حالت نمایش
  • فقط نمایش کتاب‌های موجود
مرتب سازی براساس

حق و مصلحت

گروه مولفان | محمد راسخ
ناشر: طرح نو
تعداد صفحات: 296

15,000 تومــان

توهمی خطرناک

گروه مولفان | پیتر اوبورن| دیوید موریسون| عسگر قهرمانپور| محسن رنانی
ناشر: طرح نو
تعداد صفحات: 120

10,000 تومــان

افلاطون

گروه مولفان | محمد حسن لطفی
ناشر: طرح نو
تعداد صفحات: 212

10,000 تومــان

راهنمای نظریه ادبی معاصر

گروه مولفان | پیتر ویدوسون| عباس مخبر
ناشر: طرح نو
تعداد صفحات: 312

22,000 تومــان

فلسفه و سیاست

گروه مولفان | مراد فرهادپور
ناشر: طرح نو
تعداد صفحات: 700

27,000 تومــان

دموکراسی، اخلاق و عقلانیت

گروه مولفان | محمدرفیع محمودیان
ناشر: طرح نو
تعداد صفحات: 352

25,000 تومــان

دموکراسی پس از لیبرالیسم

گروه مولفان | رابرت بی تالیس| عسگر قهرمانپور
ناشر: طرح نو
تعداد صفحات: 258

9,000 تومــان

چرخه های افول اخلاق و اقتصاد

گروه مولفان | محسن رنانی| رزیتا مؤیدفر
ناشر: طرح نو
تعداد صفحات: 524

36,000 تومــان

عصر اطلاعات -جلد 1

گروه مولفان | مانوئل کاستلز| احد علیقلیان| افشین خاکباز| حسن چاوشیان
ناشر: طرح نو
تعداد صفحات: 636

37,000 تومــان

پرسش های زندگی

گروه مولفان | فرناندو ساواتر| عباس مخبر
ناشر: طرح نو
تعداد صفحات: 340

15,500 تومــان

انگیزه های غیرطبیعی

گروه مولفان | خسرو مهربان سمیعی
ناشر: طرح نو
تعداد صفحات: 248

16,000 تومــان

مبانی اندیشه سیاسی در خرد مزدایی

گروه مولفان | محمد رضایی راد
ناشر: طرح نو
تعداد صفحات: 476

33,000 تومــان

انتشارات طرح نو در یک نگاه

انتشارات طرح نو عموما به انتشار و چاپ کتاب های فلسفی می پردازد. مدیریت آن بر عهده حسین پایا است و در دوران فعالیت خود مدتی هم طعم تلخ تعلیق را چشید. انتشارات طرح نو در دولت یازدهم دوباره فعالیتش را شروع کرد.

 

حسین پایا مدیر انتشارات طرح نو

حسین پایا دانش آموخته فلسفه است و خود از روزگار تحصیل در سالهای هزار و سیصد و شصت و دو تا شصت و شش این طور یاد می کند که همیشه فقر منابع فلسفی وجود داشت. عموم دانشجویان هم به زبان های خارجی تسلط کافی نداشتند تا بروند سراغ منابع زبان اصلی. پس همیشه مانعی بزرگ در راه گسترش منابع مطالعاتی فلسفی بود. این کمبود را هیچ وقت حسین پایا فراموش نکرد تا بعدها همین، پایه ی کسب و کاری در حوزه کتاب باشد و دغدغه سال های دانشجویی را هم پاسخی در خور بدهد.

حسین پایا همزمان با تحصیل در رشته فلسفه در مرکز تحقیقات آموزش و پرورش، مدیریت کتابخانه را هم به عهده داشت. او با گروه های تدوین منابع درسی هم در ارتباط بود. از میان آشنایان و همدرسان، شخصی به اسم احمد خوانساری یکی دیگر از دلایلی بود که حسین پایا به مقوله نشر علاقه و گرایش پیدا کرد.

همزمان با فعالیت در گروه های درسی پایا متوجه شد حتی برای کارشناسان هم منبع به حد کافی وجود ندارد. رصد بازار هم نشان می داد که منابع موجود فارسی برای فعالیت نظام مند اصلا کافی نیستند. این مشاهدات و دغدغه های مشترک پایا و دوستانش باعث شد کم کم به فکر تاسیس نشر و پر کردن این خلأ بیفتند.

 

گام های اول انتشارات طرح نو

پایا و گروهش، به قدر کافی دغدغه و همت داشتند ولی در نقطه مقابل به همان تناسب تجربه شان در ابعاد فنی و پیچیدگی های کار نشر و چاپ کم بود. از حال و هوای آن روزهای نخست، حسین پایا خودش با عبارت «ذهنیت بدوی نسبت به نشر» یاد می کند. روزهای اول پایا و دوستانش فکر می کردند منبع را انتخاب می کنند، متخصص امر هم می آید پای کار و حاصلش می شود کتاب.

از اقبال بلند، مشاوره ی خبرگان امر به داد طرح نوپای نو رسید و طرح نویی ها توانستند قدم های اول را بردارند.

 

انتشارات طرح نو و کتاب های کودک

سرمایه اندک باعث شد تا پایا در ابتدای کار برود سراغ کتاب کودک که آن موقع بازارش هم داغ بود. این مربوط است به سال هزار و سیصد و شصت و نه که جنگ هم تازه تمام شده و توپ ها و گلوله ها زبان به دهان گرفته اند تا صداهای دیگری هم به گوش برسد.

در آن دوره وزارت ارشاد به کتاب های کودکان توجه ویژه ای نشان می داد؛ نمایشگاه هایی برای تصویرگران کتاب کودک برگزار می شد و این قوم مورد حمایت خاص بودند. این برای پایا و طرح نو فرصتی بود تا افرادی توانمند را در حوزه های مورد نیازش شناسایی کند.

احمد خوانساری هم خودش اهل ذوق بود و دستی بر آتش کتاب کودک داشت. با کمک تصویرگر، آثار احمد خوانساری و همت تصویرگران، انتشارات طرح نو توانست چهارده کتاب کودک را آماده کند تا روانه بازار شوند.

چیزی که انتشارات طرح نو در برنامه گام های اولیه اش ندیده بود، قسمت توزیع ماجرا بود. از یک طرف برآورد دقیق مالی وجود نداشت و نشر طرح نو تنها روی کیفیت متمرکز شده بود، از طرف دیگر کار نیاز به چانه زنی و انعطاف پذیری داشت. پایا و طرح نو در همین گام های قرار بود پخته تر شوند هر چند به قیمت زیان در اولین گام حوزه کتاب. این نقطه جایی بود که انتشارات طرح نو باید در حوزه کتاب کودک تصمیمش را می گرفت یا کیفیت فرم و محتوا را کاهش می داد تا کار صرفه داشته باشد، یا همان طبل قبل را می کوفت و هفتصد هزار تومانِ آن وقت، بیشتر یا کمتر، دوباره ضرر می داد.

 

انتشارات طرح نو و بازگشت به علوم انسانی

حسین پایا در دوراهی فوق الذکر راه سوم را انتخاب کرد! به اصل خودشان برگشتند و کتاب های علوم انسانی را در دستور کار قرار دادند. برای تأمین پشتوانه مالی هم بنا شد ابتدا در حوزه تاریخ معاصر کتاب منتشر کنند؛ شکست شاهانه اثر ماروین زونیس با ترجمه عباس مخبر و خاطرات محرمانه امیر اسدالله علم با تلخیص دکتر عالیخانی و ترجمه دکتر عبدالرضا هوشنگ مهدوی و دو نفر دیگر گام های بعدی انتشارات طرح نو بودند.

 

فروش شاهانه در شکست شاهانه

شکست شاهانه دو بار تجدید چاپ شد، شمارگان هم بالای بیست هزار بود. عدد و رقمی قابل توجه که نوید می داد شکست قبلی در حوزه کتاب کودک جبران خواهد شد. نوید شکست شاهانه درست و راست بود و خاطرات محرمانه اسدالله علم از کار قبلی هم پرفروش تر از آب درآمد؛ شش بار تجدید چاپ و در مجموع حدود چهل هزار نسخه فروش رفت. در مورد علم البته کمی کام پایا و انتشارات طرح نو تلخ شد.

 در نمایشگاه ، روز دوم جلوی فروش کتاب را گرفتند. کار رسید به گلایه و استمداد از وزیر. وزیر اجازه فروش کتاب را داد و مسجدجامعی هم که معاونت فرهنگی وقت وزارت ارشاد را داشت اجازه توزیع داد.

 

مجموعه بنیان گذران فرهنگ امروز در انتشارات طرح نو

بعد از شکست شاهانه و خاطرات علم انتشارات طرح نو کمی جان گرفته بود و می توانست راحت تر به دغدغه اصلی اش بپردازد. در این زمان مجموعه ای متعلق به انتشارات آکسفورد به دست حسین پایا رسید به اسم «Past Masters» که در طرح نو معادل «بنیان گذاران فرهنگ امروز» را برایش تعیین کردند. اصل مجموعه آن روزها در خود آکسفورد هم پروژه ی نوپایی بود و ده عنوانی بیشتر از آن منتشر نشده بود.

حسین پایا دوست داشت این مجموعه را در ایران هم ترجمه و منتشر کند و علاوه بر آن، کار، جز ترجمه با تألیف هم کامل تر عرضه شود. عده ای می گفتند این کار خطر دارد چون احتمالا بخش تألیف با آنچه از زبان آکسفورد ترجمه خواهد شد، فاصله و کیفیتش زیاد است. حسین پایا ولی پایش را کرده بود در یک کفش که هم تألیف هم ترجمه برای همین بدون آشنایی قبلی با دکتر عزت الله فولادوند تماس گرفت و یک نفس ماجرا را گفت و نشست منتظر جواب دکتر.

عزت الله فولادوند با روی باز دو ناشر جوان و تازه کار را پذیرفت و کمکشان کرد. خودش هم توصیه کرد کسی باید انتخاب کار باید ناظر داشته باشد تا کار روی بنیاد و اصول درستی جلو برود. یکی از موفق ترین آثار این مجموعه را هم خودش ترجمه کرد؛ کتاب ماکیاولی.

از ترجمه های این مجموعه تولستوی است و هابز و سروانتس و از تألیفی ها هم می توان به این موارد اشاره کرد:

 فارابی رضا داوری اردکانی ، حافظ به کوشش بهاءالدین خرمشاهی ، سعدی به همت ضیاء موحد ، فخر رازی به کوشش اصغر دادبه، ابوریحان بیرونی از پرویز اذکایی، ابوحیان توحیدیِ ذکاوتی قراگولو و میرزاده عشقی از  محمد قائد.

 

«کتاب های سیاه» در انتشار طرح نو

تجربه مجموعه سازی موفق قبلی باعث شد تا پایا و تیمش در انتشارات طرح نو جسارت بیشتری به خرج بدهند و مجموعه سازی در حیطه ای جدید را هم تجربه کنند. پایا با گرته برداری از کتاب سیاه، مجموعه ای پلیسی-جنایی فرانسوی، مجموعه ای جدید را پایه ریزی کرد. کسانی که پایا در این مورد از آنها کمک گرفت، حسین امامی بود و خانم آذر نفیسی و آقای شمیم بهار. اینها مترجمان آثاری شدند که پایا انتخاب می کرد.

دوره طلایی کتاب های سیاه انتشارات طرح نو مربوط به زمانی بود که پایا از همکلاسی سابق و دوستش، علی اصغر رمضانی خواست تا در هفته نامه اش، حوادث، برای این مجموعه تبلیغ انجام دهد. نتیجه حیرت آور بود. کارها به سرعت فروش می رفت و نشر طرح نو مدام به فکر گامهای بعدی بود.

 

دوره سکوت کتاب ها

نشر طرح نو درست قبل از انتخابات هزار سیصد و نود و دو، از فعالیت منع شد. نشر نو قصد داشت کتابی را منتشر کند به اسم «توهم خطرناک؛ چرا غرب در مورد برنامه هسته‌ای ایران اشتباه می‌کند». کتاب را دو نفر نوشته اند، یکی از آن‌ها فیزیکدان و دیگری یک روزنامه‌نگار. دو نویسنده کتاب یعنی پیتر اوبورن و دیوید موریسون معتقدند با گذشت بیش از 10 سال از اشغال عراق در عملیات نظامی مشترک انگلستان و آمریکا، این عملیات امروز اشتباه فاحشی قلمداد می‌شود و یکی از نتایج آن وارد شدن لطمه شدید بر وجهه این دو کشور در جهان اسلام بوده است. امروز هم آمریکا و انگستان دارند همان اشتباه را در مورد برنامه هسته‌ای ایران می‌کنند.

در رفت و آمدهای مجوز انتشار خبر رسید انتشارات طرح نو از ادامه فعالیت فعلا منع شده. ماجرا جدی شد و صدای ورق خوردن کتاب های طرح نو دیگر به گوش نمی رسید. این بود تا دولت یازدهم که باز انتشارات طرح نو مجاز شد کتاب چاپ کند.

 

کتاب های انتشارات طرح نو را چطور تهیه کنیم؟

برای خرید اینترنتی کتاب در میان آثار انتشارات طرح نو می توانید سفارش خود را به سادگی در سایت فروشگاه اینترنتی کتاب روزآهنگ ثبت کنید. فهرست کامل آثار و کتابهای انتشارات طرح نو، پرفروشترین ها و تازه های نشر طرح نو را هم می توانید در سایت روزآهنگ ببینید.