حالت نمایش
  • فقط نمایش کتاب‌های موجود
مرتب سازی براساس

تمهیداتی بر نظریه زبان

گروه مولفان | لوئیس یلمسلو| محمدامین شاکری
ناشر: خوارزمی
تعداد صفحات: 295

32,000 تومــان

انقلاب

گروه مولفان | هانا آرنت| عزت الله فولادوند
ناشر: خوارزمی
تعداد صفحات: 404

35,000 تومــان

زمان از دیدگاه کانت

گروه مولفان | علی قیصری
ناشر: خوارزمی
تعداد صفحات: 336

32,000 تومــان

کلودیوس بومبارناک

گروه مولفان | ژول ورن| کتایون شهپرراد| آذین حسین زاده
ناشر: خوارزمی
تعداد صفحات: 326

24,000 تومــان

بحث در ما بعدالطبیعه

گروه مولفان | ژان آندره وال| یحیی مهدوی
ناشر: خوارزمی
تعداد صفحات: 968

80,000 تومــان

قانون های بنیادین فکر

گروه مولفان | یونس ادیانی
ناشر: خوارزمی
تعداد صفحات: 524

40,000 تومــان

ابله

گروه مولفان | فئودور میخائیلوویچ داستایوسکی| مهری آهی
ناشر: خوارزمی
تعداد صفحات: 1064

69,000 تومــان

درباره کلیله و دمنه

گروه مولفان | محمدجعفر محجوب
ناشر: خوارزمی
تعداد صفحات: 222

20,000 تومــان

ضد خاطرات

گروه مولفان | آندره مالرو| ابوالحسن نجفی| رضا سیدحسینی
ناشر: خوارزمی
تعداد صفحات: 696

60,000 تومــان

بنیاد مابعدالطبیعه اخلاق

گروه مولفان | ایمانوئل کانت
ناشر: خوارزمی
تعداد صفحات: 210

80,000 تومــان

ماکس شلر و پدیدارشناسی

گروه مولفان | مانفرد اس. فرینگس
ناشر: خوارزمی
تعداد صفحات: 182

15,000 تومــان

گذری به هند

گروه مولفان | ادوارد مورگان فورستر| حسن جوادی
ناشر: خوارزمی
تعداد صفحات: 508

35,000 تومــان

انتشارات خوارزمی در یک نگاه

انتشارات خوارزمی را سال هزار و سیصد و چهل و هفت چند نفر از معلم های دبیرستان و فرهنگیان معروف آن دوره، تاسیس کردند. از همان سال هم علیرضا حیدری شد مدیر عامل و در این سمت باقی ماند تا هزار و سیصد و هشتاد و شش که پیمانه عمرش پر شد و به دیار باقی رفت.

 سال هزار و سیصد و پنجاه و دو نقطه عطف مهمی در مسیر پرماجرای انتشارات خوارزمی بود. سالی که انتشارات خوارزمی تا آستانه تعطیلی همیشگی رفت ولی عبدالرحیم جعفری، مدیر انتشارات امیرکبیر به دادش رسید، او بخشی از سهام خوارزمی را خرید و نشر خوارزمی حیاتش را ادامه داد و شد یکی از ناشران ماندگار ایران.

انتشارات خوارزمی از زمان تاسیس در زمینه های مختلفی کتاب چاپ کرده است؛ تاریخ، ادبیات معاصر، ادبیات کلاسیک، اقتصاد، فلسفه، ریاضی، فرهنگ‌نویسی و سفرنامه از جمله این حوزه هاست.

برای خرید اینترنتی کتاب در میان آثار انتشارات خوارزمی در حوزه های مختلف می توانید در سایت فروشگاه اینترنتی کتاب روزآهنگ، سفارش خود را ثبت کنید و در سریع ترین زمان کتاب را دریافت کنید. فهرست کامل آثار نشر خوارزمی و پرفروشترین های انتشارات خوارزمی هم در سایت روزآهنگ در دسترس شما هستند.

 

علیرضا حیدری موسس انتشارات خوارزمی

موسس انتشارات خوارزمی مشق های ادبی و کتابی و نشر را خیلی قبل از آنکه سنگ بنای انتشارات خوارزمی را بگذارد شروع کرده بود. یک نمونه، سردبیری مجله سخن است در سال چهل و شش و هفت. این هم البته خودش داستانی است که چطور علیرضا حیدری شد سردبیر مجله مهم آن روزها.

علیرضا حیدری قبل از انتشارات خوارزمی و حتی مجله سخن هر جا که بود بخش مهمی از زندگی اش ربط داشت به کتاب. یک سال بوریس پاسترناک برنده جایزه نوبل شد و به همین مناسبت علیرضا حیدری دست به قلم شد و یادداشتی در رابطه به این نویسنده نوشت و فرستاد دفتر مجله سخن برای دکتر پرویز ناتل خانلری. یادداشت را خانلری سخت پسندید و این شد زمینه آشنایی او با حیدری. آشنایی رسید به همکاری و بعد هم زمانی حیدری شد سردبیر مجله.

زمانی قرار شد مجله سخن علمی هم منتشر شود. این مربوط به دوره ای است که هنوز حیدری سردبیر سخن بود. حیدری ضمن کارهای انتشار مجله جدید گروهی آموزشی تشکیل داد به اسم «گروه فرهنگی خوارزمی» که کسانی مثل پرویز شهریاری عضوش بودند.

بنا بود گروه متن های علمی و کتاب های مناسب برای دانش آموزان ایرانی تولید کند. خلائی که حیدری به همراه کسانی مثل باقر امامی، پسردایی اش، دست گذاشته بود رویش نبود متتن علمی مناسب برای نوجوانان بود. آن طرف آب اما به این نیاز متناسب با زیست بوم خودشان جواب داده بودند. به قول حیدری در فرنگ.

بنا شد همین کارهای فرنگی بشود سرمشق و الگو متناسب با آن کارهای مناسب تولید شود که البته دست آخر نشد. اینکه چرا دست آخر گروه به هدفش آن طور که باید نرسید دلایل مختلفی داشت یکیشان از زبان مرحوم حیدری این است:

«افراد به طور منفرد تلاش می کردند و هیچ ارتباطی با هم نداشتند. با تجربه همدیگر هم بیگانه بودند و کتاب هایی هم که منتشر شد بدون اطلاع از تجربه های دیگران بود. در واقع به نیازی که گروه فرهنگی خوارزمی احساسش کرده بود جواب داده نشد.»

باقر امامی و علیرضا حیدری یک روز نشستند به محاسبه و تصمیم گرفتند موسسه ای جدید ایجاد کنند. قرار شد علیرضا حیدری هم عضو هیات موسس باشد. این شد که انتشاررات خورازمی سال هزار و سیصد و چهل و هفت به دنیا آمد. هسته اولیه انتشارات خوارزمی به همت علیرضا حیدری، باقر امامی، پرویز شهریاری، منوچهر بزرگمهر و چند نفر دیگر بودند. مدیرعامل هم تقریبا از ابتدا تا انتها شد همین علیرضا حیدری.

یک ماه بعد از تاسیس هم گروه ویرایش در انتشارات خوارزمی درست شد. مسئولش هم کسی نبود جز علیرضا حیدری. بنا بود این انتشارات نوپا هم در زمینه کتاب های درسی کار کند هم کمک درسی. بعدها اسم و رسم خوارزمی روی بن و پی کتاب های طبقه دوم درست شد یعنی کتاب های غیر درسی و الان کمتر کسی است که در حافظه کتاب خانه اش از کمک درسی های انتشارات خوارزمی نشانی داشته باشد.

 

داستان سووشون در انتشارات خورازمی

قصه ویرایش در انتشارات خوارزمی اهمیت خیلی زیادی داشت. اگر کتاب ترجمه بود، باید حتما با اصلش مقابله می شد. اگر تصحیحی انجام می گرفت باید سنجیده می شد اگر هم کتاب تألیفی بود ماجرای ویرایش می رفت سمت ویرایش تألیفی مثل رمانی که سیمین دانشور نوشت و جلال آل احمد طرح اولیه اش را برد انتشارات خوارزمی برای چاپ.

علیرضا حیدری، جلال آل احمد و سیمین دانشور جلسات مشترکی گذاشتند و درباره کتاب بحث کردند. حتی در بعضی از این جلسات سیمین دانشور خودش حاصل نبود ولی خروجی بحث ها را هر چه بود می پذیرفت. تصمیمات هم در کتاب اعمال می شدند. این صورت از ویرایش رمان شد یک تجربه موفق در کار ویرایش رمان ایرانی که بعدها در انتشارات خوارزمی زیاد تکرار شد. البته این نوع ویرایش محتوایی نیست و فقط بناست کمک کند غنای مطلب بیشتر شود.

 

چه کسانی در انتشارات خوارزمی عهده دار ویرایش بودند؟

خوارزمی در جنوب خیابان دانشگاه و در ساختمانی سه طبقه دفتر گرفته بود. هر طبقه هم شش تا هفت اتاق داشت. بین سال های 1354 تا 1357 تقریبا همه اتاق ها را ویراستاران گرفته بودند.

برای ویراست زبان آلمانی، فرامرز بهزاد و حسینی زاد و مجتهدی همکاری می کردند. در گروه زبان فرانسه ابوالحسن نجفی و رضا سید حسینی کار را به دوش می کشیدند، البته همکاران داشتند و زمانی مهشید امیرشاهی هم با آنها کار کرد.

گروه انگلیسی هم که از بقیه گروه ها پر و پیمان تر بود و خود علیرضا حیدری در آن حضور داشت. کسانی مثل احمد بیرشک و فریبرز مجیدی هم با گروه انگلیسی همکاری می کردند که این دو نفر کار را می بردند خانه انام می دادند و برای مقابله می آوردند دفتر انتشارات خوارزمی.

البته این نبود که کل کار را بر اساس زبان کرت بندی کنند؛ زمانی در انتشارات خوارزمی به این ایده رسیدند که ویراستار باید به نویسنده یا آن مکتبی که در کار شالوده اصلی است مسلط باشد. راهش هم این بود که مثلا در مورد بالزاک سی نفر بنشینند و کل دوره آثار او را ترجمه کنند و بخوانند تا با شیوه او آشنا شوند و زبانش را بفهمند.

ایده درخشان بود ولی غیر قابل اجرا؛ هم صبر زیادی می خواست هم توش و توان مالی فراوان که انتشارات خوارزمی و علیرضا حیدری نداشتند. این شد که رفتند گشتند آدم هایی را پیدا کنند که به نویسنده ها یا مکاتب، به فراخور حال مسلط باشند. مثلا رفتند کسی را کردند که به آثار برتولت برشت مسلط باشد یا آندره مارلو، سایپرس و داستایفسکی.

 

نماد انتشارات خوارزمی از کجا آمد؟

از کف بشقاب، بشقاب نیشابور. طرح درخت دانش را علیرضا حیدری از اینجا پسندید و کار را به چند طراح سپرد تا روی آن کار کنند. از میان طرح ها کار محمود جوادی پور را حیدری پسندید و شد نشان انتشارات خوارزمی.

 

فراز و فرود انتشارات خوارزمی

تلاش ها و شیوه کاری در انتشارات خوارزمی بالاخره جواب داد و انتشارات خوارزمی شد سری میان سرها. این معنی دیگرش انباشت اعتبار بود و سود و سرمایه که البته شد بستری برای اختلاف. علیرضا حیدری معتقد بود عده ای از شرکا علاقه شان به نشر جهات دیگری داشت.

اختلافات و داستان فرود و نزول انتشارات خوارزمی بر می گردد به زمان قبل از انقلاب. علیرضا حیدری در گفتگو با دهباشی گفته بود:

«جو پرتنش انتشارات دانشگاه صنعتی که من سرپرست آن بودم به خوارزمی هم سرایت کرد و دستگاه فرهنگ و هنر وقت هم که علی القاعده باید به مسئله حساسیت نشان می داد، بیکار نشست و زوال نشر شروع شد».

 

چند جمله بیشتر در رابطه با دغدغه های فرهنگی انتشارات خوارزمی

علیرضا حیدری زمانی از خود دو تا سوال پرسیده بود یکی اینکه چرا دیگر کسانی مثل صادق چوبک، دکتر هشترودی یا جرجانی تکرار نمی شوند؟ سوال دوم هم اینکه آیا واقعا ترجمه آثار فرنگی که خوانده می شوند همانی است که نویسنده در اصل گفته و نوشته؟ در جامعه آثار ارسطو هست و خوانده می شود، باب مقولات فلسفی باز است ولی نیازی مهم جواب نگرفته؛ اینکه نیاز داریم به ارسطویی قابل تفکر در زبات فارسی. کتابخانه ها پر هستند از کتاب های زبان های مختلف ولی نمی توان آنها را با این زبان تفکر کرد.

با این دو تا سوال و دغدغه علیرضا آستین همت را بیشتر بالا زد و خوارزمی انتشاراتی شد که ما الان می شناسیم. علیرضا حیدری دلش فضای فرهنگی می خواست که رشد فرهنگی را به دنبال داشته باشد.

 

چه کسانی با انتشارات خوارزمی کار کرده اند؟

اسم هایی که با خوارزمی کار کرده اند هر کدام برای خود ماجرا و شرحی دارند، هر کدام از این اسم ها شاید ستاره ای باشند که هر ناشری دوست دارد در آسمان کتاب هایش بدرخشد. از این حیث آسمان انتشارات خوارزمی و علیرضا حیدری ستاره باران است:

پرویز ناتل خانلری، مجتبی مینوی، بدیع‌الزمان فروزانفر، پرویز شهریاری، احمد بیرشک، سیمین دانشور، عزت الله فولادوند، نجف دریابندری، فریدون آدمیت، محمد قاضی، فتح‌الله مجتبایی، شاهرخ مسکوب، محمدحسن لطفی، محمدعلی موحد، حمید عنایت، رضا سیدحسینی، منوچهر بزرگمهر و سیدحسین نصر از جمله نویسندگان، محققان و مترجمانی هستند که انتشارات خوارزمی آثارشان را منتشر کرده‌ است.

 

این روایت ادامه دارد...