پرودس او. شروو| محمد شکری فومشی
ناشر: طهوری
تعداد صفحات: 142

20,000 تومــان

سال 1357 در ایران بودم

گروه مولفان | موریو اونو| کینجی ائورا| هاشم رجب زاده
ناشر: طهوری
تعداد صفحات: 260

25,000 تومــان

چهارده سفرنامه و خاطره نوشته ژاپنی های دیدارکننده از ایران در سالهای 1321 تا 1391 خورشیدی

گروه مولفان | کاواساکی که ایچی| هاشم رجب زاده| کینجی ائورا
ناشر: طهوری
تعداد صفحات: 222

18,000 تومــان

تاریخ تحولات ایران شناسی در دوران اسلامی

گروه مولفان | مریم میراحمدی
ناشر: طهوری
تعداد صفحات: 927

92,500 تومــان

اسفندیارنامه

گروه مولفان | مهری باقری| ابوالقاسم فردوسی
ناشر: طهوری
تعداد صفحات: 187

22,000 تومــان

کفالایا

گروه مولفان | هانس یاکوب پولوتسکی| آلکساندر بولیش| مریم قانعی| سمیه مشایخ
ناشر: طهوری
تعداد صفحات: 351

70,000 تومــان

مجموعه رسائل و لوایح تحدید حدود ایران و عثمانی

گروه مولفان | محبعلی بن محمد تقی ناظم الملک
ناشر: طهوری
تعداد صفحات: 538

55,000 تومــان

زبان فارسی و سرگذشت آن و گفتارهای دیگر

گروه مولفان | محسن ابوالقاسمی
ناشر: طهوری
تعداد صفحات: 406

40,000 تومــان

پژوهش های ایرانی باستان و میانه

گروه مولفان | بدرالزمان قریب| محمد شکری فومشی
ناشر: طهوری
تعداد صفحات: 213

20,000 تومــان

آیین های باران خواهی و آفتاب خواهی در فرهنگ عامه

گروه مولفان | مصطفی خلعت بری لیماکی
ناشر: طهوری
تعداد صفحات: 102

8,000 تومــان

جامعه شناسی پزشکی

گروه مولفان | منوچهر محسنی
ناشر: طهوری
تعداد صفحات: 396

8,000 تومــان

Tahouri publication logo لوگوی انتشارات طهوری

انتشارات طهوری در یک نگاه

انتشارات طهوری در سال هزار و سیصد و سی و یک تاسیس شد. بنیان گذار انتشارات طهوری سید عبدالغفار طهوری بود که در سال هزار سیصد و دو به دنیا آمد و در سال هزار سیصد و هشتاد و چهار درگذشت. انتشارات طهوری اولین کتابش را با نام و نشان طهوری و عنوان تذکره الملوک منتشر کرد. حوزه فعالیت های کتابی انتشارات طهوری بیشتر فرهنگ و ادبیات فارسی و عرفان و ایران پژوهی است.

 

درباره موسس انتشارات طهوری

سید عبدالغفار سال هزار و سیصد و دو در خلخال به دنیا آمد. حوالی سال هزار و سیصد و بیست و سه، سالِ مهاجرت طهوری شد به تهران. یکی از اقوام گفته بود زمینه کاری را در شهرداری برای سید عبدالغفار فراهم کرده ام ولی پدرش سفارش کرده بود قبول نکند.

سید عبدالغفار کار کتاب را از شاگردی شروع کرد و چاپ و صحافی و کتاب شد جز جدایی ناپذیر زندگی اش. حتی وقتی صاحب سر و همسر شد کار به داخل خانه هم کشیده بود. کتاب عضو ثابت و محترم خانه طهوری ها بود. فرزندانش از شب هایی یاد می کنند که در بیشترشان طهوری بزرگ برایشان قصه می گفت. قصه ها هم یا از شاهنامه بودند یا گلستان؛ قصه هایی که طهوری یا از حفظ می گفت یا روخوانی شان می کرد.

اوایل کار کتاب، طهوری دست فروشی می کرد و خرید و فروش کتاب، همزمان هم داشت آجر روی آجر می گذاشت تا خانه نارمکش را تمام کند. سید احمدرضا طهوی خلخالی از روزهایی یاد می کند که در همین خانه نارمک خیلی جاها فقط پرده آویزان بود و چارچوبی حاضر.

طهوری بزرگ قدم های جدی ترش را در راه کتاب در کتابفروشی دانش برداشت؛ آنجا سید عبدالغفار، با مرحوم سید نورالله ایران پرست مشغول کار شد و در واقع شاگرد مغازه بود. در روزهای کار در کتاب فروشی دانش دو تا اتفاق مسیر برای طهوری باز شد. یکی سرمایه ای که داشت کم کم جمع می گرد و به کمکش توانست بعدها در خیابان انقلاب مغازه اجاره کند، یکی هم حشر و نشر با آدم هایی که پاتوقشان کتابخانه دانش بود.

مرحوم عباس اقبال، ابراهیم داوود پور، بدیع الزمان فروزانفر، سعید نفیسی و جلال همایی و اسم هایی از این دست، آن روزها روزگار جوانی شان بود و به کتابخانه دانش رفت و آمد داشتند. سید عبدالغفار تحت تاثیر همین فضا و سیر فکری، علاقه عجیبی به فرهنگ ایران زمین پیدا کرده بود. علاقه ای که تا دم آخر حفظش کرد و در انتشارات طهوری بیشترین بروز را داشت. مرحوم طهوری خودش را شاگرد عباس اقبال می دانست.

 

کتابی که سی سال چهار تومان و پنج ریال فروخته شد!

مرحوم طهوری با تغییر قیمت کتاب ها به بهانه یا دلیل تورم کلا مخالف بود. هر طور بود کتاب را با همان قیمت منصفانه ای که پشت جلدش خورده بود می داد دست مشتری، نمونه اش که در صنف کتاب فروش ها ضرب المثل است، لغت فرس اسدی است که سال هزار و سیصد و سی و هفت در انتشارات طهوری چهار تومان و پنج ریال قیمت خورد و بعد از گذشت چند دهه باز همان قیمت بود!

سلوک و نگاه مرحوم طهوری در فقره کتاب و فرهنگ چیزی شبیه به آرمانشهر و ایده آل بود؛ طهوری می گفت افزایش قیمت توهین به کتاب است و اگر ناشری قیمت کتابش را تغییر می داد طهوری ممنوع می کرد آن کتاب را در انتشارات طهوری بفروشند.

خیلی ها که با طهوری سر و کار داشته اند و سید عبدالغفار را از نزدیک می شناسند و از او خاطره دارند، هر وقت اسمش می آید به نیکی از او یاد می کنند. هستند کسانی که حوالی دهه پنجاه دانشجو بودند و کار می کردند و پاتوقشان انتشارات طهوری بود. در خاطرات جوانی اینها هست که می رفتند کتاب فروشی و مرحوم طهوری کتاب های جدید را بهشان معرفی می کرد. وقتی هم حرف پولش می شد سید عبدالغفار می گفت چه کسی اصلا حرف پول زد؟ بعد فقط دفترچه ای باز می کرد تا خودشان بنویسند فلان کتاب چقدر. برای تسویه هم کل ماجرا و حتی ثبت و ضبط پرداختی ها به عهده بدهکار بود. دفتر حساب و کتاب و نسیه مرحوم طهوری نمونه ای بی نظیر بود که بعید است دوباره تکرار شود و کسی با کتاب و کتابخوان ها اینقدر مهربان شود.

 

درباره کتاب های انتشارات طهوری

به قول سید احمدرضا طهوری، از همان روز اول کتاب آشپزی یا داستان ها آنچنانی یا هر چیزی که به ایران و فرهنگ ایران زمین مربوط نبود، در انتشارات طهوری راه نداشت. تا مرحوم طهوری اصالت کاری را تایید نمی کرد اجازه نمی داد به کتاب فروشی طهوری راه پیدا کند. آن وقتی که همه جا همه جور کتاب پیدا می شد، انتشارات طهوری کتاب یشتها ی ابراهیم پورداوود را چاپ می کرد یا مثلا آثار عباس اقبال. زمان زیادی لازم بود تا چرخ روزگار بچرخد و مشتری خای خاص این کتاب ها هم پیدا شوند. آن وقت طهوری ها مستاجر بودند و تقریبا هر سال جابجا می شدند و البته که در هر جابجایی باید کتاب های فروش نرفته را از این خیابان و مغازه به آن یکی می بردند.

 

انتشارات طهوری ، روبروی دانشگاه تهران

اوایل کتاب فروش ها در تهران بیشترشان سمت بازار بودند. کتاب فروش ها در اولین مراحل تغییر و جابجایی آمدند سمت پانزده خرداد بعد ناصرخسرو و لاله زار. بعد از شهریور هزار و سیصد و بیست خیابان شاه آباد سابق و جمهوری فعلی شد پاتوق کتاب فروش ها.

کودتای مرداد سال هزار و سیصد و سی و دو تغییر و تحولات زیادی را در جامعه به وجود آورد. صنف کتابفروش ها هم دستخوش تغییرات زیادی شدند و یکیشان هم جابجایی مکانی بود. این اتفاقات و بعدتر ماجرای ورود نیکسون به ایران و شهادت قندچی، شریعت رضوی و بزرگ نیا دانشگاه تهران را برد در مرکز توجه. کتاب فروش ها کم کم آمدند خیابان انقلاب فعلی.

سال هزار و سیصد و چهل و دو سید عبدالغفار طهوری هم تصمیم گرفت بیاید روبروی دانشگاه تهران. او تصمیمش را هم عملی کرد و البته تا مدتی هم ابراز پشیمانی می کرد چون حوزه فعالیت انتشارات طهوری  فقط تاریخ و فرهنگ ایران زمین بود و روبروی دانشگاه محل رونق کتاب درسی و کمک درسی.

 

ماجرای هشت کتاب سپهری در انتشارات طهوری

اوایل کسی سهراب سپهری را نمی شناخت و اسم و رسم حالایش را نداشت. از این بیشتر خیلی ها شعر نو را اصلا تحویل نمی گرفتند. زمانی سهراب مشتری انتشارات طهوری و کتابفروشی بود و سر می زد آنجا. کتاب های شعر می خرید و شعر هم که می گفت. این شد زمینه آشنایی و قرار داد و چاپ کتاب. هشت کتاب سهراب سپهری را اولین بار انتشارات طهوری چاپ کرد. یک قانونی هم هست که بنا به آن سی و پنچ سال ناشر صاحب امتیاز اثر است برای چاپ. این 35 سال هم بعدا افزایش پیدا کرد به 50 سال. همه اینها هست ولی بارها ناشران مختلف اقدام به چاپ غیر قانونی اثر کردند. چندتایی را مرحوم طهوری توانست پیگیری کند ولی در کل ماجرای هشت کتاب خاطره خوشی برای انتشارات طهوری نشد.

 

ماجرای حق التالیف نویسنده در روزگار طهوری

در انتشارات طهوری با نویسنده قرار داد می بستند و نهایتا شش ماهه حق التالیف پرداخت می شد. زمانی که طهوری حق التالیف را به رسمیت می شناخت و مقید بود آن را پرداخت کند بودند ناشرانی که از بیخ و بن اعتقادی به آن نداشتند و در جواب نویسنده می گفتند همین که ما تو را مشهور کردیم کافی است!

اینکه حق التالیف پذیرفته شد و میان اهالی نشر جا افتاد مدیون کسانی است مثل عبدالرحیم جعفری انتشارات امیرکبیر، آل رسول و ابراهیم رمضانی مدیر انتشارات ابن سینا.

 

طهوری مرد نکونام

طهوری خوش نام بود. خیلی خوش نام. روزی که درگذشت تابوتش جلوی مغازه اش بود. محمد اردهالی رئیس اتحادیه ناشران، رو کرد به جمع و گفت هر کس هر گله ای از طهوری دارد بگوید. جمعیت مغموم و غرق در سکوت بود. در خاطره هیچ کس رنگی تیره از موسس انتشارات طهوری وجود نداشت.

طهوی بزرگ به جز سید احمد، پسری داشت به اسم سید رضا که باهم در کار اختلاف سلیقه ای داشتند. پسر می خواست کار را توسعه بدهد و کتاب های دیگری چاپ هم کند ولی پدر مخالف بود. نهایتا راهشان در کار از هم جدا شد. این پسر همراه همسر و فرزند در زلزله رودبار از دنیا رفت. این داغ برای طهوری بزرگ خیلی سخت و سنگین بود و بعد از پسر زیاد طاقت نیاورد و دنیا و همه کتاب های آن را گذاشت و رفت به دیار باقی.

 

از برازجان تا کتابخانه سلطنتی انگلیس

حاصل کار انتشارات طهوری توانست به خیلی از خانه ها و کتابخانه ها راه پیدا کند. سید احمد طهوری در یکی از سفرهایش به روستایی در جنوب ایران و حوالی دشتستان و برازجان، جایی که صد کیلومتر به صد کیلومتر به زحمت آب و آبادی و آدمیزاد پیدا می شود، در روستایی نزدیک خشت و کمارج کنار خیابان دیده بود که کسی بساط کرده و دارد کتاب های انتشارات طهوری را می فروشد.

ایرج افشار هم به طهوری بزرگ گفته بود در سفری همراه محمدتقی دانش پژوه در کتابخانه سلطنتی کتاب های شما را دیده ام. ایرج افشار می گفت به هر کتابخانه معتبری در دنیا بروید غیر ممکن است کتابی از انتشارات طهوری در آن نباشد.

 

کتاب های انتشارات طهوری را چطور تهیه کنیم؟

برای خرید آنلاین از نشر طهوری می توانید سفارش خود را به سادگی در فروشگاه اینترنتی کتاب روزآهنگ ثبت کنید و در سریع ترین زمان کتاب را دریافت کنید. فهرست کتاب های انتشارات طهوری، پرفروش ترین های طهوری و تازه ترین آثار منتشر شده این نشر هم در سایت روزآهنگ در دسترس شما هستند.