حالت نمایش
  • فقط نمایش کتاب‌های موجود
مرتب سازی براساس

اگر به خودم برگردم

گروه مولفان | والریا لوئیسلی| کیوان سررشته
ناشر: اطراف
تعداد صفحات: 135

16,500 تومــان

سواد روایت

گروه مولفان | اچ. پورتر ابوت| رؤیا پورآذر| نیما مهدی زاده اشرفی
ناشر: اطراف
تعداد صفحات: 422

48,000 تومــان

هفته چهل و چند

گروه مولفان | فاطمه ستوده
ناشر: اطراف
تعداد صفحات: 278

29,500 تومــان

بهترین قصه گو برنده است

گروه مولفان | آنت سیمونز| زهرا باختری| مریم السادات حسینی سیرت
ناشر: اطراف
تعداد صفحات: 228

29,000 تومــان

بمبئی رقص الوان است

گروه مولفان | علی اکبر شیروانی| زهره ترابی
ناشر: اطراف
تعداد صفحات: 130

12,000 تومــان

کاشوب

گروه مولفان | حامد آقاجانی| نفیسه مرشدزاده
ناشر: اطراف
تعداد صفحات: 248

24,000 تومــان

سن پترزبورگ موزیکانچی دارد

گروه مولفان | علی اکبر شیروانی| محمدمهدی پرچکوهی
ناشر: اطراف
تعداد صفحات: 212

19,000 تومــان

فلسفه و عشق

گروه مولفان | لینل سکام| رحیم کوشش
ناشر: اطراف
تعداد صفحات: 288

23,000 تومــان

فقط روزهایی که می نویسم

گروه مولفان | آرتور کریستال| احسان لطفی
ناشر: اطراف
تعداد صفحات: 120

16,000 تومــان

آسمان لندن زیاده می بارد

گروه مولفان | علی اکبر شیروانی| محمدمهدی پرچکوهی
ناشر: اطراف
تعداد صفحات: 224

19,500 تومــان

روایت آمیزی در دن کیشوت

گروه مولفان | میریام ایوان ینسن| پیتر ان. دان| بهروز قیاسی| رؤیا پورآذر| میگل د سروانتس
ناشر: اطراف
تعداد صفحات: 96

8,000 تومــان

قهوه استانبول نیکو می سوزد

گروه مولفان | علی اکبر شیروانی| زهرا ابراهیم پور
ناشر: اطراف
تعداد صفحات: 216

18,000 تومــان

atraf publication logo لوگوی نشر اطراف

به جای مقدمه: ماهنامه ای که ماه بود

نفیسه مرشد زاده، هویت نشر اطراف است. چیزی بیشتر از بنیان گذار معمولی یک نشر. نگاه، تجربه، لحن و تمام تجربه اش را برده است در کار نشر و چاپ و حاصل کار شده چیزی بیشتر از یک انتشارات حتی خوب. این اتفاق قبلا هم افتاده بود، زمانی که نفیسه مرشدزاده اولین بار بساط کاغذ و قلمش را روی میز سردبیری در دفتر ماهنامه ی داستان همشهری پهن کرد و اولین کلمه ها و طرح ها را روی کاغذ آورد.

پا به پای نفیسه مرشدزاده در همشهری و در زمینه ادبیات داستانی اتفاق ویژه ای افتاد، چیزی بیشتر از یک مجله. در داستان همشهری زندگی جریان داشت. کم پیش می آمد داستان یا رواتی حتی معمولی از آب در بیاید. تنها بحث خوب بودن نیست، اتفاقی بود از جنس زندگی. مثلا همراه «چرا فوتبال مهم است» با قلم پله و ترجمه احسان لطفی صاف از وسط فینال 1950 برزیل و اروگوئه سر در می آوردی در حالیکه تقویم تیرماه 93 را نشان می داد. یا در مناسبتی حال و هوای اسرای ایرانی با «صد و دوازده نفر در یک اتاق هستیم» را تجربه می کردی آن هم لابلای نامه هایشان که در داستان ماه همشهری با سلیقه دستچین می شدند.

این حال و هوا در داستان ها، روایت های تصویری، روایت زندگی و یک تجربه باز برقرار بود. همشهری داستان ماه بود و در دورافتاده ترین شهرها و روستاها هم می تابید و مشتری داشت، شاهدش حرف های هوشنگ مرادی کرمانی است درباره همشهری داستان:

« مجلهٔ داستان همشهری یکی از برجسته ترین و ارزشمندترین مجلات فارسی زبان در حوزهٔ تخصصی داستان کوتاه است و این مجله خوانندگان بی شماری دارد و حتی در دورافتاده ترین شهرها و روستاهای کشور هم مخاطب دارد و من هم بشخصه با آثار داستانی ام این مجله را همراهی می کنم.»

همشهری و داستانش ، همه اینها را مدیون نفیسه مرشد زاده بود. بعد از رفتن نفیسه مرشدزاده، مینا فرشید نیک، دبیر  سابق مجله و سردبیر پس از مرشدزاده، تلاش کرد همان راه را ادامه دهد و تا حدودی هم موفق شد ولی بعد که همشهری داستان کلا به غیر واگذار شد ورق برگشت، گیرم که روی جلد اولین مجلد در آبان 97 نوشتند داستان ادامه دارد.

خبر خوب این وسط این بود که نفیسه مرشدزاده با همان سلیقه و نگاه و نوع روایت در گوشه ای دیگر از دنیای داستان و کتاب مشغول فعالیت شده بود، مرداد نود و شش، نشر اطراف تاسیس شد با همان سبک و سیاق و نگاه.

 

درباره نشر اطراف

«اطراف، زاویه دید مردمی است که مرکز اتفاقات نیستند، پیرامون دایره اند ولی شعاع جنب و جوش ها تا آن ها می رسد. اطراف صدای حاشیه است.»

بهترین تعریف از نشر اطراف همین هست که خودشان کرده اند. باز هم همان روایت های دلبرانه ی همشهری داستان ماه در اینجا شده بود مرکز؛ پرگار دایره هم دست نفیسه مرشدزاده. در نشر اطراف همه شال و کلاه کرده اند و کفش آهنی به پا و در کوچه پس کوچه های شهر، روستا، شغل ها، صندلی های خاک گرفته، هیاهوی خیابان، گذر فصل ها یا تاریخ، زندگی را دوباره روایت می کنند.

حاصل این کار بازنمایی محیط است، آن طور که واقعا هستیم. روایتی دست اول از ما، مایی که جامعه را درست کرده ایم. ارزش افزوده ماجرا حلاوت قصه است که لابلای سطرها پنهان می شود. در خود نشر اطراف یک جمله مهم هست که اهمیت کار نشر را بیشتر نشان می دهد:

«ما در نشر اطراف بنا داریم با ثبت تجربه های زیسته طبقات مختلف جامعه و توجه به روایت های مهجور، راهی تازه برای تعامل میان سبک های مختلف زندگی در ایران بیابیم.»

 

کرت های باغ انگور در نشر اطراف

نشر اطراف حوزه های کاری اش را اینطور بخش بندی کرده:

روایت تجربه:

این بخش و حوزه فعالیت برای آنهایی است که از همراهی با دیگران لذت می برند، دوست دارند در تجربه های زیسته آنها شریک شوند، یک جور نگاه خیلی نزدیک است به زندگی آدم ها همراهشان قدم برداشتن و لمس زندگی با لامسه ای که مال آنهاست. از کتاب  های نشر اطراف در روایت تجربه می شود به «کآشوب» اشاره کرد و «هفته چهل و چند». در اولی نشر اطراف رفته سراغ تجربه های متفاوت فردی در عزای سالار شهیدان حضرت حسین و دومی هم ناداستان هایی از بالا و پایین های زندگی مادران امروزی و جدید.

نظریه روایت در نشر اطراف

اگر کسی خیلی پیگیر این سوال شد که اصلا چرا روایت؟ روایت به چه دردی می خورد؟ روایت چطور به زندگی شکل می دهد؟ می تواند از این قفسه در نشر اطراف کتاب «سواد روایت» اچ پورتر ابوت را بردارد و با ترجمه نیما مهدی زاده اشرفی و رویا پورآذر بخواند.

 ابوت در این اثر توضیحاتش همه فهم است و روشن. او مباحث مربوط به روایت و تکنیک های روایی را مطرح می کند. از مفاهیم اصلی و بنیادی حوزه روایت شناسی را می گوید. کتاب اصلا هم خشک و خسته کننده نیست و لابلای کار مثال های متعدد و متنوع خوانش متن را آسان می کند و البته مثال ها کاربردی هم هستند. کتاب هم به درد کسانی می خورد که آن سوال های اول پاراگراف رهایشان نمی کند هم دانشجوها، پژوهشگران و علاقمندان حوزه روایت در زمینه های مختلف.

در  بخش دیگری از کَرت کتاب های نظری روایت، نشر اطراف رفته است سراغ موضوعاتی مثل روایت و شهرسازی، روایت و پزشکی، روایت و ترجمه و روایت و رسانه. بهترین قصه گو برنده است کتابی است که در این حوزه نشر اطراف رسانده است به دست مخاطب. ماجرای این کتاب روایت های حوزه کسب و کار است و کتاب کاربردی هم از آب درآمده. کتاب به درد آنهایی هم که دنبال رونق کسب و کار و موفقیت های شغلی هم هستند می خورد. کتاب بهترین قصه گو برنده است اثر آنت سیمونز است و زهرا باختری زحمت ترجمه اش را کشیده و کار ویراستاری هم به عهده مریم السادات حسینی سیرت بوده.

در بخش نظریه روایت، نشر اطراف بخش دیگری هم در نظر گرفته به اسم «بیشتر از داستان». هدف این قسمت آشنا کردن مخاطب فارسی زبات با مقاله های جدیدی است که در فرنگ می نویسند و جنبه های روایی رمان هایی را بررسی کرده که در ایران شناخته و خوانده شده اند. «فراروایت در ارباب حلقه ها» و «روایت آمیزی در دن کیشوت» دو تا کتاب فراداستانی نشر اطراف هستند.

بخش سفرنامه در باغ نشر اطراف

همان طور که در ماهنامه داستان به سفرنامه ها توجه ویژه ای می شد در نظر اطراف هم برایشان جایگاه ویژه ای در نظر گرفتند و سفرنامه دستمایه ی بخشی از کتاب های نشر اطراف است.

در ایران زمینِ دوره قاجار سفرنامه نویسی و سفر رونق زیادی گرفت و خیلی ها حین سفر و سیاحت یک دست به بار و بنه داشتند و یکی هم به قلم و دوات. اگر کسی حوصله کند و در کتابخانه ها دنبالشان بگردد از ایران آن زمان، چه وجه اجتماعی اش، چه سیاسی، چه فرهنگی و چه معماری و شهرسازی تصویر روشن و نزدیک به واقعیتی پیدا می کند.

 نشر اطراف تصمیم گرفته این کار را راحت کند. گروه ویژه تشکیل داده و پاک و پاکیزه روایت ها را ریخته در قالب کتاب. اسم مجموعه تماشای شهر است و به تفکیک شهرها هم منتشر شده. کارهای این بخش زیر نظر علی اکبر شیروانی سر و سامان می گیرند و تا الان هم شیروانی و گروهش در اطرافِ نفیسه مرشد زاده توانسته اند این کتاب ها را بفرستند چاپخانه:

پاریس از دور نمایان شد

قهوه استانبول نیکو می سوزد

آسمان لندن زیاده می بارد

سن پترزبورگ موزکانچی دارد

بمبئی رقص الوان است

برای تهیه ی کتاب های مجموعه ی تماشای شهر از سفرنامه های این افراد استفاده شده است: علی خان ظهیرالدوله، ناصرالدین شاه، میرزا عبدالرئوف، حاجی پیرزاده، میرزا نصرالله، میرزا ابوطالب خان،  حاج سیاح، فرخ  خان امین الدوله، مظفرالدین شاه، عبدالحسین افشار،  میرزا حسن موسوی، میرزا محمود  خان، میرزا محمد حسین، عماد السلطنه، میرزا فتاح خان، میرزا داوود، فرهاد میرزا، میرزا صالح، رضاقلی میرزا، ابوالحسن خان، صحاف باشی، خسرومیرزا، سید محمد حسن، محمد علی بهبهانی، نایب الصدر شیرازی و حاجیه خانم علویه کرمانی.

در سفرنامه ها نشر اطراف کار دیگری هم انجام داده، «مجموعه ی پسری که دور دنیا را رکاب زد»

این مجموعه سه جلدی را الستر هامفریز نوشته است. او مستند ساز است و ماجراجویی اهل انگلستان. کتاب شرح ماجراهای واقعی است به دو دنیا که هامفریز برای نوجوانان نوشته. در کتاب پسری ماجراجو با خودش دو دو تا چهارتا می کند و به این نتیجه می رسد دنیای واقعی باید بزرگتر از این حرف ها باشد و با دوچرخه راه می افتد برای سفر های دور و دراز. سه کتاب این مجموعه عبارت اند از:  جلد اول: سفر به اروپا و آفریقا ، جلد دوم: سفر به آمریکا،  جلد سوم: سفر به آسیا

 

جستار روایی در نشر اطراف

مجموعه جستار روایی هم یکی از مجموعه هایی هست که نشر اطراف آن را در نظر گرفته تا مخاطب با ژانری متفاوت در میان ژانرهای مرتبط با روایت آشنا شود. در این مجموعه آثار نویسندگان شاخص جستارنویس در نظر گرفته شده اند و در هر کتاب تلاش شده تا سبک و صدای متفاوتی ارائه شود. تا الان چهار کتاب از این مجموعه منتشر شده:

«فقط روزهایی که می‌نویسم»، «این هم مثالی دیگر»، « اگر به خودم برگردم» و «البته که عصبانی هستم».

 

روایت های مصور نشر اطراف

هنوز کتاب در این زمینه در نشر اطراف منتشر نشده و فقط اطرافی ها اعلام کرده اند برایش برنامه دارد. اگر روایت مصور بخشی باشد شبیه آنچه در ماهنامه داستان همشهری کار می شد، می شود منتظر کارهای جذابی شد که از قاب دوربین در آنها می توان زندگی را تماشا کرد.

 

کتابهای نشر اطراف را چطور تهیه کنیم؟

برای خرید کتاب در میان آثار و کتاب های نشر اطراف می توانید سفارش خود را به سادگی در سایت فروشگاه اینترنتی کتاب روزآهنگ ثبت کنید و در سریع ترین زمان کتاب را دریافت کنید. فهرست کامل کتاب های نشر اطراف، تازه ترین ها و پرفروش های نشر اطراف را هم در روزآهنگ ببینید.