حالت نمایش
  • فقط نمایش کتاب‌های موجود
مرتب سازی براساس

تاملات کلامیه

گروه مولفان | محمدحسن هردنگی| علی محمد ولوی| نیره دلیر| خدیجه سهراب زاده
ناشر: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
تعداد صفحات: 589

30,000 تومــان

فلسفه کانت

گروه مولفان | منوچهر آشتیانی| میثم سفیدخوش
ناشر: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
تعداد صفحات: 981

60,000 تومــان

ظهور دیالکتیک آلمانی

گروه مولفان | زهره معماری| پگاه مصلح| لیدا شجاعی
ناشر: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
تعداد صفحات: 311

21,000 تومــان

شعر پایداری در عراق معاصر

گروه مولفان | معصومه نعمتی قزوینی
ناشر: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
تعداد صفحات: 243

17,000 تومــان

جامعه شناسی تاریخی

گروه مولفان | منوچهر آشتیانی
ناشر: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
تعداد صفحات: 971

55,000 تومــان

کودکان و معلمان در کلاس ویگوتسکی

گروه مولفان | ساندرا اسمایت| مهرنوش هدایتی| زهرا زراعت
ناشر: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
تعداد صفحات: 337

22,000 تومــان

گویش نامۀ علامرودشت

گروه مولفان | محمود مهرآوران| سعید غلامی
ناشر: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
تعداد صفحات: 474

30,000 تومــان

تاریخ نجف

گروه مولفان | حسین براقی| حسین منوچهری
ناشر: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
تعداد صفحات: 433

26,000 تومــان

گویش تودشک

گروه مولفان | همادخت همایون
ناشر: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
تعداد صفحات: 326

21,000 تومــان

الحکمه الاشراقیه

گروه مولفان | یحیی بن حبش سهروردی| محمد ملکی
ناشر: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
تعداد صفحات: 580

40,000 تومــان

تاریخ شفاهی بمباران شیمیایی سردشت

گروه مولفان | ریزان حکمت| علیرضا ملایی توانی
ناشر: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
تعداد صفحات: 480

30,000 تومــان

خلاصه المقامات شیخ جام

گروه مولفان | ابوالمکارم بن علاءالملک جامی| حسن نصیری جامی
ناشر: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
تعداد صفحات: 529

45,000 تومــان

Institute for Humanities and Cultural Studies logo لوگوی انتشارات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

داستان طولانی یک اسم

انقلاب که پیروز شد، بعد از دو سه سال، حوال هزار و سیصد و شصت، هیئت دولت در جلسه دوازده موسسه را با هم ادغام کرد و گفت اینطور بازدهی بیشتر است و از حالا به بعد این دوازده موسسه، اسمشان باشد مؤسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی. از نظر سازمانی هم قرار شد این موسسه وابسته به وزارت فرهنگ و آموزش عالی باشد. وزارتی که بعدها اسمش تغییر کرد و الان به اسم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شناخته می شود. مؤسسه هایی که ادغام شدند تا مؤسسه  مطالعات و تحقیقات فرهنگی شکل بگیرد این ها بودند:

انجمن حکمت و فلسفه ایران؛ بنیاد شاهنامه فردوسی؛ بنیاد فرهنگ ایران؛ بنیاد فرهنگ و هنر ایران؛ پژوهشکده علوم ارتباطی و توسعه ایران؛ پژوهشگاه علوم انسانی؛ فرهنگستان ادب و هنر ایران؛ فرهنگستان زبان ایران؛ فرهنگستان علوم ایران؛ مرکز اسناد فرهنگی آسیا؛ مرکز ایرانی تحقیقات خارجی؛ مرکز ایرانی مطالعه فرهنگ  ها.

مؤسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی که خودش حاصل یک تغییر و تصمیم بزرگ بود در مسیرش باز هم بنا بود تغییر را تجربه کند و سال هزار و سیصد و شصت و نه، شورای گسترش آموزش عالی تصمیم گرفت عنوان پژوهشگاه را جایگزین عنوان موسسه کند. سال هزار و سیصد و هفتاد و دو تشکیلات نهایی پژوهشگاه را سازمان امور اداری و استخدامی تصویب کرد. یک سال بعد هم یعنی در سال هفتاد و دو شورای پژوهشگاه که می خواست روی سمت و سوی علوم انسانی در تحقیقات پژوهشگاه تاکید کند عنوان پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی را گذاشت روی این نهاد. شورای عالی گسترش آموزش عالی هم این انتخاب را تایید کرد

 

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی چه کار می کند؟

به صورت خلاصه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ، در زمینه علوم انسانی پژوهش می کند. زمینه ها هم مختلف است ؛ مثلا ادبیات، تاریخ، فلسفه و علوم حکمی، ادیان و معارف دینی، عرفان، زبان شناسی، علوم اجتماعی، اقتصاد تطبیقی، علوم سیاسی.

زمینه دیگری که در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به آن علاقه دارند مطالعه فرهنگ های مختلق بشری است. این پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بزرگترین نهاد پژوهشی وطن است که در موضوعات مختلف علوم انسانی و فرهنگ اسلامی-ایرانی اعضایش دود چراغ می خورند و کار فرهنگی و پژوهشی انجام می دهند.

 

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی چه اهدافی دارد؟

قراری که اعضا و بنیان گذاران از روز اول در مورد اهداف با خودشان داشته اند پژوهش در تمامی حوزه های علوم انسانی است برای توسعه علوم انسانی  در کشور. این شاید اصلی ترین وظیفه پژوهشگاه باشد که بقیه موارد حول این محور شکل گرفته اند. برای این هدف، در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ، ماموریت ها و چشم اندازهایی تعریف می شود که البته با توجه به مقتضیات جوامع امروزی که مدام تغییر و تحول را تجربه می کنند، این ماموریت ها هم پویا هستند و با توجه به شرایط به روز می شوند.

در راستای این نگاه، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، «معاونت پژوهشی و تحصیلات تکمیلی » را تشکیل داده که وظیفه اش اداره پژوهش های علمی است و بر حسن اجرای طرح های پژوهشی هم نظارت می کند. پیگیری انتشار پژوهش ها هم بر عهده این معاونت است.

یکی دیگر از اهداف پژوهشگاه تربیت نیروی انسانی کارآمد و کاربلد است؛ تربیت دانشجویان و پژوهشگران در حوزه های مختلف علوم انسانی. بخش تحصیلات تکمیلی این بار را به دوش گرفته و سعی می کند به سرمنزل برساند.

پژوهشکده ها و گروه های پژوهشی مختلف پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

چهارده پژوهشکده در رشته های مختلف ماموریت و اهداف پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی را پی می گیرند:

1ـ پژوهشکده  زبان و ادبیات (گروه های پژوهشی:  بنیادین، ادبی در موضوعات مختلف، تحقیقات میان رشته ای، ترجمه، ادبیات و کاربردهای اجتماعی)

2ـ پژوهشکده تاریخ ایران (گروه های پژوهشی: تاریخ اقتصادی ایران، تاریخ اجتماعی ایران، تاریخ فرهنگی، تاریخ سیاسی ایران، تاریخ ایران فرهنگی)

3ـ پژوهشکده مطالعات تطبیقی اقتصاد و مدیریت (گروه های پژوهشی: اندیشه  های اقتصادی، اقتصاد تطبیقی، نظام های اقتصادی، مدیریت راهبردی، دانش و پژوهش، مدیریت فرهنگی)

4ـ پژوهشکده مطالعات اجتماعی (گروه های پژوهشی: جامعه شناسی نظری ـ فرهنگی، بررسی مسائل اجتماعی و روانشناختی ایران، جامعه شناسی تاریخی ایران، فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، مطالعات توسعه، امنیت و جامعه، مطالعات زنان)

5ـ پژوهشکده زبان شناسی (گروه های پژوهشی: حوزه نظری، حوزه کاربردی، حوزه میان رشته ای)

6ـ پژوهشکده مطالعات فرهنگی و ارتباطات (گروه های پژوهشی: مطالعات نظری سیاست، مطالعات راهبردی و کاربردی فرهنگ و ارتباطات، مطالعات بین رشته ای فرهنگ و ارتباطات)

7ـ پژوهشکده اندیشه سیاسی، انقلاب و تمدن اسلامی (گروه های پژوهشی: مطالعات نظری سیاست، مطالعات کاربردی سیاست، روابط بین الملل، فلسفه سیاسی، نظریه پردازی انقلاب اسلامی، تمدن اسلامی)

8ـ پژوهشکده حکمت معاصر (گروه های پژوهشی: مطالعات تطبیقی عرفان، مطالعات قرآنی و حدیث، حکمت اسلامی معاصر، فلسفه برای کودکان (فبک)، کلام و فلسفه دین)

9ـ پژوهشکده غرب شناسی و علم پژوهی (گروه های پژوهشی: تاریخ و تمدن غرب، دین و فرهنگ غرب معاصر، آینده پژوهی، تاریخ علم و تمدن، منطق روش شناسی، فلسفه علم و فناوری)

10ـ پژوهشکده اخلاق و تربیت (گروه های پژوهشی: مطالعات بنیادنی اخلاق، مطالعات کاربردی اخلاق، فلسفه تعلیم و تربیت، علم النفس و روانشناسی)

11ـ پژوهشکده مطالعات تطبیقی حقوق (گروه های پژوهشی: جرم شناسی و پیشگیری، حقوق رسانه، فلسفه و حقوق، خانواده، حقوق فکری و معنوی، مطالعات انتقادی حقوق بشر، حقوق و اقتصاد)

12ـ پژوهشکده نظریه پردازی سیاسی و روابط بین الملل (گروه های پژوهشی: مطالعات روابط بین الملل٫ مطالعات کاربردی سیاست٫ مطالعات نظری سیاست)

13ـ پژوهشکده فرهنگ معاصر

14ـ پژوهشکده مطالعات قرآنی

 

بُعد آموزشی پژوهشگاه را بیشتر بشناسیم

الان بیشتر از سی سال است که پژوهشگاه دوره های آموزشی برگزار می کند. حاصل این سی سال کار آموزشی ایجاد توانمندی برای تربیت دانشجو در مقاطع مختلف است. الان در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی هم دوره کارشناسی برگزار می شود هم دوره های تحصیلات تکمیلی. دوره های کارشناسی ارشد پژوهشگاه شامل دوازده رشته است و دکتری هم ده رشته در پژوهشگاه دارد

به صورت جزئی تر رشته های پژوهشگاه این هاست:

رشته های مقطع کارشناسی: زبان و ادبیات فارسی، زبانشناسی همگانی، تاریخ ایران اسلامی، فرهنگ و زبانهای باستانی، ادیان و عرفان، فلسفه غرب، فلسفه و کلام اسلامی، زبان و ادبیات عرب، علوم اقتصادی، پژوهش علوم اجتماع، دین و رسانه، مدیریت رسانه

رشته های مقطع دکتری : علوم سیاسی زبان شناسی همگانی، فرهنگ و زبانهای باستانی، زبان و ادبیات فارسی، فلسفه علم و فناوری . تاریخ علم دوره اسلامی، انقلاب و تمدن اسلامی، تاریخ ایران بعد از اسلام، حکمت متعالیه، فلسفه دین

 

کتابخانه مرکزی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

کتابخانه مرکزی پژوهشگاه از آن پر و پیمان هاست که هر پژوهشگری در آن دستش باز است. کتابخانه هم مثل پژوهشگاه، سال هزار و سیصد و شصت و یک از ادغام چند کتابخانه دیگر درست شد. صدهزار جلد کتاب، که 45 هزارتابش به زبان های انگلیسی است و فرانسه و آلمانی و انگلیسی و روسی و چند تا زبان دیگر.

آرشیو نشریات هم در این کتابخانه پر رونق است و از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن پیدا می شود. پنجاه هزار نسخه نشریه به زبان های مختلف و تعداد زیادی پایان نامه در مقاطع مختلف بر غنای این کتابخانه افزوده اند.

 

انتشارات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

انتشارات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برای این تشکیل شد که آثار محققان را چاپ کند، این محقق هم می توانست از اعضای مجموعه باشد هم خارج آن. برای آنها که عضو نیستند باید اثر تایید و تصویب شود. ظرفیت چاپ کتاب در

انتشارات پژوهشگاه الان 60 تا در سال است.

 

سایر مراکز و بخش های پژوهشگاه

ـ مرکز تحقیقات امام علی (ع)

این مرکز با هدف شناسایی ابعاد اجتماعی سیره نظری امام علی علیه السلام، تشکیل شد. بناست در حد امکان و مقدورات این ابعاد به جامعه بشری معرفی شوند باشد که این جامعه به سمت جامعه علوی حرکت کند و روزگار بشر بهتر شود

ـ شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی

این شورا سال هفتاد و چهار تشکیل شد. قرار است در این شورا به توسعه علوم انسانی، آگاهی مجامع علمی، برنامه ریزان آموزشی و فرهنگی و استاد و دانشجو کمک شود. حیث این کمک هم بهبود کیفیت متون منتشر شده در حوزه علوم انسانی است. متون درسی و کمک درسی در این مرکز به صورت ویژه مورد توجه هستند.

ـ مرکز اسناد فرهنگی آسیا

مرکز آسیا هم بناست در زمینه گردآوری و طبقه بندی و انتشار  استاد و اطلاعاتی که به ملل آسیایی و فرهنگ آنها ربط دارد فعالیت کند. قرار است به پژوهش های در زمینه هم قاره ای هایمان کمک شود و پژوهشگر هم در این زمینه تربیت شود.

کتاب های انتشارات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی را چطور تهیه کنیم؟

برای خرید اینترنتی کتاب در فروشگاه اینترنتی کتاب روزآهنگ و در میان آثار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی می توانید سفارش خود را به سادگی در سایت ثبت کنید و در سریع ترین زمان کتاب را دریافت کنید. فهرست کامل آثار انتشارات پژوهشگاه و تازه ترین و پرفروشترین کتابها هم در سایت در دسترس شما هستند.