حالت نمایش
  • فقط نمایش کتاب‌های موجود
مرتب سازی براساس

کیفیت زندگی شهری

گروه مولفان | مجتبی یزدانی
ناشر: تیسا
تعداد صفحات: 160

16,900 تومــان

حکمرانی حزبی و دمکراسی حزبی

گروه مولفان | ولفگانگ تسه. مولر| ابو بوسا لوئیس| هانه مارته نارود| ابو بوسا لوئیس| کاره استروم| ابو بوسا لوئیس| علی باقری دولت آبادی
ناشر: تیسا
تعداد صفحات: 477

44,900 تومــان

نظریه های متاخر توجیه و شناخت

گروه مولفان | جلال پی کانی
ناشر: تیسا
تعداد صفحات: 336

33,900 تومــان

مونتسکیو و روسو

گروه مولفان | امیل دورکیم| یونس اکبری| مسعود زمانی مقدم
ناشر: تیسا
تعداد صفحات: 160

18,900 تومــان

معجزه

گروه مولفان | آر. ج پالاسیو| شاهپور سخی
ناشر: تیسا
تعداد صفحات: 295

29,900 تومــان

در محضر توپخانه

گروه مولفان | محمد نظرپور
ناشر: تیسا
تعداد صفحات: 126

14,900 تومــان

بوی خوش عشق

گروه مولفان | نیازی کلوش| خدیجه نصیریان
ناشر: تیسا
تعداد صفحات: 136

14,900 تومــان

سیاست نامه سعدی

گروه مولفان | روح الله اسلامی
ناشر: تیسا
تعداد صفحات: 168

19,900 تومــان

جامعه شناسی چشم و هم چشمی

گروه مولفان | فرشاد قوشچی
ناشر: تیسا
تعداد صفحات: 116

13,900 تومــان

زنان سبیلو و مردان بی ریش -جلد 1

گروه مولفان | افسانه نجم آبادی| آتنا کامل| ایمان واقفی
ناشر: تیسا
تعداد صفحات: 150

14,900 تومــان

جامعه شناسی و رنج هایش

گروه مولفان | تقی آزاد ارمکی
ناشر: تیسا
تعداد صفحات: 144

17,900 تومــان

از ماست که برماست

گروه مولفان | رضا بهرام پور قره تپه
ناشر: تیسا
تعداد صفحات: 158

15,900 تومــان

teesa publication logo لوگوی انتشارات تیسا

سعید احمدی بنیان گذار انتشارات تیسا

سعید احمدی بنیان گذار انتشارات تیسا تا قبل از کار خصوصی نشر پانزده سال با این حوزه سابقه آشنایی داشت. این سابقه آشنایی هم بیشتر از جنس مسئولیت های دولتی بود و در انواع ارگان ها کار نشر را دولتی تجربه کرده بود و زیر و بم کار را می دانست. سال هزار و سیصد و هشتاد و نه برای سعید احمدی سال متفاوتی بود. این سال او از کار دولتی قطع امید کرد و به قول خودش یقین کرد در کار دولتی نه امیدی هست نه سودی پس استعفایش را نوشت و گذاشت روی میز روسا. صندلی کارمندی را هم بوسید و به مقصد کار خصوصی آستین همت بالا زد و راهی بازار شد.

سعید احمدی خودش علوم سیاسی خوانده و در حوزه نشر هم روی علوم انسانی تمرکز کرد. اول قرار نبود روی مباحث مدیریت شهری تمرکز کند ولی بعد از چند ماه تامل وقتی کلاهش را قاضی کرد و نشست به حساب و کتاب؛ روزی که سعید احمدی دو دو تا چهارتا می کرد، حداقل پنج هزار دانشجو در حوزه علوم شهری مشغول تحصیل بودند. خود این ظرفیت خوبی بود برای بازار نشر.

متناظر با این تعداد دانشجو رشته ها و مقاطع دانشگاهی درست بود که کتاب و متن درست و حسابی برای مطالعه نداشتند. حتی شب امتحانشان هم نمی توانستند بروند انقلاب کتاب سر راست و رند بخرند! مثلا کتابی هست به اسم «نظریه های اجتماعی مسئله شهری» که آقای شارع پور ترجمه کرده و تا سال های سال این کتاب ظرفیت دارد که بازنشر شود و دانشجوها در طول ترم یا شب امتحان این کتاب را بخوانند.

سعید احمدی یک دغدغه دیگر هم داشت این که خوانشی بومی از مسئله، علاوه بر ترجمه های خوب وجود داشته باشد. برای این یک قلم هم می شد رفت سراغ تحقیق ها و پایان نامه های درست و حسابی و از آنها کتاب بیرون آورد. مثالی از خروجی این نگاه الان کتاب «اعتماد و همکاری در نوسازی شهری» است. البته این کتاب هایی که حرفشان شد مال بعد از تاسیس انتشارات تیسا است که هنوز قصه اش را نگفته ایم.

جمع خروج از کار دولتی و دغدغه ها و فرصتهایی که سعید احمدی آنها را شناخته بود شد تاسیس انتشارات تیسا.

 

انتشارات تیسا ره صدساله را دو سال و نیمه طی می کند

از زمان تاسیس، در یک بازه زمانی سی و دو ماهه انتشارات تیسا صد و ده عنوان کتاب چاپ کرد. هشتادتایش هم مربوط به علوم شهری بود. همین باعث شد نشر تیسا ظرف دو سال و نیم شناخته شود؛ اتفاقی که برای بیشتر ناشرها ده پانزده ساله می افتد.

 

آیا انتشارات تیسا متعلق به شهرداری است؟

اگر این سوال را از سعید احمدی بپرسید سریع جواب می دهد و استدلال مفصلی هم می آورد که قابل قبول به نظر می رسد.

اینکه بعضی ها می گویند تیسا متعلق به شهرداری است از اینجا شروع می شود که انتشارات تیسا با همکاری اداره مطالعات اجتماعی فرهنگی شهرداری کتاب هایی را منتشر کرده بود. تعداد این کتاب ها که بیشتر شد عده ای درآمدند که بله انتشارات تیسا متعلق به شهرداری است اما سعید احمدی برای کاملا خصوصی بودن نشرش و اینکه داستان شهرداری چیست استدلال دارد:

در بازار نشر چهل درصد پشت جلد را که باید بدهی به پخشی ها تا کتابت را تا ویترین کتابفروشی ها برسانند. تازه این چهل درصد هم نه نقد است نه قطعی. هر وقت همه کتاب ها فروش رفت پخش برای هشت ماه بعد چک می دهد. کل این ماجرا در بهترین حالت هجده مال زمان می برد؛ لااقل برای احمدی و انتشارات تیسا که این طور است. در ارتباط با هزینه ها ولی فرصت حداکثر سه ماهه است و ناشر تنها همین قدر وقت دارد تا هزینه ها را پرداخت کند. این وسط موردی هم هست مثل کاغذ که انتشارات تیسا همان اول کار باید نقد می خریده.

راه حلی که سعید احمدی در انتشارات تیسا به فکرش رسید، امضای تفاهم نامه مشترک علمی بود؛ بین نشر و جاهای دیگر. این طوری هزینه ها تقسیم می شود یا جایی هزینه ها را به عهده می گیرد یا پیش خرید انجام می شود.

انجمن جامعه شناسی، انجمن ارتباطات، پایگاه انسان شناسی و فرهنگ، فصل نامه مطالعات بین المللی مثالهایی از جاهایی هستند که انتشارات تیسا با آنها از این دست قراردادها بسته؛ اداره مطالعات فرهنگی اجتماعی شهرداری از جاهایی بود که اتاق فکر خوبی هم در آن شکل گرفت و کار خوب پیش رفت.

احمدی تجربه گذشته اش در نشرهای دولتی را با شهرداری شریک شد و به آنها پیشنهادهایی داد. مثلا اینکه بگذارند کتاب خودش در بازار راهش را برود و جایش را باز کند یا مثلا پیشنهادهایی در مورد نشان و لوگو که شهرداری از خیر چاپ لوگویش گاهی بگذرد.

از نتیجه کار هم شهرداری راضی بوده هم انتشارات تیسا. احمدی اعتقاد داشت اصلا پای رانت در کار نبوده یک دلیلش هم این است که مراکز علمی از این آثار استقبال کرده اند و یک دلیل بزرگتر اینکه یک زمامی هم شهرداری تصمیم گرفت با جاهای دیگر بیشتر کار کند و کار انتشارات تیسا با شهرداری کمتر شد.

 

مشکلات انتشارات تیسا با «بیشعوری»

کتابی بود به اسم asshole no more  که سال هزار و سیصد و هشتاد و شش محمود فرجامی آن را از انگلیسی به فارسی ترجمه کرد. فرجامی سر این کار زحمت زیادی هم کشید چون به علت اختلاف فرهنگی کار ترجمه اش آسان نبود؛ شوخی ها اگر ترجمه مستقیم می شدند جالب از آب در نمی آمد. مثال ها قدیمی بودند و گره هایی از این قبیل در کار مترجم می افتاد. با ذوق و زحمت و ابتکار بالاخره فرجامی کار را آبرومند تمام کرد . اسم کتاب را هم گذاشت بیشعوری .

کتاب مجوز انتشار نگرفت و همین طور مدتی خاک خورد تا اینکه به پیشنهاد دوستی فایل پی دی اف آن توسط فرجامی منتشر شد. برای جلد مجازیِ کتابِ مجازی هم طرحی از تابلوی جیغ مونش انتخاب شد . تایپوگرافی ها هم سپرده شد به صدرا بهشتی.

کار توی همان اینترنت گرفت و بعد از مدتی نسخه های چاپی و کاغذی هم سر از کتابفروشی ها در آوردند. در بیشعوری قیامتی به پا شد و کسانی سنگ تمام گذاشتند، مثلا کسی به اسم انتشارات گوتنبرگ سوئد کار را مخفیانه چاپ کرده بود در حالی که اصلا روح آنها از این ماجرا خبر نداشت.

گذشت تا دولت دکتر حسن روحانی که بیشعوری توانست مجوز چاپ بگیرد. محمود فرجامی و انتشارات تیسا هم صاحب تمام حقوق قانونی اثر بودند.

با اینکه قبلا کار، اینترنتی منتشر شده بود باز هم از نسخه کاغذی استقبال خوبی شد. این بار هم بیشعوری قیامت به پا کرد. یکی رفت انتشاراتی زد با اسمی شبیه تیسا و کتاب را بی اجازه چاپ کرد یکی دیگر جور دیگری کار را کپی کرد یکی عینا با اسم محمود فرجامی به عنوان مترجم.

بعصی ها ابتکار بیشتری به خرج دادند و بیشعوری دو و بیشعوری سه را هم روانه بازار کردند؛ با مترجم های خیالی. بیشعوری بدون سانسور یکی دیگر از شاهکارهای این داستان بود.

فرجامی جایی گفته بود من شخصا بیست و یک نمونه از کتاب را جمع آوری کرده ام! آخر سر هم در ارتباط با بیشعوری پیگیری های انتشارات تیسا و فرجامی بی نتیجه ماند.

 

معنی اسم تیسا چیست؟

مازنی ها به پا برهنه می گویند «تیسا په». برنج خالی بدون خورشت هم «تیسا پلا» است. خلاصه هر چیز خالصی می شود تیسا. اینکه معنی تیسا در گویش مازندرانی خالی و بی پیرایه است و در طبری معنی اش تنها و یکتا باعث شد تا سعید احمدی و همکارانش با توجه به شعارشان این اسم را انتخاب کنند؛ شعار انتشارات تیسا این است : «فرصتی برای گسترش افکار». حالا اینکه دقیقا ربطش چیست باید از خود احمدی پرسید هر چه هست اسم انتشارات خوش آهنگ از آب درآمده.

 

کتابهای انتشارات تیسا را از کجا بخریم؟

در سایت روزآهنگ می توانید فهرست کامل کتابهای انتشارات تیسا را ببینید. خرید اینترنتی کتاب در روزآهنگ تجربه ای است لذت بخش. کتاب را راحت و آنلاین سفارش دهید و در سریعترین زمان دریافت کنید.