حالت نمایش
  • فقط نمایش کتاب‌های موجود
مرتب سازی براساس

خرس کتاب در برف

گروه مولفان | کتی کلمینسون| آناهیتا حضرتی کیاوندانی
ناشر: پرتقال
تعداد صفحات: 34

15,000 تومــان

خرس کتاب

گروه مولفان | کتی کلمینسون| آناهیتا حضرتی کیاوندانی
ناشر: پرتقال
تعداد صفحات: 32

15,000 تومــان

من کی هستم؟

گروه مولفان | جسی سیما| آناهیتا حضرتی کیاوندانی
ناشر: پرتقال
تعداد صفحات: 36

15,000تومــان

راورندوم

گروه مولفان | جان رونالد روئل تالکین| مسعود ملک یاری
ناشر: پرتقال
تعداد صفحات: 103

14,000تومــان

واقعا دارم از دست می روم

گروه مولفان | تد آرنولد| عرفان حسن زاده
ناشر: پرتقال
تعداد صفحات: 34

14,000تومــان

سیاه تیغ

گروه مولفان | کوین سندز| مشهود غفار کنی
ناشر: پرتقال
تعداد صفحات: 313

24,000تومــان

پس این حیوان ها کجا رفتند؟

گروه مولفان | لوسی روت کامینز| سارا مطلوب
ناشر: پرتقال
تعداد صفحات: 36

13,000تومــان

دارم از دست می روم!

گروه مولفان | تد آرنولد| عرفان حسن زاده
ناشر: پرتقال
تعداد صفحات: 32

14,000تومــان

مردی که بطری های اقیانوس را باز می کرد!

گروه مولفان | میشل کیوواس| ارین ای استد| ابو بوسا لوئیس| سارا مطلوب
ناشر: پرتقال
تعداد صفحات: 42

20,000تومــان

جک و نگرانی گنده بک

گروه مولفان | سام زپاردی| مریم بنایی
ناشر: پرتقال
تعداد صفحات: 34

20,000تومــان

یک روز مرخصی برای شاهزاده کورا

گروه مولفان | لورا ایمی شلیتس| برایان فلوکا| ابو بوسا لوئیس| نگار عباس پور
ناشر: پرتقال
تعداد صفحات: 80

14,000تومــان

هفت چیز مهم

گروه مولفان | شلی پیرسل| آرزو قلی زاده
ناشر: پرتقال
تعداد صفحات: 260

22,000تومــان

لوگوی انتشارات پرتقال

ابوذر نصری بنیان گذار انتشارات پرتقال

انتشارات پرتقال توسط دکتر ابوذر نصری در سال هزار و سیصد و نود و پنج تاسیس شد. این انتشارات به صورت تخصصی در حوزه کتاب کودک و نوجوان و ادبیات این رده سنی فعالیت می کند. کتابهای انتشارات پرتقال برای رده سنی 3 سال به بالا عرضه شده اند.

شاید تاسیس انتشارات پرتقال توسط دکتر ابوذر نصری برگردد به یک جور بی قراری؛ بی قراری برای روزهای خوب کودکی، شاید هم خوبیهای روزهای کودکی. این تب و تاب و نگاه خاص، قبل از تاسیس انتشارات پرتقال هم همراه ابوذر نصری بوده است.

ابوذر نصری قبل از انتشارت پرتقال هم حواسش حسابی به کودک درونش هست. موسس انتشارات پرتقال چه زمانی که با دغدغه کتاب کمک آموزشی و روزهای کنکور، انتشارات خیلی سبز را تاسیس میکند، چه زمانی که دست به قلم میشود برای کنکوری ها و و دانش آموزها کتاب می نویسد، این کارها را انگار با مشارکت کودک درونش انجام می دهد.

کتابهای ابوذر نصری سرگرم کننده اند، چه در انتشارات پرتقال چه در کتابهای خیلی سبز. این مورد دوم کاملا آموزشی است و هدفش یادگیری مخاطب و احیانا آمادگی او برای کنکور؛ ولی در عین حال سمت معلمی به دانش آموزی سرزنده سپرده شده یا معلمی که با چنگ و دندان از حیات و سلامت کودک درونش محافظت کرده است.

رد پای سرزندگی و نشاط هر چیزی را که به انتشارات پرتقال مربوط است، می توان در روحیات خود ابوذر نصری پیدا کرد، کسی که وقت میخواهد برای کتاب کنکور هم مقدمه بنویسد یک جاهایی قلم را میدهد دست کودک بازیگوش درون و حتی نمادهای کتابش را هم کارتونی و با مزه انتخاب میکند. این بخشی از مقدمه ابوذر نصری در کتاب زیست پیش دانشگاهی است:

«اولین روزی را که حضرت آدم از خواب بیدار شد تصور کنید، احتمالا همه چیز برایش جالب و جدید و سوال برانگیز بود. وقتی اولین بار به خورشید نگاه کرد  وقتی اولین بار حوا را دید و حس کرد کسی را دوست دارد اولین باری که حس کرد آسمان آبی است»

همین مقدمه نشان دهنده روحیه کسی کسی است که حتی وقتی میخواهد در مورد قانون کپی راست و حقوق مولف و صاحب یک اثر بنویسد باز هم قلم را به دست کودک درونش میدهد:

« تمامی حقوق وب سایت " انتشارات پرتقال " محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری از کل یا جـز آن بدون ذکر منبع کار خیلی بدیه تازه پیگرد قانونی هم داره»

 

انتشارات پرتقال چرا بنیاد گذاشته شد؟

جواب این سوال را ابوذر نصری خودش اینطور داده است:

«ســــــــــــلام

ما انتشارات پرتقال هستیم، بچه‌ی انتشارات خیلی‌سبز! یه خواهشی داشتیم... لطفا بزرگ نشید !ما هم یه روز مثل شما و هم سن و سال شما بودیم؛ خوش‌حال بودیم و بی‌دلیل می‌خندیدیم! تا اینکه یکی صدامون کرد... چپ چپ به بستنی توی دستمون و توپی که تو دست دیگه مون بود نگاه کرد، مستقیم توی چشم‌هامون زل زد و گفت: «بهتره زودتر بزرگ بشید؛ بزرگ شدن و بزرگ بودن خیلی خوبه» .می دونید؛ ما هم تند و تند بزرگ شدیم. اما حالا خیلی پشیمونیم! پس باید یه کاری می‌کردیم... شروع کردیم به برگشتن! یه انتشارات کودک و نوجوان راه انداختیم و شروع کردیم به انتشار بهترین کتاب‌های سراسر جهان، برای بچه‌های ایران!»

این برگشت و آرزوی تجربه خوبی های روزهای کودکی اولین  دلیلی است که باعث شده نصری در سال هزار و سیصد و نود پنج، یک روز به این فکر بیفتد که انتشارات خیلی سبز باید پدر شود و بچه ای داشته باشد. یعنی همان انتشارات پرتقال

 

زمینه های فعالیت انتشارات پرتقال

انتشارات پرتقال برای کودکان سه تا هفت سال کتاب چاپ میکند، کتابهایی مثل « هامپتی دامپتی»، «ما اینجا زندگی می کنیم»، «من بامزه نیستم»، « من نمی ترسم !»، «من کتاب نمیخوانم» و «من خوابم نمی آید».

کودکان هفت تا دوازده سال هم در سبد محصولات تولیدی انتشارات پرتقال سهم خوبی دارند، شاهدش کتابهایی است مثل «ماجرای کمیسر کلیکر»، «راورندوم»، «وروجک تازه وارد»، «دختری به نام لاک پشت»، « جادوی چپکی» و «اکو».

برای بعد از دوازده سال و سالهای نوجوانی هم ابوذر نصری برنامه داشته و کتاب هایی مثل «لاک وود و شرکا»، «قصر شگفت انگیز»، «کتابخانه ارواح» و « تابستان دیوانه» را چاپ کرده است.

ژانر کتابهایی که متناسب حال هوای کودکی تا نوجوانی انتشارات پرتقال سراغشان رفته است هم متنوع است. ژانرها پر و پیمان هستند:

وحشت، رئال، کارآگاهی، فانتزی، طنز، ماجراجویی، علمی تخیلی، ماجراجویی، داستان های بی واژه، تصویری و شعر، همه  گونه هایی هستند که ابوذر نصری و انتشارات پرتقال در آنها کوشش هایی داشته اند.

ابوذر نصری و انتشارات پرتقال گوشه چشمی هم به محصولات جانبی و ساخت و ارائه عروسک داشته اند. در طراحی عروسک ها ی انتشارات پرتقال باز هم ردپای بازیگوشیهای دکتر ابوذر نصری بزرگسال، در آرزوی خوبیهای روزهای کودکی دیده میشود.

 

انتشارات پرتقال و شورای کتاب کودک

شورای کتاب کودک، سازمانی مستقل، غیردولتی و غیرانتفاعی است که در سال ۱۳۴۱ با هدف کمک به روند شکل‌گیری ادبیات کودکان اصیل و غنی تاسیس شد. شورای کتاب کودک از سال ۱۳۴۳ به عضویت نهاد جهانی IBBY درآمد.  شورای کتاب کودک حالا شاخه ایرانی این سازمان است و مشغول فعالیت.

اینها هم مهمترین بندهای اساس نامه شورای کتاب کودک هستند:

ایجاد امکانات لازم برای برانگیختن رغبت کودکان و نوجوانان به مطالعه بیشتر و بهتر، کمک به فراهم آمدن کتاب‌های سودمند برای کودکان و نوجوانان به زبان فارسی، تقویت و توسعه ادبیات ملی خاص کودکان و نوجوانان، کوشش برای ایجاد همکاری و هماهنگی بین تمام افراد و سازمان‌هایی که به وسیله کتاب کودکان و نوجوانان را تحت تأثیر قرار می دهند، ایجاد نمایشگاه‌های کتاب‌های کودکان و نوجوانان، تعیین برگزاری روز کتاب کودک، تهیه فهرست‌هایی از بهترین کتاب کودک به زبان‌های خارجی، تشویق و ترغیب افراد یا سازمان‌های فرهنگی به ایجاد محل و وسایل لازم برای مطالعه کودکان و نوجوانان مانند کتابخانه، انتشار فهرست کتاب‌های مناسب برای کودکان و نوجوانان.

این شورا کتابهای انتشارات پرتقال را هم بررسی کرده بود و از میان آنها فهرستی را برگزید و منتشر کرد:

1.اقیانوسی در ذهن

2.دختری که ماه را نوشید

3.ربات های مدارپریش

4.روباهی به نام پکس

5.دریا قرمز نیست

6.کلاه شادی

7.آپولو

8.بی صدایی

9.هنریتا

10.درخت دروغ

از دیگر افتخارات نشر پرتقال این است که از طرف وزارت ارشاد، اسمش در میان نامزدهای ناشران برگزیده کودک و نوجوان بخش خصوصی تهران قرار داشت.

 

پیشنهادهایی برای انتشارات پرتقال

برای کسانی که در زمینه کار کودک و نوجوان و کتابهای این حوزه فعال اند، کار، سهل و ممتنع است. ظاهرش آسان است ولی پیچیدگی های منحصر به فرد خود را دارد. کارشناسان برای تمام فعالان این حوزه توصیه هایی دارند که به اختصار به برخی از آنها اشاره می شود:

- کتاب کودک پر باشد از تصاویر رنگی و شاد. نوشته هایش هم کم باشد. یک تصویر خودش دنیایی از معانی را در بر می گیرد. تصویر در بحث پرورش خلاقیت هم حرف های زیادی برای گفتن دارد.

- محتوای کتاب خلاقانه باشد. خواندن کتاب و حتی ورق زدنش باید برای کودک هیجان و جاذبه داشته باشد. اتفاقات نباید مثل سریال های خسته کننده ریتم کند داشته باشند. ضرباهنگ سریع و معرفی خوب شخصیت ها از ویژگی های یک کتاب خوب در حوزه کودک است. هر چند کودکان قوه تخیل خوبی دارند ولی شخصیت پردازی و سیر روایی داستان باید طوری باشد که کودک بتواند آنها را باور کند. اگر سر راه شخصیتهای داستان مشکل و چالشی هست، باید از جنس مسائلی باشد که خود کودک با آنها مواجه است

- کتاب و محتوایش بامزه باشد. توصیه می شود شخصیت ها در بین گفتگوهایشان از لطیفه های مناسب هم استفاده کنند

 - بخش بندی کتاب باید به کودک در فهم ماجرا کمک کند.  باید خط و فونت به کار رفته طوری باشد که برای کودک جذاب باشد و به چشمش آشنا بیاید

- لازم نیست خرواری از اطلاعات به سمت ذهن کودک سرازیر شود. شخصیت پردازی در کار کتاب کودک با رمان های مفصل بسیار متفاوت است.. همین که اطلاعات ضروری و کلی در مورد شخصیت اصلی داستان ارائه بشود کافی است. اطلاعات بیشتر کودک را گیج و خسته می کند

- کودکان در آینده و زمانی که بزرگ می شوند به اندازه کافی پایان های باز یا تلخ را تجربه می کنند. بهتر است کتاب کودک دارای پایانی خوش باشد و همه مسائل و مشکلات وقتی کتاب بسته شد حل شده باشند

 - کتاب کودک جای داستان سرایی مفصل نیست. صفحات زیاد کتاب مترادف هستند با خستگی و بی میلی کودک. در بیشترین حالت اگر کتاب عکس و نوشته را با هم دارد، بیست و پنج صفحه کافی است. کتاب اگر هم کتاب تنها مصور است به شانزده صفحه باید قناعت کرد

- بهتر است محتوا جنبه آموزشی هم داشته باشد. اخلاق و نکات فرهنگی از همین فرصت های کتابخوانی باید به کودکان منتقل شوند. آموزش هر چه غیر مستقیم تر هم باشد بهتر است

- یک نکته مهم این است که فعالان حوزه کتاب کودک و نوجوان توجه کنند که ضمن محتوای کتاب به کودکان پیش فرض های اشتباه ندهند. اینکه داستان به کودک بگوید، هر کودک یتیمی تحت آزار و ستم والدین جدید است باعث می شود پیش فرضی نادرست در ذهن کودک پدیدار شود که مشکل ساز است

 

کتابهای انتشارات پرتقال را چطور تهیه کنیم؟

کتاب های انتشارات پرتقال را می توانید در سابت روزآهنگ به راحتی پیدا کنید و سفارش دهید. موتور جستجوی قدرتمند روزآهنگ میتواند به شما کمک کند در سریعترین زمان تازه های نشر پرتقال را پیدا کنید و به راحتی کتاب های مورد نظر را سفارش دهید و در سریعترین زمان دریافت کنید. خرید کتاب در روزآهنگ به تجربه ای لذت بخش تبدیل شده است.