چرا کتاب؟

از وقتی که یادمان می‌آید، کتاب برایمان از بهترین و جذاب‌ترین هدیه‌ها بود. آنوقت‌ها کتابخانه‌ی خانه‌ی پدری و الان کتابخانه‌ی خانه‌ی خودمان و کتابخانه‌ی محل کارمان بهترین جاهایی است که ناخودآگاه لحظاتی ما را مشغول خود می‌کند؛ مرور تیتر کتاب‌ها و تورق بعضی از آن‌ها و دیدن جلد و پشت جلد و فهرست از کارهای هرروزیمان بوده و هست. نمایشگاه بین‌المللی کتاب از آن جاهایی است که در سال چند روز از وقتمان را می‌گیرد و ما را ناگزیر می‌کند که بخش مهمی از پس‌اندازمان را هزینه‌ی خرید کتاب کنیم و بعدش مجبور بشویم قفسه جدید برای کتاب‌های جدید در خانه‌مان اضافه کنیم. پرسه‌زنی در راسته‌ی انقلاب و خیره شدن به ویترین کتابفروشی‌ها هم که کار هر هفته‌ای ماست.

پرسیدیم که «چرا کتاب؟» پاسخ فقط یک چیز است: ما نمی‌توانیم از کتاب جدا بشویم. و لذا تصمیم گرفتیم که با کتاب «کار» کنیم!

چرا فروشگاه کتاب؟

فروشگاه کتاب جایی است که هم می‌تواند محل عرضه و نمایش کتاب باشد، هم امکان تورق و آشنایی اجمالی با کتاب را ف��اهم می‌کند، هم می‌تواند پاتوقی بشود تا درباره‌ی کتاب‌ها بحث بشود و هم نهایتاً اگر کسی کتابی لازم داشت یا از کتابی خوشش آمد و تمایل داشت که کتاب را در کتابخانه‌اش داشته باشد، بتواند آن کتاب را تهیه کند.

چرا فروشگاه اینترنتی کتاب؟

بسیاری از علاقه‌مندان به کتاب هستند که نه امکان پرسه‌زنی در راسته‌ی انقلاب را به‌صورت مستمر دارند و نه امکان حضور در نمایشگاه‌های کتاب. پس بر آن شدیم که راسته‌ی انقلاب و نمایشگاه کتاب را بکشانیم به فضای وب که امکان دسترسی برای همه‌ی دوستداران کتاب فراهم شود.

ایده‌ی کار از یک گعده‌ی دوستانه در مهرماه 1393 شروع شد و بعد از یک مطالعه و نیازسنجی سه ماهه از بازار کتاب، اشل کوچکی از آن را شش ماه اجرا کردیم تا رسیدیم به تابستان 1394. باتوجه به امکانات و بودجه، و سرسختی ما بر سر کیفیت سایت، یک سال کدنویسی سایت به طول انجامید تا نهایتاً دوره‌ی آزمایشی سایت، دوم خرداد 1395 همزمان با نیمه‌ی شعبان در دسترس عموم قرار گرفت.

چرا روزآهنگ؟

برای اینکه یک فروشگاه اینترنتی در شأن «کتاب» ایجاد کنیم، خیلی تلاش کردیم؛ پس طبیعی است که اسم فروشگاه برایمان خیلی مهم باشد. هرچند برای اینکه بشویم آنچه که قصدش را کرده‌ایم راه زیادی در پیش داریم ولی اسم را بر اساس خواست و آرزو انتخاب می‌کنند. ما آمدیم که کتاب را بهتر معرفی کنیم. ما آمدیم که کتاب را بهتر در دسترس قرار دهیم. ما آمدیم که افراد بیشتری کتاب بخوانند. ما آمدیم که کتابخوان‌ها هم بیشتر کتاب بخوانند. ما آمدیم تا بارانی باشیم بر کویر کتاب و کتابخوانی جامعه‌مان؛ و این مسما به‌خوبی اسمش را پیدا کرد: روزآهنگ

محمدتقی بهار در کتاب «پژوهشی در اساطیر ایران» صفحه 61و62 روزآهنگ را اینگونه توضیح می‌دهد:

«تیشتر پهلوی (روزآهنگ): ایزدی است که یشت هشتم اوستا از آنِ او است. بنابراین یشت، تیشتر ستاره‌ای است سپید، درخشنده و دورپیدا. او سرشت آب دارد، توانا است و نژادش از آپم نپات است. او سرور همه‌ی ستاره‌ها است. در شایسته‌ی ستایش و نیایش بودن همسنگ هرمزد آفریده شده است. اگر چنین نمی‌بود، پری خشکسالی همه‌جا را از میان می‌برد. اگر او را بستایند، دشمن و گردونه‌ها و درفش‌های ایشان به سرزمین ‌های آریایی وارد نخواهد شد و بیماری‌ها وارد نخواهند شد.

طلوع او همزمان با تازش دوباره‌ی چشمه‌های آب است. برای برآمدن و طلوع او باید گوسپندی یکرنگ را قربانی و بریان کرد؛ آنگاه او طلوع خواهد کرد. در ده شب نخستین به پیکر مردی جوان و پانزده‌ساله در آسمان خواهد درخشید. در ده شب دوم به پیکر گاوی زرین‌شاخ خواهد درخشید. در ده شب سوم به پیکر اسبی سپید با گوش‌های زرین و لگام زرین خواهد درخشید و آنگاه به دریای فراخکرد خواهد رفت، با اپوش دیو خواهد جنگید و نخست از او شکست خواهد خورد و سپس به یاری هرمز بر او پیروز خواهد شد. آنگاه دریا را به موج، جنبش، خروش و طغیان در خواهد آورد و ابر از دریا برخواهد خاست و باد آن ابر را به بوم‌ها خواهد راند و باران خواهد بارید.»

چرا پرسه‌زنی در روزآهنگ لذت‌بخش است؟

اگر اهل کتاب باشید، چیزهایی که برایتان مهم است عبارتند از:

- اطلاع از تازه‌های نشر
- اطلاع از کتاب‌هایی که ذیل موضوع مدنظرتان و موضوعات مترادفش تاکنون منتشر شده است
- اطلاع از اینکه یک نویسنده چه کتاب‌هایی تاکنون منتشر کرده است
- اطلاع از نظر دیگرانی که کتاب مدنظر شما را قبل از شما خوانده‌اند

حالا اگر همه‌ی این‌ها با جست‌وجویی ساده ولی کاملاً حرفه‌ای با سرعت و کیفیت بالا در دسترس شما قرار گیرد قطعا لذت‌بخش خواهد بود. اگر این امکان فوق‌العاده در محیطی که به‌لحاظ ظاهری و گرافیکی متناسب با کتاب طراحی شده است فراهم شود قطعاً به این راحتی نخواهید توانست از این فروشگاه بیرون بروید.

تنها با حضورتان، روزآهنگ را برای خود و دیگران لذت‌بخش‌تر کنید!

گام اول را ما به‌تنهایی برداشتیم. برای برداشتن گام‌های بعدی همراهی و کمک شما را لازم داریم. تنها کافیست تجربه‌های ارزشمندتان را از کتاب دیدن و کتاب خواندن در اختیار روزآهنگ قرار دهید.

روزآهنگ آماده است که تبدیل به محل تعامل و اشتراک تجربیات همه‌ی کتاب‌خوان‌ها بشود. درباره‌ی هر کتاب هرچه می‌دانید یا در جایی دیده و خوانده‌اید، در روزآهنگ به اشتراک بگذارید.

روزآهنگ آماده است که هرلحظه خودش را اصلاح کند تا بشود همان چیزی که کتابخوان‌ها می‌خواهند. پس درباره‌ی هر چیزی اگر پیشنهاد و نظر اصلاحی دارید ما را محروم نکنید.

به‌تدریج طرح‌هایی تشویقی معرفی خواهد شد که بخشی از زحمات حاضران فعال در سایت را جبران کنیم. پس هر روز به ما سر بزنید.

چرا خرید از روزآهنگ؟

جستجوی آسان، خرید راحت و تحویل سریع کتاب کم‌ترین تلاش ما برای رضایت شماست.

فروشگاه کتاب روزآهنگ با کد شناسه صنفی 0446300608 عضو اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران است. و برای تماس با ما می توانید با شماره تلفن 88303028 تماس بگیرید و یا از طریق آدرس پست الکترونیک [email protected] با ما در ارتباط باشید.