حالت نمایش
  • فقط نمایش کتاب‌های موجود
مرتب سازی براساس

ما اینجا زندگی می کنیم

گروه مولفان | اولیور جفرز| شبنم حیدری پور
ناشر: پرتقال
تعداد صفحات: 42

20,000 تومــان

تنها در خانه

گروه مولفان | جان هیوز| کیم اسمیت| ابو بوسا لوئیس| شبنم حیدری پور
ناشر: پرتقال
تعداد صفحات: 42

16,000 تومــان

چتری برای دو نفر

گروه مولفان | جاناتان لندن| اندرو جوینر| ابو بوسا لوئیس| سارا عاشوری
ناشر: پرتقال
تعداد صفحات: 32

15,000 تومــان

پس کی می رسیم؟

گروه مولفان | دن سانتات| نیلوفر امن زاده
ناشر: پرتقال
تعداد صفحات: 35

21,000 تومــان

تابستان دیوانه

گروه مولفان | ریتا ویلیامز-گارسیا| بیتا ابراهیمی
ناشر: پرتقال
تعداد صفحات: 208

21,000 تومــان

دختری به نام لاک پشت

گروه مولفان | جنیفر ال هولم| عطیه الحسینی
ناشر: پرتقال
تعداد صفحات: 168

19,000 تومــان

آن سوی آبی بی کران

گروه مولفان | لورن ولک| شبنم حاتمی
ناشر: پرتقال
تعداد صفحات: 296

24,000 تومــان

این کتاب پر از اشتباه است

گروه مولفان | کورینا لویکن| شبنم حیدری پور
ناشر: پرتقال
تعداد صفحات: 51

21,000 تومــان

کتابخانه ی ارواح

گروه مولفان | ریچارد دنی| مشهود غفار کنی
ناشر: پرتقال
تعداد صفحات: 125

16,000 تومــان

اژدهایی که کتاب می خواند

گروه مولفان | جن کمبل| کتی هارنت| ابو بوسا لوئیس| میترا امیری
ناشر: پرتقال
تعداد صفحات: 33

15,000 تومــان

پرونده های مجهول

گروه مولفان | کریس کارتر| کیم اسمیت| ابو بوسا لوئیس| شبنم حیدری پور
ناشر: پرتقال
تعداد صفحات: 47

15,000 تومــان

قرنطینه

گروه مولفان | جنیفر ا. نیلسن| فرزانه مختاری بلاسی
ناشر: پرتقال
تعداد صفحات: 317

24,000 تومــان

لوگوی انتشارات پرتقال

ابوذر نصری بنیان گذار انتشارات پرتقال

انتشارات پرتقال توسط دکتر ابوذر نصری در سال هزار و سیصد و نود و پنج تاسیس شد. این انتشارات به صورت تخصصی در حوزه کتاب کودک و نوجوان و ادبیات این رده سنی فعالیت می کند. کتابهای انتشارات پرتقال برای رده سنی 3 سال به بالا عرضه شده اند.

شاید تاسیس انتشارات پرتقال توسط دکتر ابوذر نصری برگردد به یک جور بی قراری؛ بی قراری برای روزهای خوب کودکی، شاید هم خوبیهای روزهای کودکی. این تب و تاب و نگاه خاص، قبل از تاسیس انتشارات پرتقال هم همراه ابوذر نصری بوده است.

ابوذر نصری قبل از انتشارت پرتقال هم حواسش حسابی به کودک درونش هست. موسس انتشارات پرتقال چه زمانی که با دغدغه کتاب کمک آموزشی و روزهای کنکور، انتشارات خیلی سبز را تاسیس میکند، چه زمانی که دست به قلم میشود برای کنکوری ها و و دانش آموزها کتاب می نویسد، این کارها را انگار با مشارکت کودک درونش انجام می دهد.

کتابهای ابوذر نصری سرگرم کننده اند، چه در انتشارات پرتقال چه در کتابهای خیلی سبز. این مورد دوم کاملا آموزشی است و هدفش یادگیری مخاطب و احیانا آمادگی او برای کنکور؛ ولی در عین حال سمت معلمی به دانش آموزی سرزنده سپرده شده یا معلمی که با چنگ و دندان از حیات و سلامت کودک درونش محافظت کرده است.

رد پای سرزندگی و نشاط هر چیزی را که به انتشارات پرتقال مربوط است، می توان در روحیات خود ابوذر نصری پیدا کرد، کسی که وقت میخواهد برای کتاب کنکور هم مقدمه بنویسد یک جاهایی قلم را میدهد دست کودک بازیگوش درون و حتی نمادهای کتابش را هم کارتونی و با مزه انتخاب میکند. این بخشی از مقدمه ابوذر نصری در کتاب زیست پیش دانشگاهی است:

«اولین روزی را که حضرت آدم از خواب بیدار شد تصور کنید، احتمالا همه چیز برایش جالب و جدید و سوال برانگیز بود. وقتی اولین بار به خورشید نگاه کرد  وقتی اولین بار حوا را دید و حس کرد کسی را دوست دارد اولین باری که حس کرد آسمان آبی است»

همین مقدمه نشان دهنده روحیه کسی کسی است که حتی وقتی میخواهد در مورد قانون کپی راست و حقوق مولف و صاحب یک اثر بنویسد باز هم قلم را به دست کودک درونش میدهد:

« تمامی حقوق وب سایت " انتشارات پرتقال " محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری از کل یا جـز آن بدون ذکر منبع کار خیلی بدیه تازه پیگرد قانونی هم داره»

 

انتشارات پرتقال چرا بنیاد گذاشته شد؟

جواب این سوال را ابوذر نصری خودش اینطور داده است:

«ســــــــــــلام

ما انتشارات پرتقال هستیم، بچه‌ی انتشارات خیلی‌سبز! یه خواهشی داشتیم... لطفا بزرگ نشید !ما هم یه روز مثل شما و هم سن و سال شما بودیم؛ خوش‌حال بودیم و بی‌دلیل می‌خندیدیم! تا اینکه یکی صدامون کرد... چپ چپ به بستنی توی دستمون و توپی که تو دست دیگه مون بود نگاه کرد، مستقیم توی چشم‌هامون زل زد و گفت: «بهتره زودتر بزرگ بشید؛ بزرگ شدن و بزرگ بودن خیلی خوبه» .می دونید؛ ما هم تند و تند بزرگ شدیم. اما حالا خیلی پشیمونیم! پس باید یه کاری می‌کردیم... شروع کردیم به برگشتن! یه انتشارات کودک و نوجوان راه انداختیم و شروع کردیم به انتشار بهترین کتاب‌های سراسر جهان، برای بچه‌های ایران!»

این برگشت و آرزوی تجربه خوبی های روزهای کودکی اولین  دلیلی است که باعث شده نصری در سال هزار و سیصد و نود پنج، یک روز به این فکر بیفتد که انتشارات خیلی سبز باید پدر شود و بچه ای داشته باشد. یعنی همان انتشارات پرتقال

 

زمینه های فعالیت انتشارات پرتقال

انتشارات پرتقال برای کودکان سه تا هفت سال کتاب چاپ میکند، کتابهایی مثل « هامپتی دامپتی»، «ما اینجا زندگی می کنیم»، «من بامزه نیستم»، « من نمی ترسم !»، «من کتاب نمیخوانم» و «من خوابم نمی آید».

کودکان هفت تا دوازده سال هم در سبد محصولات تولیدی انتشارات پرتقال سهم خوبی دارند، شاهدش کتابهایی است مثل «ماجرای کمیسر کلیکر»، «راورندوم»، «وروجک تازه وارد»، «دختری به نام لاک پشت»، « جادوی چپکی» و «اکو».

برای بعد از دوازده سال و سالهای نوجوانی هم ابوذر نصری برنامه داشته و کتاب هایی مثل «لاک وود و شرکا»، «قصر شگفت انگیز»، «کتابخانه ارواح» و « تابستان دیوانه» را چاپ کرده است.

ژانر کتابهایی که متناسب حال هوای کودکی تا نوجوانی انتشارات پرتقال سراغشان رفته است هم متنوع است. ژانرها پر و پیمان هستند:

وحشت، رئال، کارآگاهی، فانتزی، طنز، ماجراجویی، علمی تخیلی، ماجراجویی، داستان های بی واژه، تصویری و شعر، همه  گونه هایی هستند که ابوذر نصری و انتشارات پرتقال در آنها کوشش هایی داشته اند.

ابوذر نصری و انتشارات پرتقال گوشه چشمی هم به محصولات جانبی و ساخت و ارائه عروسک داشته اند. در طراحی عروسک ها ی انتشارات پرتقال باز هم ردپای بازیگوشیهای دکتر ابوذر نصری بزرگسال، در آرزوی خوبیهای روزهای کودکی دیده میشود.

 

انتشارات پرتقال و شورای کتاب کودک

شورای کتاب کودک، سازمانی مستقل، غیردولتی و غیرانتفاعی است که در سال ۱۳۴۱ با هدف کمک به روند شکل‌گیری ادبیات کودکان اصیل و غنی تاسیس شد. شورای کتاب کودک از سال ۱۳۴۳ به عضویت نهاد جهانی IBBY درآمد.  شورای کتاب کودک حالا شاخه ایرانی این سازمان است و مشغول فعالیت.

اینها هم مهمترین بندهای اساس نامه شورای کتاب کودک هستند:

ایجاد امکانات لازم برای برانگیختن رغبت کودکان و نوجوانان به مطالعه بیشتر و بهتر، کمک به فراهم آمدن کتاب‌های سودمند برای کودکان و نوجوانان به زبان فارسی، تقویت و توسعه ادبیات ملی خاص کودکان و نوجوانان، کوشش برای ایجاد همکاری و هماهنگی بین تمام افراد و سازمان‌هایی که به وسیله کتاب کودکان و نوجوانان را تحت تأثیر قرار می دهند، ایجاد نمایشگاه‌های کتاب‌های کودکان و نوجوانان، تعیین برگزاری روز کتاب کودک، تهیه فهرست‌هایی از بهترین کتاب کودک به زبان‌های خارجی، تشویق و ترغیب افراد یا سازمان‌های فرهنگی به ایجاد محل و وسایل لازم برای مطالعه کودکان و نوجوانان مانند کتابخانه، انتشار فهرست کتاب‌های مناسب برای کودکان و نوجوانان.

این شورا کتابهای انتشارات پرتقال را هم بررسی کرده بود و از میان آنها فهرستی را برگزید و منتشر کرد:

1.اقیانوسی در ذهن

2.دختری که ماه را نوشید

3.ربات های مدارپریش

4.روباهی به نام پکس

5.دریا قرمز نیست

6.کلاه شادی

7.آپولو

8.بی صدایی

9.هنریتا

10.درخت دروغ

از دیگر افتخارات نشر پرتقال این است که از طرف وزارت ارشاد، اسمش در میان نامزدهای ناشران برگزیده کودک و نوجوان بخش خصوصی تهران قرار داشت.

 

پیشنهادهایی برای انتشارات پرتقال

برای کسانی که در زمینه کار کودک و نوجوان و کتابهای این حوزه فعال اند، کار، سهل و ممتنع است. ظاهرش آسان است ولی پیچیدگی های منحصر به فرد خود را دارد. کارشناسان برای تمام فعالان این حوزه توصیه هایی دارند که به اختصار به برخی از آنها اشاره می شود:

- کتاب کودک پر باشد از تصاویر رنگی و شاد. نوشته هایش هم کم باشد. یک تصویر خودش دنیایی از معانی را در بر می گیرد. تصویر در بحث پرورش خلاقیت هم حرف های زیادی برای گفتن دارد.

- محتوای کتاب خلاقانه باشد. خواندن کتاب و حتی ورق زدنش باید برای کودک هیجان و جاذبه داشته باشد. اتفاقات نباید مثل سریال های خسته کننده ریتم کند داشته باشند. ضرباهنگ سریع و معرفی خوب شخصیت ها از ویژگی های یک کتاب خوب در حوزه کودک است. هر چند کودکان قوه تخیل خوبی دارند ولی شخصیت پردازی و سیر روایی داستان باید طوری باشد که کودک بتواند آنها را باور کند. اگر سر راه شخصیتهای داستان مشکل و چالشی هست، باید از جنس مسائلی باشد که خود کودک با آنها مواجه است

- کتاب و محتوایش بامزه باشد. توصیه می شود شخصیت ها در بین گفتگوهایشان از لطیفه های مناسب هم استفاده کنند

 - بخش بندی کتاب باید به کودک در فهم ماجرا کمک کند.  باید خط و فونت به کار رفته طوری باشد که برای کودک جذاب باشد و به چشمش آشنا بیاید

- لازم نیست خرواری از اطلاعات به سمت ذهن کودک سرازیر شود. شخصیت پردازی در کار کتاب کودک با رمان های مفصل بسیار متفاوت است.. همین که اطلاعات ضروری و کلی در مورد شخصیت اصلی داستان ارائه بشود کافی است. اطلاعات بیشتر کودک را گیج و خسته می کند

- کودکان در آینده و زمانی که بزرگ می شوند به اندازه کافی پایان های باز یا تلخ را تجربه می کنند. بهتر است کتاب کودک دارای پایانی خوش باشد و همه مسائل و مشکلات وقتی کتاب بسته شد حل شده باشند

 - کتاب کودک جای داستان سرایی مفصل نیست. صفحات زیاد کتاب مترادف هستند با خستگی و بی میلی کودک. در بیشترین حالت اگر کتاب عکس و نوشته را با هم دارد، بیست و پنج صفحه کافی است. کتاب اگر هم کتاب تنها مصور است به شانزده صفحه باید قناعت کرد

- بهتر است محتوا جنبه آموزشی هم داشته باشد. اخلاق و نکات فرهنگی از همین فرصت های کتابخوانی باید به کودکان منتقل شوند. آموزش هر چه غیر مستقیم تر هم باشد بهتر است

- یک نکته مهم این است که فعالان حوزه کتاب کودک و نوجوان توجه کنند که ضمن محتوای کتاب به کودکان پیش فرض های اشتباه ندهند. اینکه داستان به کودک بگوید، هر کودک یتیمی تحت آزار و ستم والدین جدید است باعث می شود پیش فرضی نادرست در ذهن کودک پدیدار شود که مشکل ساز است

 

کتابهای انتشارات پرتقال را چطور تهیه کنیم؟

کتاب های انتشارات پرتقال را می توانید در سابت روزآهنگ به راحتی پیدا کنید و سفارش دهید. موتور جستجوی قدرتمند روزآهنگ میتواند به شما کمک کند در سریعترین زمان تازه های نشر پرتقال را پیدا کنید و به راحتی کتاب های مورد نظر را سفارش دهید و در سریعترین زمان دریافت کنید. خرید کتاب در روزآهنگ به تجربه ای لذت بخش تبدیل شده است.