حالت نمایش
  • فقط نمایش کتاب‌های موجود
مرتب سازی براساس

وضعیت اجتماعی کودکان در ایران

گروه مولفان | پیام روشنفکر
ناشر: آگاه
تعداد صفحات: 388

43,000 تومــان

کارگران بی طبقه

گروه مولفان | علیرضا خیراللهی
ناشر: آگاه
تعداد صفحات: 257

30,000 تومــان

خاقان صاحب قران و علمای زمان

گروه مولفان | سیداحمد کاظمی موسوی
ناشر: آگاه
تعداد صفحات: 310

36,000 تومــان

مبانی دستور شناختی

گروه مولفان | رونالد دبلیو. لانگاکر| جهانشاه میرزا بیگی
ناشر: آگاه
تعداد صفحات: 434

50,000 تومــان

ایدئولوژی، برنامه ی درسی و جامعه شناسی نوین آموزش

گروه مولفان | لوئیس ویس| ابو بوسا لوئیس| کمرون مکارتی| ابو بوسا لوئیس| گرگ دیمیتریادیس| ابو بوسا لوئیس| نازنین میرزابیگی
ناشر: آگاه
تعداد صفحات: 334

35,000 تومــان

جامعه شناسی شادی

گروه مولفان | میرطاهر موسوی| داود قاسم زاده
ناشر: آگاه
تعداد صفحات: 184

20,000 تومــان

از مولکول تا استعاره

گروه مولفان | جروم ا. فلدمن| جهانشاه میرزا بیگی
ناشر: آگاه
تعداد صفحات: 455

50,000 تومــان

گزارش وضعیت اقشار آسیب پذیر و آسیب دیدگان اجتماعی

گروه مولفان | سعید معیدفر
ناشر: آگاه
تعداد صفحات: 410

49,000 تومــان

رسانه های جدید و آینده ی دیپلماسی

گروه مولفان | فیلیپ ام. سیب| مسعود میرزایی
ناشر: آگاه
تعداد صفحات: 195

16,000 تومــان

ریاضیات از کجا می آید؟

گروه مولفان | جورج لاکوف| رافائل نونیث| جهانشاه میرزا بیگی
ناشر: آگاه
تعداد صفحات: 542

56,000 تومــان

استعاره ها از کجا می آیند؟

گروه مولفان | زولتان کووچش| جهانشاه میرزا بیگی
ناشر: آگاه
تعداد صفحات: 338

24,000 تومــان

زیبایی شناسی فهم انسان

گروه مولفان | مارک جانسون| جهانشاه میرزا بیگی
ناشر: آگاه
تعداد صفحات: 404

30,000 تومــان

agahpub logo لوگوی انتشارات آگاه

انتشارات آگاه در یک نگاه

محسن بخشی  اواسط دهه چهل سنگ بنای انتشارات آگاه را گذاشت. اولین کتابی هم که چاپ کرد استثنا و قاعده برتولت برشت بود با ترجمه م.ا.به آذین. بخشی بعدها با حسین حسینخانی شریک شد و حاصل این شراکت تاسیس فروشگاه انتشارات آگاه در سال هزار و سیصد و پنجاه شد. بعد از شراکت، مسئولیت فروشگاه و فروش به عهده محسن بخشی قرار گرفت و سهم حسینخانی هم شد انتخاب و تولید کتاب. آگاه کتابهایش بیشتر در زمینه های ادبی است و علوم انسانی.

 

همراه با محسن بخشی تا قبل از انتشارات آگاه

بخشی اول بهمن هزار و سیصد و هشت در خوانسار به دنیا آمد. پدرش تجارت تنباکو می کرد و اوضاع مالی خانواده خوب بود. آن وقت ها با اینکه مدرسه بود، بعضی خانواده ها مکتب را ترجیح می دادند، بخشی بزرگ، تاجر تنباکو و پدر محسن بخشی هم از این دست بود. نتیجه شد اینکه محسن بخشی سه سال رفت مکتب و خواندن و نوشتن یاد گرفت.

محسن بخشی تا نوزده سالگی در خوانسار ماند. مدتی خرازی داشت و نوزده سالش که شد وقت اجباری آن روزها و خدمت سربازی این روزها رسید. بخشی مثل خیلی ها که الان دنبال معافی هستند، دوس داشت نرود اجباری؛ آخر سر هم صد تومان داد و معاف شد.

سال هزار و سیصد و بیست و هفت هم همراه یکی از رفقا بار سفر بستند به مقصد تهران به نیت کار و پیشه.

بخشی همراه دوست و همسفرش در تهران در خیابان خانی آباد مشغول کارگری شدند با حقوقی البته چنگی به دل نمی زد. درآمد آنقدر کم بود که حتی کفاف استحمام را نمی داد و بخشی و دوست همشهری، جمعه ها و روزهای تعطیل می رفتند شهر ری، چشمه علی تا ضمن شنا لباس ها را هم شسته باشند.

 

اولین بار موسس انتشارات آگاه پایش چطور به دایره نشر باز شد؟

کُمیت اقتصادی بخشی و رفیقش هم چنان لنگ میزد و چرخ روزگار درست نمی چرخید، تا آنکه روزی در خیابان ناصرخسرو، یکی از دوستان و همشهری هایشان را می بینند. همشهری خوانساری پیگیر حالشان می شود و پیشنهاد می کند برای علی اکبر علمی کار کنند. علمی آن وقت داشته برای چاپخانه دنبال کارگر می گشته. بخشی و همراه و همسفرش، در چاپخانه مشعول کار می شوند با حقوق شصت تومان که می شود روزی دو تومان. باز هم این دو تومان البته برای مخارج و هزینه های زندگی کفاف نمی دهد. بخشی از آن روزها در مصاحبه این طور یاد کرده بود که دو نفری یک ناهار میخوردیم تا دخل و خرجمان بخواند.

 

محسن بخشی از این کتاب فروشی به آن کتابفروشی!

علی اکبر علمی وقتی جنم کار کردن بخشی را می بیند پیشنهاد می کند بخشی بشود مسئول انبار کاغذ؛ کاری که محسن بخشی دوست نداشت قبول کند. محسن بخشی منتقل می شود به کتاب فروشی علمی در شمال شمس العماره زیر دست مهدی آذر یزدی.

آذر یزدی مهربان و رئوف، دوستان بسیاری داشت که محسن بخشی شاهد مراوداتشان بود، مثلا صفاری و قربانی نویسندگان کتاب های ریاضی یا مرتضی کیوان که طرف بحث های سیاسی آذر یزدی بود. به گفته محسن بخشی، آذریزدی سیاست را خیلی دوست داشت.

بعد یک سال دوباره حاج علی اکبر علمی با پیشنهاد مسئولیت انبار کاغذ آمد سراغ محسن بخشی. جواب همان پارسالی بود و این بار حاج علی اکبر بخشی را اخراج کرد!

محسن بخشی زیاد بیکار نماند و مهدی آذریزدی او را معرفی کرد به حسن معرفت شیرازی، مدیر کتابخانه معرفت، اول خیابان لاله زار. اینجا جایی بود که هم کتاب فروخته می شد هم آبلیموی شیراز با برچسب «آبلیموی معرفت شیراز»!

 محسن بخشی در کتابخانه معرفت ماهی صدو بیست تومان حقوق می گرفت. درباره اینکه فقط کار کتاب می کرد یا در صنعت آبلیمو هم حسن معرفت از او کار می کشید یا نه، اطلاعی در دست نیست! بخشی پنج سال ماند پیش معرفت و بعد هم دوباره اخراج شد.

در روزهای بیکاری، محسن بخشی روزی در خیابان لاله زار، آقای آل رسول را می بیند. آل رسول که ماجرا را می فهمد پیشنهاد می دهد که معرفت و بخشی را آشتی دهد که بخشی اینطور جواب می دهد: «از گرسنگی بمیرم هم پیش معرفت بر نمی گردم!»

آل رسول درست زمانی این نه قاطع را شنید که همراه با احمد عظیمی زواره ای و ابوالحسن نجفی انتشارات نیل را راه انداخته بودند. نتیجه شد اینکه به محسن بخشی پیشنهاد شد برود در نیل کار کند. او هم رفت.

بعدها که شرکا سهمشان را واگذار کردند به احمد عظیمی، او هم کارها را سپرد دست کارمندهایی مثل همین محسن بخشی و خودش رفت پی درس و بحث علمی و تدریس در دانشگاه تهران.

 

انتشارات آگاه به دنیا می آید

همرمان با فعالیت در انتشارات نیل، محسن بخشی، فعالیت های مستقلش را در انتشارات آگاه کلید زد و اولین کتابش، استثنا و قاعده را منتشر کرد. احمد عظیمی هم اعتراضی نداشت چون کارهای نیل روی روال بود و منظم جلو می رفت.

یکی از مواردی که کمک حال محسن بخشی در تاسیس انتشارات مختلف بود، آشنایی اش با چهره هایی شاخص بود که طی سال های مستمر فعالیت در حوزه نشر حاصل شد. م.ا. به آذین، غلامحسین ساعدی، ابوالحسن نجفی، آذریزدی و حسینخانی و احمد شاملو و محمد قاضی از این جمله بودند.

به پیشنهاد حسینخانی، بخشی و برادرش به هم معرفی شدند تا در انتشارات آگاه شریک و همراه شوند و شدند. مغازه ای روبروی دانشگاه تهران خریداری شد به قیمت چهارصد هزار تومان که صد و بیست هزارتومانش سهم بخشی بود. از آن روز تا آخرین روزهای حیات مرحوم بخشی، حسینخانی و محسن بخشی، شریک و همکار بودند بدون دردسر و مسئله ای خاص.

 

آثار دکتر شریعتی در انتشارات آگاه

محسن بخشی خودش از هواخواه های دکتر شریعتی بود و زمینه و علاقه ای به چاپ آثار شریعتی داشت. این بود تا اینکه یک روز خانم پوران شریعت رضوی همسر دکتر می آید انتشارات آگاه و به محسن بخشی می گوید از نحوه تعامل دیگر ناشرها دل خوشی ندارد و تعریف شما را شنیده ام. پوران شریعت رضوی به محسن بخشی پیشنهاد می دهد که انتشارات آگاه آثار دکتر را چاپ کند. گفتگوهای تنهایی و میعاد با ابراهیم حاصل آن دیدار و گفتگو هستند.

 

محسن بخشی کدام کتاب انتشارات آگاه را خیلی دوست داشت؟

به قول خود مرحوم بخشی تمام کتاب هایی که به عنوان ناشر چاپ کرده اند را بخشی مثل فرزندانش دوست داشت ولی افسانه های کردی را بیشتر. هر جا هم به عنوان هدیه می خواست کتاب ببرد این را می برد. عروسی بود یا کسی صاحب اولاد می شد یا خانه می خرید، بخشی افسانه های کردی را کادوپیچ می کرد می برد برای مبارک باد.

 

داستان تعلیق انتشارات آگاه

اردیبهشت سال هزار و سیصد و هشتاد و نه انتشارات آگاه اجازه حضور در نمایشگاه کتاب را پیدا نکرد که این خودش به خودی خود برای یک ناشر چالش و دردسری بزرگ است. ولی چالش بزرگتری هم در راه بود، وقتی که اداره کتاب، آثار انتشارات آگاه را دریافت نمی کرد و کتاب ها معطل و در صف از رسیدن به کتاب فروشی ها عاجز شدند.

حسینخانی زمانی در گفتگویی رسانه ای گفته بود «نوع پروانه نشر انتشارات آگاه، دایمی ا ست و طبق قانون برای ابطال این پروانه باید كمیسیون مربوطه با اعضای مشخص شده در قانون تشكیل شده و رای گیری صورت گیرد. بنابراین طبق قانون؛ پروانه نشر من تنها در چنین شرایطی باطل خواهد شد، درصورتی كه نه جلسه ای پیرامون موقعیت آگاه تشكیل شده و نه رای گیری صورت گرفته است.»

مسئولین وقت به انتشارات آگاه قول پیگیری دادند و البته که کتاب ها نمی توانست معطل بمانند. انتشارات آگاه هم کتاب هایش را می داد به ناشران دیگری که زمانی آدمهایشان در خود انتشارات آگاه فعالیت می کردند و مشق های نشرشان را زمانی از روی دست محسن بخشی و حسینخانی می نوشتند.

هر چه بود داستان این تعلیق کتاب چاپ نکردن ها طول کشید تا سال هزار و سیصد و نود و دو که دوباره انتشارات آگاه رفع تعلیق شد و کتاب هایی با آرم و نشان آگاه رفتند به ویترین کتاب فروشی ها.

 

کتاب های انتشارات آگاه را چطور تهیه کنیم؟

برای خرید کتاب در میان آثار و کتاب های انتشارات آگاه می توانید سفارش خود را به راحتی در فروشگاه اینترنتی کتاب روزآهنگ ثبت کنید و در سریع ترین زمان کتاب را دریافت کنید. فهرست کامل آثار و کتاب های انتشارات آگاه در سایت روزآهنگ در دسترس شما هستند.