حالت نمایش
  • فقط نمایش کتاب‌های موجود
مرتب سازی براساس

شهریار نامه

گروه مولفان | رضا غفوری
ناشر: سخن
تعداد صفحات: 895

85,000 تومــان

عجایب الدنیا

گروه مولفان | ابن محدث تبریزی| علی نویدی ملاطی
ناشر: سخن
تعداد صفحات: 510

49,000 تومــان

ماتیکان فلسفی

گروه مولفان | پرویز اذکایی
ناشر: سخن
تعداد صفحات: 441

45,000 تومــان

ماتیکان علمی

گروه مولفان | پرویز اذکایی
ناشر: سخن
تعداد صفحات: 414

39,000 تومــان

ماتیکان کتابگزاری

گروه مولفان | پرویز اذکایی
ناشر: سخن
تعداد صفحات: 526

49,000 تومــان

حدیقه الحقیقه

گروه مولفان | مجدود بن آدم سنایی| محمدجعفر یاحقی| سید مهدی زرقانی
ناشر: سخن
تعداد صفحات: 1534

185,000 تومــان

در کوی آرشان

گروه مولفان | آرش اکبری مفاخر
ناشر: سخن
تعداد صفحات: 610

55,000 تومــان

ممالک و مسالک

گروه مولفان | ابراهیم بن محمد اصطخری| محمدبن اسعد تستری| ایرج افشار| ابو بوسا لوئیس
ناشر: سخن
تعداد صفحات: 583

59,000 تومــان

جستارهایی درباره زبان مردم آذربایگان

گروه مولفان | یحیی ذکاء
ناشر: سخن
تعداد صفحات: 229

35,000 تومــان

هدیه

گروه مولفان | هوشنگ ابتهاج| عبدالله فرادی
ناشر: سخن
تعداد صفحات: 108

39,000 تومــان

انار ترش

گروه مولفان | سمیرا سیدی
ناشر: سخن
تعداد صفحات: 598

60,000 تومــان

تابستان

گروه مولفان | منا معیری
ناشر: سخن
تعداد صفحات: 416

45,000 تومــان

انتشارات سخن در یک نگاه

انتشارات سخن توسط علی اصغر علمی بنیاد گذاشته شد. از نزدیک به چهار دهه پیش تا الان اصغر علمی هم همان راهی را رفت که بیشتر علمی ها می روند؛ نشر و چاپ کتاب. از آن زمان تا الان انتشارات سخن در بیشتر زمینه های علوم انسانی و عمومی مثل رمان و داستان و شعر کتاب چاپ کرده است و بارها به عنوان ناشر برگزیده شده یا از آثارش تقدیر شده. برای نمونه، انتشارات سخن در سال های ۱۳۸۶، ۱۳۸۷، ۱۳۸۹، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ به عنوان بهترین ناشر سال برگزیده شده است.

 

 پدران و پسران

علمی ها از صد و هفتاد سال پیش تا الان رگ و پیشان ممزوج با جوهر چاپ و کتاب است. داستان با حاج میرزا علی اکبر علمی شروع شد، کسی که در خوانسار کتابفروش بود و مهاجرت کرد تهران و همان پیشه را در تیمچه حاجب الدوله ادامه داد. این مربوط به دوره ناصری است. بعد از  حاج میرزا علی اکبر علمی، نوبت کار به پسرش حاج محمداسماعیل علمی رسید که همراه پسرانش شرکت تضامنی علمی را در دوره رضاشاه تاسیس کرد.

حاج محمد اسماعیل تا روزی که توش و توان داشت بساط کتاب فروشی را سر پا نگه داشت. اول کار می رفت مشهد و کتاب می آورد. بعدتر کار را گسترش داد و همراه محمد علی ترقی پدر بیژن ترقی تا هند می رفتند تا دستشان در بازار کتاب پرتر باشد. حاج محمد اسماعیل بیشتر کتاب فروش بود تا ناشر ولی در نشر و چاپ هم دستی بر آتش داشت.

وقتی حاج محمد اسماعیل  احساس کرد رمق سابق را ندارد رفت خانه و نشست به مطالعه و کتاب خواندن. قصه کتاب اما در خاندان علمی ادامه پیدا کرد؛ راه را پنج پسر حاج محمد اسماعیل ادامه دادند.

پسران این پنچ پسر در ادامه راه پدرها هر کدام سنگ تمام گذاشتند، شاهد ردیف این اسم هاست که یا چاپخانه تاسیس کردند یا ناشر شدند:

محمود علمی دنیای دانش را داشت و انتشارات جاویدان را هم بنیاد گذاشت. ابوالقاسم علمی نشر جلوه. منوچهر علمی چاپ ممتاز نو. پرویز علمی موسسه علمی. شاپور علمی نشر اندیش. فریدون علمی نشر فرهنگ و علوم انسانی.

قصه پدران و پسران در نسل بعد هم ادامه پیدا کرد و علمی ها باز رکورد نسل قبل را زدند؛ انتشارات ایران، انتشارات نوین، انتشارات نادی، انتشارات علمی، نشر علم، انتشارات زریاب و آخر سر بهانه این نوشتار، یعنی انتشارات سخن که علی اصغر علمی بنیانگذارش بود.

جز این رگ و پی کتاب دوست و ناشر پیشه، علمی ها یک وزنه مهم دیگر در حوزه نشر هم بهشان متصل است؛ عبدالرحیم جعفری هم داماد علمی هاست؛ موسس و بنیان گذار انتشارات امیرکبیر.

 

درباره علی اصغر علمی موسس انتشارات سخن

بنیان گذار انتشارات سخن سال هزار و سیصد و سی و چهار به دنیا آمد، هجده سالش که شد رفت آمریکا  فوق لیسانس مدیریت بازرگانی خواند و بنا به سحر و جذبه ی کتاب، که همه علمی ها مسحور و مجذوب آن هستند در ایران بعد از انقلاب انتشارات سخن را بنیاد گذاشت.

 زمین برای علی اصغر علمی مانند همه خاندان علمی بیشتر از آنکه شبیه گوی باشد به کتاب شبیه است. کسی اگر برود دفتر کار علی اصغر علمی هم در کتابی بودن زمین با او هم نظر شود. بس که از زمین تا سقف کتاب چیده اند. اصغر علمی ممکن است در این دفتر، کتاب بررسی کند، یا در حال نوشتن شابک باشد یا مشغول رتق و فتق امور کلان سفارش های رسیده.

 

راه و رسم علی اصغر علمی در انتشارات سخن

علی اصغر علمی به جز تجربه فراوان خاندان علمی، تحصیلات آکادمیک را هم در انتشارات سخن به کار گرفت. مثل همه کاربلدهای حوزه مدیریت، روزی که انتشارات سخن به دنیا آمد کلی استراتژی در سر داشت و افق های میان مدت و بلند مدت در نظر گرفت. خلا های بازار، چالش ها، فرصت ها و تهدیدها، لابد علی اصغر علمی برای همه شان کلی زمان تحلیل و بررسی گذاشته.

 مثلا چاپ آثار دکتر زرین کوب حاصل ارتباط و تماس مداوم بیست ساله به همسرشان خانم دکتر قمر آریان بود، فرهنگ سخن حاصل شناخت اوضاع و خلائی که بعد از فرهنگ معین و دهخدا بود؛ علی اصغر علمی گفته بود بعد از معین و دهخدا سال هاست که فرهنگ روزآمد نداشته ایم و آستین همت بالا زد و به کمک دکتر حسن انوری و صد نفری از اهالی ادب، فرهنگ فارسی سخن را چاپ کرد. بعد این فرهنگ نه فرهنگ دیگر هم درآمد، مثل فرهنگ کودکان و نوجوانان سخن.

 

نحوه پذیرش کتاب در انتشارات سخن

به گفته خود علی اصغر علمی نود درصد کتاب ها را انتشارات سخن خودش به مؤلفان و مترجمان سفارش می دهد. یک جورهایی انتشارات سخن برای بعضی از نویسندگان ناشر اختصاصی است. مثلا دکتر شفیعی کدکندی که در بازه زمانی هشتاد و چهار تا هشتاد و هشت ده عنوان کتاب داد به انتشارات سخن برای چاپ.

 

انتشارات سخن و سال مولانا

بهانه ای هم که در کار نبود مولانا برای اهالی انتشارات سخن مهم بود؛ نمونه اش کتاب محمد استعلامی است در هفت جلد در شرح مثنوی یا کتاب دکتر پورنامداریان درباره مولوی. ولی وقتی قرار شد سال هشتاد و شش سال مولانا باشد در انتشارات سخن تصمیم گرفتند سنگ تمام بگذارند و گفتند اهالی ادب کارهایشان را در این زمینه بیاورند عرضه کنند و خودشان هم پیگیر شدند. آن سال نه عنوان کتاب خوب و آبرومند در زمینه مولوی و مولوی پژوهی درآمد؛ مثلا رساله سپهسالار که قدیمی ترین زندگینامه مولوی است یا میراث مولوی ترجمه خانم دکتر مریم مشرف. کار دکتر استعلامی هم تجدید چاپ شد.

در سایه آفتاب دکتر پورنامداریان، نردبان شکسته دکتر زرین کوب و کتابی از دکتر قمشه ای درباره مولانا هم از دیگر کتاب های انتشارات سخن در سال مولانا است.

 

مجموعه سازی در انتشارات سخن

با دو نگاه انتشارات سخن رفته است سراغ مجموعه سازی، یکی اشخاص و یکی هم موضوعات. در زمینه اشخاص و نویسندگان، انتشارات سخن مجموعه هایی مثل مجموعه آثار تقی پورنامداریان، مجموعه آثار داوری اردکانی، مجموعه آثار خالقی مطلق، مجموعه آثار جمالزاده، مجموعه آثار موقوفات دکتر مجمود افشار، مجموعه آثار جلال همایی، مجموعه آثار موسی اسوار و مجموعه آثار امیر اسماعیل آذر را منتشر کرده است.

در زمینه های موضوعی هم انتشارات سخن مجموعه فرهنگ سخن، مجموعه نقدهای ادبی-هنری، کتاب های مرجع، مجموعه میراث ادب فارسی، مجموعه متون و تحقیقات حماسی، مجموعه میراث عرفانی، مجموعه گنجینه های سفینه های کهن پارسی، مجموعه در ترازوی نقد، مجموعه دانش قرآنی، مجموعه جوانان و فرهنگ جهانی و مجموعه تحقیقات عرفای را چاپ و روانه بازار کتاب کرده است

 

نشست های سالانه انتشارات سخن

اولین بار بهانه نشست، چاپ مجموعه هشت جلدی فرهنگ سخن بود. سال هزار و سیصد و هشتاد و یک در هتل لاله اصغر علمی  نشست را برگزار کرد و بسیاری از اهالی فرهنگ از این کار استقبال کردند. علمی تصمیم گرفت این نشست ها را ادامه بدهد و بهانه اش هم همین رونمایی چاپ اول کارهای مهم انتشارات سخن باشد.

 

خاطرات موسس انتشارات سخن از عبدالحسین زرین کوب

اولین باری که انتشارات سخن از مرحوم زرین کوب کتاب چاپ کرد بر می گردد به ماجرای سر نی. آن وقت شایعه بود که زرین کوب فراماسون است و عبدالحسین زرین کوب رفت فرانسه و کتاب سر نی را نوشت. وقتی برگشت ایران خیلی از ناشرها رفتند سراغ استاد تا کتاب را چاپ کنند. علی اصغر علمی تازه کار هم رفت و بالاخره بعد از یک سال رفت و آمد قرعه فال به نام علی اصغر علمی افتاد و سر نی سر از انتشارات سخن درآورد. کار که پاک و پاکیزه چاپ شد استاد بسیار ابراز رضایت کرد و شاید همین شد مقدمه ای برای همکاری های بعدی.

علی اصغر علمی جایی در خاطراتش با افسوس از کتابی یاد می کند که نویسنده اش عبدالحسین زرین کوب است و هرگز چاپ نشد. ماجرا بر می گردد به زمانی که کدامی توهین آمیز منتشر می شود و به ساحت پیامبر (ص) در آن جسارت می شود و شهید مطهری به زرین کوب پیشنهاد می دهد که بیا و تو جواب بده و کتابی بنویس. زرین کوب می گوید که من سفارشی نمی نویسم ولی الان دارم کتابی در مورد حضرت علی علیه السلام می نویسم که کارش تقریبا رو به اتمام نیست و با مدارک و استاد متقن هم اتفاقا به شائبه های کتاب موهن هم جواب داده ام. این کتاب اما به سرنوشت نامعلومی دچار می شود. آخرین چیزی که در مورد این کتاب هست این است که در دفتر استاد در دانشگاه مفقود می شود. اینکه کسی آن را ربوده یا ماجرای پیچیده تری در کار است، الله اعلم.

 

کتاب های انتشارات سخن را چطور تهیه کنیم؟

سایت روزآهنگ مفتحر است که برای مخاطبان این امکان را فراهم کرده است که با استفاده از موتور جستجوی قدرمند سایت، به فهرست کامل آثار و کتاب های منتشر شده انتشارات سخن دسترسی پیدا کنند. برای خرید آنلاین از نشر سخن مخاطبان می توانند به راحتی سفارش خود را در سایت فروشگاه اینترنتی کتاب روزآهنگ ثبت کنند و در سریع ترین زمان کتاب را دریافت کنند. پرفروش ترین کتاب ها و تازه های نشر سخن هم در سایت روزآهنگ در دسترس مخاطبان هستند. خرید کتاب در روزآهنگ از همیشه لذت بخش تر است.